Rant ochronny opony w niektórych okolicznościach potrafi być bardzo przydatny. To innowacyjne rozwiązanie, chroniące koła. Szczególnie w ruchu miejskim są one narażone na pęknięcia i przetarcia. Wszystko przez wysokie krawężniki, rampy czy inne obiekty, które stanowią ciągłe zagrożenie dla zamontowanego ogumienia oraz felgi. 

samochód z oponą z rantem ochronnym na felgęRant ochronny felgi jest dość widoczny. 

Co to jest rant ochronny w oponie?

Jak wskazuje nazwa, rant pełni funkcję ochronną. Będzie niczym innym jak widocznym, dodatkowym fragmentem gumy, znajdującym się na stopce opony (miejscu styku elementów koła). Stanowi on pierwszą linię obrony przed uszkodzeniem felg, których mankamenty mogą powodować korozję i stanowić problem przy wyważaniu kół, czego widocznym przykładem są wgłębienia czy pęknięcia na powierzchni obręczy. Dzięki jego obecności obręcze mogą zachować swój pierwotny, atrakcyjny wygląd przez dłuższy czas. Rant opony zabezpiecza także przed nadmiernym zderzaniem felgi z ogumieniem na nierównościach, eliminując pojawienie się wybrzuszeń oraz dziur. 

W autach dostawczych i przyczepach można spotkać się z jednym lub kilkoma podniesionymi żebrami w miejscu maksymalnej szerokości przekroju. Taka dodatkowa grubość materiału w najszerszym miejscu opony chroni ją przed naruszeniem ścianki bocznej. Zwiększona ilość gumy, jaka musi się zetrzeć, zanim wielokrotne uderzenia w krawężnik spowoduje przecięcie lub odsłonienie kordów wewnętrznych.

Gdzie najlepiej sprawdzają się opony z rantem? 

Taka wersja ogumienia doskonale nada się do „miejskiej dżungli”. Pomaga uniknąć uszkodzeń i otarć przy parkowaniu lub pokonywaniu wysokich krawężników. Pozwala cieszyć się z jazdy, bez obaw o uszkodzenia mechaniczne czy czynniki zewnętrzne.

Jak sprawdzić, czy moja opona ma rant ochronny?

Rant ochronny na felgę / oponę jest łatwy do rozpoznania. Najczęściej przez swoją strukturę odróżnia się od reszty ogumienia, a wizualnie można dostrzec w tej strefie lekko wystający, nadbudowany element. 

Oznaczenie FR, MFS opony i inne – symbole, które warto znać

Istnieje jeszcze jeden sposób, aby przekonać się, czy dany model wyposażono w rant ochronny. Wiele informacji na temat ogumienia można wyczytać ze znaków i symboli znajdujących się na jego boku, w tym również właśnie tę. Większość producentów stosuje własne oznaczenia. FR na oponie, MFS, FP lub FR będzie wskazywało na obecność wspomnianego rantu. 

MARKAOZNACZENIEROZWINIĘCIE SKRÓTU
GoodyearRFPRim Fringe Protector
GoodyearFPFringe Protector
DunlopMFSMaximum Flange Shield
ContinentalFRFelgen Ripen
Pirelli (obecnie niestosowane)CORDCord
-FSLFelgenschutzleiste
Bridgestone, Michelin--

Czy rant ochronny felgi znajduje się tylko w modelach niskoprofilowych? 

Ten element ogumienia stosowany jest zazwyczaj w modelach niskoprofilowych, czyli takich, które charakteryzują się stosunkowo małą wysokością boku opony do jej szerokości.  Właśnie one są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. W praktyce oznacza to, że taką osłonę najczęściej możemy spotkać w modelach z profilem poniżej 55. Charakteryzują się one atrakcyjnym wyglądem, wyższą przyczepnością na suchej nawierzchni oaz pewniejszym prowadzeniem, nawet przy dynamicznej jeździe. Mimo to są przy tym bardziej podatne na drogowe wyboje i uszkodzenia mechaniczne, dlatego w większości modeli umieszcza się dodatkową ochronę w postaci rantu.

Opony wysokoprofilowe nie potrzebują go, ponieważ ich guma w najszerszym miejscu wystaje poza obrys felgi, tworząc naturalną osłonę i chroni przed uszkodzeniami. Wyższy profil ogumienia zwiększa komfort jazdy, poprzez ograniczenie hałasu, a także lepiej sprawdza się na nierównej nawierzchni.

Sprawdź, czy warto zainwestować w opony o niskim profilu:

 

Możliwe są również przypadki, gdy konkretny model występuje w danym rozmiarze zarówno w wersji z rantem, jak i w wersji bez niego. Powodem są umowy pomiędzy producentami opon i samochodów. Jeśli dany koncern motoryzacyjny zamawia produkt do swojego modelu, może sobie zażyczyć, by nie miał on rantu ochronnego (opony bez rantu ułatwiają montaż kołpaków).

Opony z rantem ochronnym 16 cali

Możliwe są również przypadki, gdy konkretny model występuje w danym rozmiarze zarówno w wersji z rantem, jak i w wersji bez niego. Powodem są umowy pomiędzy producentami samochodów i opon. Jeśli dany koncern motoryzacyjny zamawia produkt do swojego modelu, może sobie zażyczyć, by nie miał on rantu ochronnego (opony bez rantu ułatwiają montaż kołpaków).

Opony z rantem ochronnym 17 cali




Opony z rantem ochronnym 18 cali