Mapa fotoradarów w Europie

Dla osób planujących podróże samochodem po Europie przygotowaliśmy aktualną mapę fotoradarów.

Wpisz miejsce startu i zakończenia swojej podróży, aby poznać ich lokalizacje i rodzaje urządzeń przy wyznaczonej trasie.

Sprawdź lokalizację fotoradarów
Wyznacz trasę

      Nie znaleziono trasy.

      mapa fotoradarów
      fotoradar z ograniczeniem prędkości fotoradar z ograniczeniem prędkości
      kontrola przejazdu na czerwonym świetle kontrola przejazdu na czerwonym świetle
      odcinkowy pomiar prędkości odcinkowy pomiar prędkości
      kontrola zakazu wyprzedzania kontrola zakazu wyprzedzania

      dane udostępnione przez:

      Speed Camera DataBase
      tło dekoracja samochód samochód fotoradar
      prędkościomierz

      Fotoradary często umieszcza się w miejscach, gdzie wielokrotnie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. Należy pamiętać, że przestrzeganie limitów prędkości jest obowiązkowe, niezależnie od obecności fotoradaru.

      należy przestrzegać limitów prędkości

      Mniejsza prędkość to również sposób na oszczędność – auto zużywa wówczas znacznie mniej paliwa, o czym możesz przekonać się korzystając np. z naszego kalkulatora spalania.

      dekoracja

      Rodzaje fotoradarów

      CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) oraz instytucje w innych krajach wykorzystują różne systemy pomiarowe. Od ich typu zależne jest między innymi to, z jakiej odległości fotoradar robi zdjęcie.

      Obecnie na drogach można spotkać
      radary funkcjonujące w oparciu o poniższe technologie:

      technologia radarowa Technologia radarowa

      Urządzenie wysyła sygnał elektromagnetyczny w kierunku zbliżających się pojazdów. Fale odbijają się od nich i wracają do źródła, dzięki czemu system w oparciu o zmiany ich częstotliwości jest w stanie obliczyć prędkość nadjeżdżającego auta. To bardzo popularne i powszechnie stosowane rozwiązanie, które może dokonywać precyzyjnych pomiarów prędkości nawet z dużych odległości.

      technologia laserowa Technologia laserowa

      To nowoczesna, zaawansowana opcja. Fotoradary działające w tej technologii nazywane są lidarami. Zasada ich działania polega na wysłaniu wiązki lasera w stronę pojazdu. Odbija się ona od karoserii i wraca do urządzenia, które oblicza długość fali świetlnej. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej precyzyjne od zwykłego radaru, sprawdza się jednak na mniejszych odległościach.

      odcinkowy pomiar prędkości Odcinkowy pomiar prędkości

      To metoda, która wykorzystuje dwa fotoradary. Pierwszy z nich rejestruje pojazd na początku wybranego odcinka drogi o określonej długości, a drugi na jego końcu. Następnie mierzony jest czas, w jakim kierowca pokonał ten dystans, a na koniec obliczona zostaje prędkość.

      kontrola zakazu wyprzedzania Kontrola zakazu wyprzedzania

      Zasada funkcjonowania podobna jest do tego, jak działa fotoradar standardowy. Opiera się o fale elektromagnetyczne. Różnicę stanowi jednak możliwość określania przez urządzenie również położenia pojazdu na drodze. Dzięki tej funkcjonalności może ono zarejestrować złamanie przez kierowcę zakazu wyprzedzania i na tej podstawie wystawiony zostaje mandat.

      rejestratory przejazdu na czerwonym świetle Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle

      Przyspieszenie na pomarańczowym świetle nie jest dobrym pomysłem. W niektórych miejscach zlokalizowane są specjalne kamery, które rejestrują pojazdy w momencie, kiedy te przekraczają skrzyżowanie po zmianie sygnału na czerwony. Nagrany przez nie materiał jest podstawą do nałożenia kary. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda rejestrator przejazdu na czerwonym świetle, to bardzo łatwo go dostrzec – to żółta kamera zamontowana tuż przy światłach.

      Co robić gdy otrzymamy
      zdjęcie wykonane przez fotoradar?

      infografika drzewo
      Wykonanie zdjęcia przez fotoradar.
      Zdjęcie trafia do rejestru, który gromadzi dane o naruszeniach.
      Otrzymanie przez właściciela pojazdu nakazu wskazania kierującego pojazdem.
      koperta
      Przyznanie się do przekroczenia prędkości i przyjęcie mandatu strzałka
      Nieprzyznanie się do przekroczenia prędkości i wskazanie osoby odpowiedzialnej strzałka
      Nieprzyjęcie mandatu i niewskazanie osoby odpowiedzialnej strzałka
      Uważaj na oszustów! Zawsze identyfikuj nadawcę wiadomości.
      dekoracja

      Wszystko, co chcesz wiedzieć o fotoradarach

      Z jakiej odległości fotoradar robi zdjęcie?

      Wykonywane przez fotoradar zdjęcie rejestrowane jest po wykryciu przekroczenia dozwolonej prędkości przez nadjeżdżający pojazd. W przypadku urządzeń radarowych możliwy dystans pomiaru wynosi nawet kilkaset metrów, jednak skutecznie wykorzystywany jest na kilkudziesięciu metrach. Mechanizmy laserowe, czyli lidary, choć precyzyjniejsze, mają krótszy zasięg wynoszący od kilku do kilkudziesięciu metrów.

      Czy fotoradar robi zdjęcia z tyłu?

      Istnieją sytuacje, w których fotoradar robi zdjęcie z tyłu. Dlatego należy zwracać uwagę na znaki drogowe informujące o kontroli prędkości. Szczególną ostrożność trzeba zachować po przejechaniu skrzyżowania, które unieważnia wcześniejsze, określone przez odpowiedni znak maksymalne ograniczenie prędkości na drodze.

      Czy fotoradary muszą być oznakowane?

      Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, kontrola prędkości musi być wcześniej oznaczona przez specjalny, niebiesko-biały znak: fotoradar. Same urządzenia muszą być także dobrze widoczne. Dlatego też obecnie mają one jaskrawy, żółty kolor. Należy jednak podkreślić, że te obostrzenia nie dotyczą kontroli prędkości dokonywanych na drogach osobiście przez policję fotoradarami przenośnymi, ręcznymi.

      Warto pamiętać, że w innych krajach ustawodawstwo może wyglądać zupełnie inaczej. Oznacza to, że opuszczając granice Polski, możemy spotkać się np. z niezapowiedzianym wcześniej przez oznakowanie pomiarem prędkości. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić mapę fotoradarów w Niemczech, Czechach, na Słowacji i w innych państwach europejskich, przez które zamierzamy przejeżdżać.

      Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

      Na stronie CANARD (gitd.gov.pl) można znaleźć informację o tym, że mandaty z fotoradaru nie mogą być nałożone po upływie 60 dni od dnia ustalenia sprawcy zdarzenia. Jednak samo zdjęcie, po otrzymaniu którego trzeba wskazać osobę kierującą pojazdem w momencie wykroczenia przysyłane jest zazwyczaj w ciągu miesiąca od zarejestrowania zdarzenia, choć zdarzają się rzadkie sytuacje, w których dociera ono nawet po ok. pół roku.

      Cały proces może trwać nieco dłużej w przypadku zdjęcia z fotoradaru zrobionego za granicą. Jest to związane z koniecznością identyfikacji właściciela pojazdu przez zagraniczne służby oraz przekazaniem przez nich informacji odpowiednim organom w Polsce, które muszą wysłać mandat pocztą. Termin jego dostarczenia zależny jest w dużej mierze od stopnia biurokratyzmu w danym państwie, jednak na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa 2011/82/UE, zgodnie z którą wszystkie państwa członkowskie muszą ściśle współpracować w kwestii wymiany informacji o właścicielach pojazdów. Dzięki temu proces nie trwa latami.

      tło