Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B? Jak wygląda i ile kosztuje? Te pytania najczęściej zadają kandydaci, ubiegający się o uzyskanie uprawnień do kierowania samochodem. Oprócz wyćwiczenia umiejętności prowadzenia auta i przyswojenia przepisów ruchu drogowego, warto poznać zasady oraz przebieg egzaminu, czy dowiedzieć się, ile należy za niego zapłacić.
Kiedy osoby zapisują się na kurs prawa jazdy kat. B, w głowie mają czekający ich egzamin praktyczny, wieńczący całą przygodę ze staraniem się o prawko. Muszą one wiedzieć, że nie chodzi tylko i wyłącznie o stawienie się na umówioną godzinę w siedzibie WORD, ale też wcześniejsze załatwienie kilku niezbędnych formalności.
Czy wiesz, że…
w Polsce istnieją trzy kategorie prawa jazdy B. Możesz ubiegać się o uprawnienia B1, B lub B+E. Więcej na ich temat przeczytasz w naszym artykule: Prawo jazdy – wszystko, co musisz wiedzieć.
Co należy zrobić przed egzaminem praktycznym na prawo jazdy kat. B?
Kiedy staramy się o prawo jazdy, egzamin praktyczny musimy zaliczyć obowiązkowo. Zanim jednak wsiądziemy do samochodu i będziemy mieli okazję wykazać się naszymi umiejętnościami, wcześniej należy zdać część teoretyczną. Dopiero mając państwowe testy na prawo jazdy za sobą i wynik pozytywny w kieszeni, możemy udać się do Biura Obsługi Klienta w danym WORDzie i tam ustalić termin drugiej części. Wówczas konieczne będzie też uiszczenie opłaty. Ile kosztuje egzamin praktyczny? W większości ośrodków obowiązuje stawka 200 zł.
W dniu egzaminu jeszcze przed wyjściem z domu sprawdźmy, czy na pewno mamy przy sobie niezbędne rzeczy. Jest to przede wszystkim ważny dokument tożsamości. Nie możemy zapomnieć także okularów korekcyjnych lub soczewek, jeżeli były one wskazane w orzeczeniu lekarskim. W innym razie nie zostaniemy dopuszczeni do egzaminu.
Jak wygląda egzamin praktyczny kat. B?
Od czego zaczynamy drugi etap starań o prawo jazdy? Plac manewrowy to punkt numer jeden. Po zakończeniu części formalnej, czyli przedstawieniu się egzaminatora oraz zweryfikowaniu naszej tożsamości, przystąpimy do dalszych czynności. Jeżeli wszystkie przewidziane tam zadania zostaną wykonane poprawnie, kandydata czeka jazda w ruchu drogowym.
Sprawdzanie stanu technicznego pojazdu – egzamin praktyczny
Egzaminowany na placu manewrowym zostanie poproszony o wykonanie dwóch, wylosowanych przez komputer zadań z zakresu kontroli technicznej pojazdu. Może być to między innymi zweryfikowanie poziomu oleju w silniku, płynu chłodzącego czy hamulcowego, a także sprawdzenie działania poszczególnych świateł. Jeżeli otrzymane polecenia zrealizujemy poprawnie, egzaminator poprosi kandydata na kierowcę o zajęcie pozycji za kierownicą.
Jak przygotować się do jazdy na egzaminie?
Na tym etapie należy wyregulować fotel, zagłówek oraz lusterka. Koniecznością jest także zapięcie pasów bezpieczeństwa oraz włączenie świateł. Nie należy zapominać o zweryfikowaniu, czy drzwi są zamknięte oraz, czy kontrolki na desce rozdzielczej nie palą się na kolor czerwony. Kiedy będziemy gotowi, możemy zacząć łuk – egzamin praktyczny nie może zostać zaliczony bez jego pokonania.
Łuk na placu manewrowym
Jak zrobić łuk na egzaminie? Aby zadanie zostało zaliczone, należy płynnie przejechać wyznaczony tor – najpierw jadąc do przodu, następnie do tyłu. Zalecaną metodą, mającą pomóc nam w bezproblemowym pokonaniu łuku, jest patrzenie w lusterka. „Łuk na pachołki” czy „łuk metodą na słupki” nie jest najlepszym pomysłem, bo nie przygotuje nas odpowiednio do prowadzenia samochodu w przyszłości. Wykonując to zadanie praktyczne na prawo jazdy, nie spieszmy się. Tu liczy się przede wszystkim dokładność.
Wzniesienie na egzaminie – ostatnie zadanie na placu manewrowym
Jeżeli łuk na egzaminie mamy już za sobą, podjeżdżamy pod wyznaczone wzniesienie, zatrzymujemy się i zaciągamy hamulec awaryjny. Tym razem egzaminator zleci nam płynne ruszenie z miejsca pod górę. Łagodne puszczenie sprzęgła i zwiększenie obrotów silnika jest tu kluczowe. Jeżeli auto stoczy się powyżej 20 centymetrów lub silnik zgaśnie, możemy podjąć jeszcze jedną próbę.
Egzamin praktyczny kat b – zadania w ruchu drogowym
Kolejny etap potocznie nazywany jest wyjazdem w miasto. Egzaminator będzie tym razem sprawdzał, czy potrafimy bezpiecznie i sprawnie poruszać się w ruchu drogowym, a także czy znane są nam przepisy. Przyjrzy się temu, jak wykonujemy poszczególne manewry oraz w jaki sposób kierujemy pojazdem. Oceni też umiejętność ecodrivingu. Zwróci uwagę na nasze zachowanie wobec innych uczestników ruchu oraz czy potrafimy szybko oceniać sytuację.
Pośród wielu znajdujących się na liście zadań znajdziemy m.in. przejazd przez skrzyżowania różnego typu, zawracanie, zmianę pasa czy parkowanie. Podczas jazdy w ruchu miejskim egzaminator będzie na bieżąco wydawał polecenia.
Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B? Zwykle mowa o 40 minutach, ale w przypadku wykonania wszystkich zadań poprawnie i pozytywnego wyniku, ten może zakończyć się już po 25 minutach. Co ciekawe, w Brazylii egzamin praktyczny może trwać 10 minut, a w Chinach muszą to być minimum 2 godziny! Jeżeli chcesz poznać więcej ciekawostek, sprawdź nasz artykuł dotyczący prawa jazdy na świecie.
Jak zdać praktyczny egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem?
Oto kilka kwestii, o których warto pamiętać.
- Jeżeli egzaminator poinformuje Cię o popełnionym błędzie, jeszcze nic straconego. O ile nie jest on rażący, wpływający na bezpieczeństwo lub nie popełniłeś go po raz drugi, możesz kontynuować egzamin. Uwagę egzaminatora potraktuj jako cenną wskazówkę, dzięki której przy drugiej próbie uda się poprawnie wykonać zadanie.
- Egzaminator będzie wydawać polecenia wcześniej, nie na ostatnią chwilę. Jeżeli nie jesteś pewien, co należy zrobić, nie bój się zadawać pytań.
- Skoncentruj się! Staraj się przewidywać zachowania innych uczestników ruchu, obserwuj inne auta i uważaj na pieszych. Na egzaminie będziesz mieć do czynienia z sytuacjami, jakie spotykają kierowców każdego dnia, dlatego podejdź do próby ze spokojem i jedź tak, jakby obok Ciebie siedział instruktor – nie egzaminator.
Po powrocie do WORDu egzaminator poinformuje Cię o wyniku egzaminu i go omówi. Jeżeli jest pozytywny, już niedługo odbierzesz upragniony dokument w starostwie powiatowym, właściwym dla miejsca Twojego zameldowania. Jeśli wynik okaże się negatywny, nie poddawaj się! To nie musi być koniec starań o prawo jazdy. Praktyka czyni mistrza – pamiętaj!
Teraz już wiesz, jak zdać egzamin praktyczny. Jeżeli pójdzie Ci dobrze i niedługo staniesz się pełnoprawnym kierowcą, dowiedz się więcej na temat eksploatacji samochodu. Garść przydatnych informacji pomoże zadbać o swoje pierwsze auto.