Umiejętność bezpiecznego zatrzymania pojazdu w każdej sytuacji jest niezwykle ważna. Podczas takiego manewru nieocenione staje się nie tylko dobre wyczucie samochodu, ale również dostosowanie się do aktualnie panujących warunków na drodze. Jak hamować samochodem, by zrobić to skutecznie? 

pedał hamulcaZnajomość technik hamowania pomaga podczas niespodziewanych sytuacji na drodze.

Podstawy bezpiecznego hamowania samochodem

Podobnie jak przyspieszanie, hamowanie to czynność, którą doświadczony kierowca wykonuje automatycznie, bez myślenia o kolejności ruchów. Dodatkowo, współczesne samochody wyposażone są w system wspomagania hamowania – ABS. Zapobiega on blokowaniu kół podczas gwałtownego wciśnięcia pedału, co przekłada się na poprawę stabilności pojazdu na śliskiej nawierzchni.

Kolejnym istotnym elementem decydującym o tym, jak bezpiecznie hamować autem, jest uważna obserwacja otoczenia oraz próba przewidywania ruchów innych kierowców. Warto zachować odpowiednią odległość od samochodu jadącego przed nami, by zapewnić sobie wystarczająco dużo czasu na reakcję. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji i konieczności gwałtownego hamowania.

Jak prawidłowo wykonać manewr hamowania?

Jednym z najczęstszych pytań młodych kierowców jest: jak zatrzymać samochód przed skrzyżowaniem czy też zbliżając się do innego pojazdu? Zakładając, że jedziemy suchą nawierzchnią w piękny słoneczny dzień, manewr ten nie powinien sprawić większego problemu. Jeżeli od punktu, w którym chcemy się zatrzymać, dzieli nas duża odległość, najprostszym sposobem jest stopniowe wciskanie pedału hamulca. Ważne, aby ruch ten był równomierny. Dzięki temu stopniowo będziemy wytrącać prędkość, a pojazd nie utraci stabilności.

W przypadku, kiedy na reakcję nie zostało nam dużo mniej czasu i odległość do przeszkody drastycznie się zmniejsza, należy mocno wcisnąć hamulec i stopniowo go odpuszczać. Taki manewr pozwoli szybko zredukować prędkość.

Chcąc zachować pełną kontrolę nad pojazdem podczas próby zatrzymania, należy koniecznie dopasować styl jazdy do stanu nawierzchni. Oblodzona droga będzie wymagać nieco więcej wyczucia i delikatności, niż w czasie hamowania auta na rozgrzanym asfalcie. Nieumiejętne operowanie pedałem hamulca w trudnych warunkach może bowiem skutkować utratą przyczepności.

Pomocne będzie również zachowanie odpowiedniej pozycji za kierownicą, która pozwoli bez problemu operować pedałami w trakcie jazdy. Tak zapewnimy sobie możliwie najkrótszy czas reakcji podczas nagłego zdarzenia na drodze. Przede wszystkim należy ustawić właściwy kąt podparcia fotela oraz odpowiednią odległość stopy pedałów, kolana zaś powinny być lekko ugięte.

Hamowanie a stan techniczny auta

Utrzymywanie samochodu w dobrym stanie technicznym jest kluczowe dla komfortu jazdy. Co więcej, sprawny i zadbany układ hamulcowy to podstawa bezpieczeństwa na drodze. By nie mieć problemu z zatrzymaniem pojazdu, powinniśmy pamiętać o regularnej wymianie klocków hamulcowych, a także kontrolować stan układu kierowniczego.

Nie bez znaczenia jest również poziom zużycia ogumienia. Utrzymywanie odpowiedniej głębokości bieżnika pozwala zachować pełnię właściwości jezdnych opony. Przekłada się to także na dobrą skuteczność hamowania zarówno na suchej, mokrej czy ośnieżonej nawierzchni.

Skuteczne hamowanie a dobór opon

Chcąc zapewnić sobie maksymalną skuteczność hamowania w każdych warunkach, warto zadbać o odpowiednie ogumienie. Szczególnie kierowcy, którzy dużo czasu spędzają w trasie, powinni rozważyć zakup opon deszczowych. Głębszy bieżnik skutecznie odprowadza wodę spod kół, zapewniając pełen kontakt z podłożem. Dzięki temu hamowanie jest dużo skuteczniejsze, zmniejsza się ryzyko wystąpienia aquaplaningu.

Z kolei wybierając nowy komplet ogumienia zimowego, warto zapoznać się z etykietą unijną wybranego modelu. Zawiera ona informacje dotyczące o przyczepności na śniegu oraz skuteczności hamowania na lodzie. Dobrym sposobem, by wybrać wersję w pełni dopasowaną do posiadanego auta, jest skorzystanie z konfiguratora doboru opon, który spośród setek modeli wybierze te o najlepszych parametrach.

Najpopularniejsze techniki hamowania samochodem

Kierowcy na co dzień spotykają się z różnymi sytuacjami podczas jazdy. Problem często pojawia się, kiedy na drodze niespodziewanie pojawi się przeszkoda lub też panujące warunki nie są zbyt przychylne. Dlatego warto znać choć jedną z alternatywnych technik hamowania, które podczas niesprzyjającej aury pomogą bezpiecznie wytrącać prędkość, zmniejszając ryzyko utraty kontroli nad autem. Oto kilka z nich:

  • Hamowanie silnikiem to metoda polegająca na redukcji biegu w celu zmniejszenia prędkości. Stosowane najczęściej na śliskich powierzchniach, gdyż znacznie zmniejsza ryzyko uślizgu samochodu. Technika ta też uznawana się za jedną z podstaw ecodrivingu.  
  • Hamowanie awaryjne polega na jednoczesnym maksymalnym wciśnięciu pedałów hamulca oraz sprzęgła. Wykorzystywane jest przede wszystkim (jak sama nazwa wskazuje) w nagłej sytuacji, kiedy musimy bardzo szybko zatrzymać pojazd.
  • Jazda na luzie – wrzucenie biegu jałowego, czyli tzw. jazda na luzie, to kolejna z technik wykorzystywana do wytrącania prędkości auta. Pozwala ona na swobodne toczenie się pojazdu przez dłuższy czas, jednak używana zbyt często może doprowadzić do przegrzania się płynu hamulcowego. Zwiększa także ryzyko wystąpienia niekontrolowanego poślizgu.
  • Hamowanie pulsacyjne stosowane było przede wszystkim w samochodach nieposiadających systemu ABS. Poprzez częste naciskanie i odpuszczanie hamulca kierowca zmniejsza ryzyko poślizgu, szczególnie na śliskiej nawierzchni.