Eksploatacja pojazdu – o tym pamiętaj!
Wraz z upływem czasu oraz rosnącą liczbą przejechanych kilometrów części w samochodzie się zużywają. Ten nieubłagany proces to eksploatacja pojazdu. Powinien pamiętać o tym każdy kierowca, ponieważ niesprawne podzespoły obniżają bezpieczeństwo na drodze. Co równie ważne - mogą się one przyczynić do poważniejszych awarii w najmniej dogodnych momentach, na przykład na wakacjach. Jeśli będziesz regularnie i konsekwentnie dbać o samochód, unikniesz przykrych niespodzianek, minimalizując ryzyko kosztownych napraw w przyszłości. Dlatego warto wiedzieć, kiedy i co się wymienia w aucie.
Co wymieniać w samochodzie regularnie?
Najczęściej powinien być wymieniany olej silnikowy, razem z filtrem - to pozytywnie wpływa na żywotność silnika. Jednocześnie trzeba systematycznie sprawdzać jego poziom. Co jeszcze należy wymieniać w samochodzie? Na pewno filtr powietrza, ponieważ jego zły stan negatywnie oddziałuje na pracę jednostki napędowej. Podobną, a być może nawet szybszą zużywalnością, cechuje się filtr kabinowy, chroniący pasażerów i kierowcę auta przed wdychaniem szkodliwych pyłów. Najdłużej z filtrów służy filtr paliwa, którego wyeksploatowanie skutkuje m.in. problemami z rozruchem silnika. Większy kilometraż od wyżej wymienionych elementów zniesie pasek rozrządu razem z napinaczem i pompą wody.
Niektóre części dobrze jest zastępować nowymi regularnie, na przykład co 12 miesięcy. Co trzeba wymieniać w samochodzie co roku? Przede wszystkim filtry oraz płyny eksploatacyjne. Pamiętaj też o tym, że nawet nieużywane auto z czasem się psuje. Kontrola podzespołów oraz regularne przejażdżki są zatem jak najbardziej wskazane.
Co warto wymienić po zakupie auta?
Kierowca ma zwykle rozległą wiedzę na temat od lat używanego przez siebie auta. Jednak po zakupie nowego pojazdu trzeba dokładnie przyjrzeć się stanowi poszczególnych podzespołów, zwłaszcza jeśli pochodzi on z drugiej ręki.
Co wymienić po zakupie używanego auta? Bez wątpienia większość płynów, w tym chłodniczy, hamulcowy oraz olej przekładniowy. Przy okazji w samochodzie dobrze jest zastąpić stare filtry nowymi. W ten sposób można zwiększyć czystość spalanego paliwa czy wdychanego w kabinie powietrza. Generalnie warto wymienić wszelkie tańsze części, które da się łatwo zastąpić, tym bardziej, jeśli noszą jakiekolwiek ślady zużycia. Będąc nowym właścicielem, rzadko zna się datę ostatniej wymiany każdego elementu, a informacje od sprzedawców nie zawsze są prawdziwe.
Jakie rzeczy eksploatacyjne w samochodzie warto sprawdzić?
- wszystkie filtry i płyny,
- świece zapłonowe/żarowe,
- tarcze, klocki oraz przewody hamulcowe,
- pasek/łańcuch rozrządu,
- opony razem z wentylami,
- klimatyzację, żarówki oraz wycieraczki,
- sprężyny, wahacze i inne elementy zawieszenia.
Koszty eksploatacji samochodu
Wydatki poniesione w związku z wymianą poszczególnych elementów będą różnić się w zależności od samej części, jak i od modelu auta. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja i specyfika konkretnego warsztatu, z którego usług będziesz korzystać. Z reguły najmniej płaci się za filtry oraz płyny. Natomiast koszty eksploatacji samochodu znacznie podwyższa wymiana m.in. paska rozrządu, tarcz hamulcowych oraz wahaczy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź artykuły, do których odnośniki znajdują się na górze strony. Mimo że miesięczny koszt utrzymania samochodu zależy od szeregu czynników, nasze informacje mogą pomóc Ci w jego oszacowaniu.
Ile kosztuje utrzymanie samochodu?
Aby obliczyć koszty eksploatacji auta, należy uwzględnić nie tylko wydatki związane z przeglądami i wymianą części, ale też z dodatkowymi naprawami czy obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Z pewnością pomocny będzie kalkulator spalania paliwa. Wystarczy, że wprowadzisz w nim województwo, w którym tankujesz, rodzaj paliwa i typ auta. W ten sposób orientacyjne określisz na przykład koszt eksploatacyjny za 1 km przejechanej drogi.
Auta tanie w eksploatacji
Model ma kluczowe znaczenie dla kosztu eksploatacji samochodu. Co to znaczy dla kierowcy, który zastanawia się nad wyborem pojazdu? Otóż kupując nowe auto kompaktowe o tanich oraz powszechnie dostępnych częściach, raczej wydasz mniej na naprawy i użytkowanie, niż nabywając duży, stary pojazd ekskluzywnej marki. Ile kosztuje utrzymanie samochodu Audi, BMW lub Citroën najlepiej wiedzą ich właściciele, ale jest to zdecydowanie więcej niż w sytuacji posiadania Škody czy Toyoty. Tym bardziej, jeśli autem jest SUV lub limuzyna. Należy też zaznaczyć, że określone modele mają swoje przywary i zalety. Pewne części w jednym pojeździe potrafią być wyjątkowo awaryjne, inne zaś - nadzwyczaj wytrzymałe.
Znaczenie ma także rodzaj paliwa. Niskie spalanie na długich trasach to raczej domena aut z dieslem, których naprawy są jednak droższe niż modeli benzynowych. Eksploatacja pojazdów samochodowych z instalacją LPG łączy zalety stosowania oleju napędowego i benzyny, ale ma również minusy - w szczególności niepoprawnie założone instalacje gazowe stwarzają niebezpieczeństwo wybuchu.