Użytkując samochód, o niespodziewane zdarzenia naprawdę nietrudno. W kilka chwil, z różnych powodów, można zarysować felgę, karoserię, w coś niechcący uderzyć, a nawet spotkać się z pękniętą szybą w aucie. O ile trzy pierwsze sytuacje niewykluczone, że powstaną z winy kierowcy, o tyle na ostatnią często nie ma on wpływu.
Odpryski czy rysy na szybach mogą powstać z kilku powodów. Najbardziej podatna na uszkodzenia jest ta, znajdująca się w przedniej części auta, będąca elementem konstrukcyjnym pojazdu. Zabezpiecza jego wnętrze, a przez to wiele znosi. Rozpryskujące się spod kół drobne kamyczki często, niczym cel do traczy, trafiają właśnie na przednią szybę. Jej kondycji nie sprzyjają też ulewne opady gradu, spadające gałęzie czy wywierane podczas jazdy wysokie ciśnienie. Nawet kurz lub piasek na jej powierzchni, roztarty „na sucho” przez wycieraczki jest prostą drogą do nabawienia się rys, które z czasem mogą przerodzić się w coś gorszego.
Co zrobić z pękniętą szybą w aucie?
Na pewno nie wolno lekceważyć takiego zjawiska i od momentu zauważenia uszkodzenia należy zacząć szybko działać. Nieważne, czy chodzi o nawet maleńki uszczerbek – każdy, nawet delikatny, powinien zostać zniwelowany. W przeciwnym wypadku może się on powiększyć. Nie zawsze oznacza to, że pęknięta przednia szyba w aucie musi zostać wymieniona na nową sztukę. Wiele zależy od wielkości i miejsca defektu.
Przeczytaj więcej na temat eksploatacji samochodu
Co zrobić z odpryskami na przedniej szybie?
Z punktowymi żłobieniami na przedzie, a tym bardziej w zasięgu wzroku kierowcy, warto udać się do fachowca, który oceni skalę powstałej skazy. Jeżeli pojawiły się z dala od krawędzi, istnieje szansa na naprawę szyby samochodowej, np. za pomocą specjalnej żywicy. Specyfik ten wnika w szczeliny, wypełnia je, a potem zastyga. Powierzchnię wygładza się polerką do szyb samochodowych dla osiągnięcia do zadowalającego efektu i gotowe!
Co zrobić z pajączkiem na szybie w samochodzie?
Pojawienie się liniowych pęknięć rozproszonych w różnych kierunkach, czyli tzw. pajączków na szybie jest silnym argumentem przemawiającym za tym, aby wymienić cały uszkodzony element. Tworzą się one głównie na wersji czołowej w aucie i potrafią skutecznie zaburzyć pole widzenia, a także zagrażać bezpieczeństwu. Choć przednia szyba składa się z kilku warstw, w tym folii, nie oznacza to, że odłamki szkła nigdy nie przedostaną się do środka. Zawsze może dojść do pogłębienia się pajączka, co jest niebezpiecznym zjawiskiem.
Do produkcji bocznych i tylnych szyb stosuje się szkło hartowane. Jeżeli któraś pęknie i rozpadnie się na małe kawałki, od razu wymienia się całość na nową, nieuszkodzoną wersję. Tak samo postępuje się w przypadku pojawienia się poważnych, głębokich defektów i takich powstałych poniżej 10 cm od krawędzi szyby czołowej.
Pęknięta szyba w aucie – jaki mandat?
W przypadku zatrzymania kierowcy przez patrol drogowy bardzo prawdopodobne jest, że funkcjonariusze zwrócą uwagę na pękniętą szybę w aucie. Mandat niestety będzie musiał zostać wystawiony, a jego wysokość boleśnie uszczuplić portfel. Nikt nie chciałby pozbyć się w ciągu kilku chwil nawet 500 zł – jest to maksymalna kara za taki przypadek. Może się również zdarzyć, że kierowcy zostanie zabrany dowód rejestracyjny pojazdu i oddany po usunięciu usterki.
Pęknięta szyba w samochodzie a przegląd
Kiedy wybieramy się na coroczne badanie techniczne, nasz pojazd musi być w pełni sprawny. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o układ hamulcowy, oświetlenie czy stan opon. Jeżeli diagnosta zauważy pęknięcie lub odprysk na szybie – zwłaszcza większe niż 10 mm po stronie kierowcy – istnieje szansa wystawienia negatywnej oceny z przebiegu kontroli. Taką sytuację może zaliczyć on jako naruszenie wymogów technicznych, które powinien spełniać pojazd i uargumentować swoją decyzję właśnie w ten sposób.
Jak usunąć rysy z auta? Przeczytaj nasz poradnik!
Pęknięta szyba w aucie – ubezpieczenie
Być może mało który kierowca zdaje sobie sprawę, że istnieje opcja ochrony wszystkich szyb w samochodzie. Automatycznie mają ją osoby z wykupionym autocasco, ale firmy oferują również dodatkową polisę w przypadku pojawienia się pęknięcia szyby w aucie. Ubezpieczenie, choć jest dobrowolne, to warto rozważyć jego zakup i zabezpieczyć się na wypadek takiego zdarzenia. O szczegóły warto zapytać doradcę, ponieważ zasady przyznawania odszkodowania, wysokości składek i warunki uczestnictwa mogą różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.