Naklejki na samochodzie mogą być umieszczone w różnych miejscach. Często są naklejane na karoserii lub szybach jako spersonalizowany element dekoracyjny. Niektórzy używają ich także do ukrycia rys na lakierze. Czym ściągnąć naklejkę z auta lub nalepkę z numerem rejestracyjnym bez pozostawienia śladów? Istnieją skuteczne metody, które pomogą nam się ich pozbyć, kiedy z różnych powodów zechcemy je usunąć.

naklejka na szybieCzy da się bez pozostawienia śladów usunąć naklejkę z szyby samochodu?

To, jak odkleić naklejkę z szyby czy karoserii samochodowej nie jest wcale trudną sztuką. Wystarczy przygotować kilka narzędzi, działać ostrożnie i niegwałtownie, by nie narobić więcej szkody niż pożytku.

Jak zdjąć naklejkę z szyby samochodowej?

Niechcianą naklejkę z szyby można usunąć w kilku prostych krokach. Należy pamiętać o tym, że znajduje się ona na śliskiej, łatwej do uszkodzenia powierzchni, podatnej na zarysowania i pęknięcia. Zalecane są więc czujność i kontrolowanie sytuacji na każdym etapie prac.

Czym usunąć naklejki z szyb? Może wydawać się to kontrowersyjne, ale do tego celu doskonale sprawdzi się nożyk techniczny lub żyletka. Te przyrządy, używane ze szczególną ostrożnością, dają najlepszy efekt w połączeniu z opalarką/suszarką lub preparatem w sprayu. Użyte samodzielnie mogą spowodować niedokładne usunięcie naklejki, a przez to pozostawienie resztek po kleju lub rysy na powierzchni szyby. Jeżeli obawiamy się sięgnąć po ostre narzędzie, warto wspomóc się plastikową szpatułką samochodową lub plastikowym/gumowym ostrzem. Będą one odpowiednie dla osób niedoświadczonych w tego typu pracach.

Jak odkleić naklejki z szyby – krok po kroku

Odklejanie naklejki z szyby można wykonać w domowych warunkach, wykonując poniższe czynności.

  1. Zacznij od delikatnego podgrzania nalepki przy użyciu opalarki lub suszarki do włosów. Dzięki temu znajdujący się pod spodem klej pod wpływem temperatury stanie się plastyczny, a przez to łatwy do usunięcia. W tym miejscu zaleca się szczególną ostrożność! Nie kieruj strumienia gorącego powietrza bezpośrednio na szybę przez długi czas, co może doprowadzić do jej pęknięcia. Zaleca się nagrzewanie obszaru, a nie jednego, stałego punktu.
  2. Kiedy nalepka będzie ciepła, użyj sprayu, np. płynu do szyb lub samej wody i dobrze spryskaj powierzchnię dookoła niej, a nawet w trakcie ściągania, co da odpowiedni poślizg dla użytego ostrza. Dzięki temu odklejanie naklejki z szyby powinno pójść już łatwo.
  3. Jeżeli jednak pozostanie na niej jakakolwiek lepka warstwa, sięgnij po specjalny, dedykowany do tego celu środek lub benzynę ekstrakcyjną, która przydaje się także do czyszczenia felg z kleju po ciężarkach.
  4. Na koniec dokładnie umyj szybę i ciesz się z efektu.

Czym usunąć naklejkę z auta?

Kupiliśmy używane auto, które ma nieatrakcyjnie wyglądające naklejki na karoserii? A może chcemy naprawić błędy młodości i usunąć podobające nam się kiedyś nalepki? Bez względu na powód ich zdjęcia, można przywrócić naszym czterem kółkom dawny blask i to w domowych warunkach. Przydadzą się: twarda, gumowa szpatułka lub plastikowe ostrze, wspomniana suszarka/opalarka, ściereczka z mikrofibry, środek na bazie silikonu i ewentualnie preparat do usuwania kleju.

Odklejanie naklejki z karoserii

Lakierowana karoseria auta jest dość specyficzną powierzchnią, podatną na przegrzanie. Z tego powodu działając z opalarką, trzeba zachować szczególną ostrożność, by nie usunąć malowania wraz z nalepką. Łatwo ją też porysować, stąd wszelkiego rodzaju nożyki w ogóle nie wchodzą w grę. Jak ściągnąć naklejkę z drzwi, maski czy tylnej klapy bagażnika?

  1. Na początek spryskaj wodą lub innym środkiem powierzchnię dokoła i daj chwilkę na zadziałanie wilgoci. Po chwili wytrzyj całość.
  2. Podgrzej karoserię, zachowując szczególną ostrożność oraz kontrolując temperaturę blachy.
  3. Sięgnij po szpatułkę lub inny przyrząd do podważenia naklejki. Ściągaj ją krótkimi ruchami – ta nie powinna stawiać oporu i delikatnie schodzić bez użycia większej siły.
  4. Jeżeli zostaną po niej jakieś pozostałości, np. klej, użyj dedykowanego środka i mikrofibry, dzięki czemu nie będzie żadnego śladu. Zamiast tego można pokusić się też o wykonanie polerowania auta, podczas którego wszystkie resztki wlepki znikną.