Czyste i zadbane auto to wizytówka każdego kierowcy, stąd coraz częściej oprócz standardowego mycia, wykonuje się także polerowanie samochodu. To zabieg sprawiający, że cztery kółka wyglądają, jak gdyby właśnie wyjechały z salonu. Nie widać mikrozarysowań, a jedynie idealnie gładką i połyskującą w słońcu karoserię, w której dosłownie można się przejrzeć. Jak wypolerować samochód, by osiągnąć taki efekt?

mechaniczne polerowanie samochoduDo mechanicznego polerowania auta należy mieć dobrej jakości polerkę, aby efekt był zadowalający.

Polerowanie auta i poszczególnych jego elementów to popularny zabieg, który można wykonać w warsztatach specjalizujących się w auto detailingu lub samodzielnie. Użyte do tego celu profesjonalne narzędzia i preparaty sprawiają, że nasze cztery kółka zyskują "drugie życie". Podobnie jak w przypadku konserwacji opon, na polerowanie samochodu decydujemy się, ponieważ ten z biegiem czasu utracił swój pierwotny blask i nie prezentuje się już tak atrakcyjnie.

Czym polerować auto?

Koniec zimy i coraz ładniejsza pogoda są dobrym argumentem nie tylko do umycia auta, ale też zrobienia czegoś więcej. Aby prezentowało się ono atrakcyjnie w blasku promieni słonecznych, warto zdecydować się na ręczną lub mechaniczną korektę lakieru. Krok po kroku wyjaśnimy, co należy wykonać. 

Profesjonalna polerka do samochodu nie będzie konieczna, jeżeli zdecydujemy się na polerowanie ręczne. To bardzo pracochłonny zabieg, który najlepiej przeprowadzić, gdy powłoka lakiernicza wymaga odświeżenia i poprawienia ogólnej kondycji. W przypadku większej ingerencji lepiej zdecydować się na polerowanie mechaniczne.

Mechaniczne polerowanie samochodu

Jeżeli zależy nam na usunięciu rys z auta, hologramów, białych plam po ptasich odchodach, warto zdecydować się na polerowanie lakieru w sposób mechaniczny. Aby efekt cieszył oczy, powinno być ono wykonywane tylko przez osobę doświadczoną i zaopatrzoną w odpowiednie narzędzia oraz środki. Kiedy nie czujemy się na siłach, jesteśmy amatorami w tej sprawie i mamy "niepewną rękę", nie bierzmy się za samodzielne przeprowadzanie zabiegu. Lakier łatwo jest uszkodzić, np. przegrzać lub przypalić, dlatego, żeby tego uniknąć, auto powierzmy w ręce specjalistów.

Polerowanie samochodu krok po kroku przy użyciu polerki

Czym polerować auto? W przypadku metody mechanicznej musimy zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze urządzenie, jakim jest polerka do samochodu, dzięki której cały proces jest bardziej efektowny i o wiele szybszy. Niezbędna będzie także pasta do polerowania czy miernik lakieru. 

Przed rozpoczęciem właściwej pracy należy umyć dokładnie auto, wykonać glinkowanie, zabezpieczyć taśmą elementy plastikowe i chromowane. 

Mechaniczne polerowanie lakieru samochodowego będzie wymagało pracy na małych obszarach karoserii, początkowo również na niskich obrotach. Stosujemy także różne pady i gąbki. Warto pamiętać, że muszą być dedykowane do konkretnej pasty i nie możemy tego pomylić, aby nie zniszczyć efektu. Ruchy, jakie powinna wykonywać polerka lakieru, są bardzo proste – z góry na dół i z lewej do prawej strony, jednocześnie wprasowując rozprowadzany preparat. Prace wykonujemy spokojnie i powoli. Aby cieszyć się pożądanym, lustrzanym blaskiem naszego auta bez rys i hologramów należy na koniec użyć pasty wygładzającej i odpowiednio nawoskować jego powierzchnię.

Ręczne polerowanie samochodu

Praca z polerką samochodową, zwłaszcza dla niedoświadczonych, może być nieco kłopotliwa. Jeżeli istnieją jakiekolwiek obawy o pomyślność zabiegu, nie trzeba od razu całkowicie z niego rezygnować. Na małe ryski i blaknący lakier poskutkuje ręczne polerowanie auta. Będzie ono również odpowiednie na niewielkie powierzchnie. 

Jak przeprowadzić polerowanie ręczne samochodu?

Pracę rozpoczynamy od dokładnego umycia samochodu. Możemy posłużyć się do tego celu również specjalną glinką, aby mieć pewność, że nigdzie nie pozostało żadne ziarnko piasku. Auto powinno być czyste, osuszone i pozostawione w zacienionym miejscu. Następnym krokiem będzie oklejenie taśmą zabezpieczającą plastikowych elementów i chromowanych części – na nich nie pracujemy. 

W zestawie do ręcznego polerowania samochodu powinna znaleźć się pasta polerska, która zostanie wtarta, z umiarkowanym naciskiem, padem lub szmatką. Przyda się także ściereczka z mikrofibry do usunięcia nadmiaru produktu. Na początek dobrze jest użyć miękkiego pada i pasty o niskiej ścieralności, a jeżeli zachodzi taka potrzeba, sięgnąć po mocniejsze środki, żeby zabieg przyniósł pożądane rezultaty. Kiedy zdecydujemy się już na wybór konkretnych środków, staramy się pracować na niewielkich obszarach z jak największą starannością, do momentu satysfakcjonującego efektu. Tak potraktowane auto przed i po polerowaniu wygląda zdecydowanie lepiej, a rezultat naszych prac można zachować dłużej. Wystarczy sięgnąć po chroniący lakier wosk.