Skuter jest niezwykle zwinnym pojazdem, idealnie sprawdzającym się na zatłoczonych miejskich ulicach. Wyposażony w opony dostosowane do aktualnej pory roku, może stać się wygodnym i ekonomicznym środkiem codziennego transportu. Montując w nim ogumienie zimowe, zapewniamy sobie właściwy poziom bezpieczeństwa oraz komfort prowadzenia w chłodniejsze czy śnieżne dni.
Sezonowe wyzwania na drodze: dlaczego warto zadbać o zimowe opony do skutera?
Mimo, że typowe, obfitujące w śnieg zimy w naszym kraju powoli stają się rzadkością, warunki panujące na drodze o tej porze roku potrafią przysporzyć kierowcom sporo kłopotów. Niskie temperatury, deszczowe dni czy gołoledź to tylko kilka czynników, które znacznie pogarszają warunki drogowe. Dlatego, jeśli decydujemy się na użytkowanie jednośladu również w chłodniejsze miesiące, powinniśmy pamiętać o sezonowej wizycie u wulkanizatora.
Jazda na ogumieniu dopasowanym do warunków pogodowych znacznie poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy, szczególnie w pojazdach dwukołowych. Zarówno modele dedykowane do skutera, jak i opony motocyklowe występują w wersjach przystosowanych do warunków zimowych. Są one zaprojektowane tak, by radzić sobie z typowymi zimowymi wyzwaniami, jak zamarznięte kałuże, zaspy śnieżne, czy ubity śnieg.
Co zyskujemy, wybierając zimowe opony do skutera?
Montaż ogumienia sezonowego zawsze niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim będzie to inwestycja w bezpieczeństwo oraz komfort podczas zimowych przejazdów. Dzięki odpowiednim oponom zimowym skuter zachowuje się bardziej stabilnie, a droga hamowania staje się odpowiednio krótka. Oferuje lepszą przyczepność, zapewniając niskie opory toczenia. Cecha ta jest szczególnie istotna dla posiadaczy skuterów elektrycznych. Poruszając się po zatłoczonych miejskich ulicach, kierowca ma pełną kontrolę nad pojazdem, co bardzo często pozwala uniknąć kolizji.
To także duże oszczędności. Modele letnie użytkowane w okresie, kiedy średnia dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza, nie tylko tracą dużo właściwości jezdnych, ale także stają się sztywniejsze i dużo bardziej podatne na uszkodzenia. Istnieje dużo wyższe ryzyko, że ulegnie ona przebiciu lub zdeformuje się, co będzie wiązało się z koniecznością zakupu nowego egzemplarza.
Konstrukcja modeli przeznaczonych do skuterów czy motorowerów często nie różni się od budowy opony motocyklowej. Z tego względu producenci ogumienia rekomendują montowanie wersji typowo motocyklowych również do tego typu jednośladów, nie wprowadzając osobnej dedykowanej gamy modelowej.
Polecane zimowe opony do skutera
Wybierając nowe opony zimowe do skutera, przede wszystkim powinniśmy kierować się zaleceniami producenta co do rozmiaru. Wiedząc, jakiej wielkości ogumienie potrzebujemy, możemy skupić się na poszukiwaniu modelu, który w pełni wpisze się w nasze potrzeby. Poniżej prezentujemy pozycje, dzięki którym poruszanie się skuterem o tej porze roku będzie bezpieczne i wygodne.
Michelin City Grip Winter
Inspirowana bieżnikami typowo motocyklowymi, opona bezdętkowa Michelin City Grip Winter zadba o bezpieczeństwo kierowcy skutera w niesprzyjających zimowych warunkach. Jak przystało na przedstawicielkę klasy premium, oferuje ona rewelacyjne właściwości jezdne na najtrudniejszych nawierzchniach. Kierunkowy układ rowków z szerokim pasem środkowym zapewni możliwie najlepszą przyczepność na mokrej nawierzchni, zapewniając dobre odprowadzanie wody spod kół. Oblodzona czy pokryta śniegiem droga również nie będzie stanowiła większej przeszkody. Dzięki bogatej w krzemionkę mieszance gumowej, wykorzystanej do produkcji opony, zachowa ona pełnię swoich właściwości nawet w mroźne dni.
Ogumienie dostępne jest w szerokiej gamie rozmiarowej, dzięki czemu może być montowana zarówno w mniejszych modelach miejskich, jak i w skuterach o większej pojemności. Właściciele takich jednośladów, jak Piaggio Vespa, Peugeot Tweet, Honda PCX czy Suzuki Burgman z pewnością mogą zainteresować się tą pozycją.
Heidenau K58
Ekonomiczna opona Heidenau K58 to solidny wybór dla osób, które chcą zyskać odpowiednią trakcję oraz stabilność jednośladu w trudnych warunkach zimowych, niezależnie od rodzaju nawierzchni. Jest to model bezdętkowy, dopasowany do montażu na obie osie. Układ rowków bieżnika został zoptymalizowany pod kątem zapewnienia odpowiedniej przyczepności na zimowej drodze. Duże, wielokątne bloki bieżnika są ułożone w sposób, który poprawia trakcję na śniegu i błocie pośniegowym. Umieszczone na nich liczne lamele poprawiają powierzchnię styku z podłożem, co przekłada się na lepszą kontrolę nad pojazdem na śliskich nawierzchniach. Wzmocniona mieszanka gumowa wykorzystana do produkcji tego modelu przystosowana jest do pracy w niskich temperaturach, co pozwala na utrzymanie elastyczności opony.
Warto wspomnieć, że Heidenau K58 radzi sobie zarówno na twardych, ubitych drogach, jak i na luźniejszym śniegu, co czyni ją uniwersalnym wyborem dla użytkowników skuterów w sezonie zimowym. Model ten będzie odpowiedni dla skuterów Honda Zoomer, Yamaha Zuma czy Rieju MRT, a także wielu innych jednośladów o mniejszej i średniej pojemności.
Anlas WINTER GRIP 2
Kolejna propozycja, która zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz komfort jazdy, w dodatku w rozsądnej cenie. Model jest mocno zorientowany na maksymalizację przyczepności i kontroli w zimowych warunkach. Centralna część bieżnika oraz boczne krawędzie posiadają wyraźne, mocno zarysowane bloki. Ich kształt i rozmieszczenie zapewniają satysfakcjonującą trakcję na zaśnieżonych drogach oraz stabilność na mokrej nawierzchni. Dodatkowym elementem są zygzakowate nacięcia na klockach bieżnika, które zwiększają powierzchnię kontaktu gumy z nawierzchnią. Taka praktyka pomaga w utrzymaniu lepszej kontroli podczas jazdy w trudnych warunkach. W połączeniu z szerokimi rowkami obwodowymi zyskujemy skuteczne odprowadzanie wody, błota czy roztopionego śniegu, co pomaga zmniejszyć ryzyko aquaplaningu.
Anlas Winter Grip 2 jest oponą bardzo wszechstronną. Może być montowana zarówno na przedniej, jak i tylnej osi. Będzie ona dobra zarówno dla skutera miejskiego (Vespa Primavera, Yamaha Aerox), maxi-skuterze (Honda Forza 300, Suzuki Burgman 200), jak i w modelu turystycznym (Vespa GTS, Kymco Downtown 350i).
Jakie są różnice pomiędzy letnimi a zimowymi oponami do skutera?
Podobnie jak w wersjach dedykowanych do samochodów osobowych, opony zimowe do skutera projektowane są z myślą o zapewnieniu innych właściwości, niż wersje letnie. Jakie są najważniejsze różnice występujące w ogumieniu sezonowym?
Modele zimowe | Modele letnie |
---|---|
Głębszy wzór bieżnika z licznymi lamelami, poprawiający przyczepność na śniegu i lodzie. | Płytszy bieżnik, zoptymalizowany pod kątem zapewnienia dobrej trakcji na suchej i mokrej nawierzchni. |
Wykonane są z miękkiej mieszanki gumowej, zachowującej dobrą elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach. | Zastosowana guma jest twardsza, przystosowana do pracy w wyższych temperaturach. |
Zapewniają wyższy komfort jazdy na śliskich, zaśnieżonych drogach. | Większy komfort na suchych i mokrych nawierzchniach |
Przeznaczona do użytku w temperaturach niższych niż 7ºC i niższych. | Przeznaczona do użytku w temperaturze wyższej niż 7ºC. |
By lepiej poznać właściwości ogumienia dedykowanego do jednośladów, warto zapoznać się z najpopularniejszymi oznaczeniami opon motocyklowych.