Po zakupie nowych opon oczy cieszy widok intensywnej czerni, a także każdego detalu widocznego na nieużywanym produkcie. Niestety, z biegiem czasu stopniowo tracą one swój pierwotny blask, co jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Wykonywana regularnie konserwacja opony wpłynie pozytywnie na jej stan i żywotność, stąd warto zdecydować się na taki zabieg.  

konserwacja oponJak powinna wyglądać konserwacja opon samochodowych?

Nawet najlepsze ogumienie zużywa się, ulega procesom starzenia i z czasem blednie. Zależnie od zastosowanej mieszanki, jej komponentów oraz proporcji, zmiany zachodzą z różną intensywnością. Wpływ na przyspieszoną utratę walorów mogą mieć również warunki atmosferyczne, szczególnie te skrajne. Na zredukowanie negatywnych skutków i przywrócenie gumie jej pierwotnego blasku oraz intensywnej czerni, są na szczęście sposoby. 

Konserwacja opon samochodowych krok po kroku

Konserwacja ogumienia obejmuje kilka czynności, które wbrew pozorom nie są bardzo czasochłonne, ani niemożliwe do samodzielnego wykonania przez właścicieli aut. Mowa przede wszystkim o częstym usuwaniu zabrudzeń, a także zabezpieczaniu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Takie zabiegi przeprowadzane regularnie pozwolą zachować odpowiedni wygląd i właściwości ogumienia, a także zwiększyć ich trwałość oraz wpływać na bezpieczeństwo jazdy.

Na początek czyszczenie opon samochodowych

Czyste ogumienie prezentuje się zdecydowanie najlepiej. Jeśli chcemy stosować środek do konserwacji opon, dbanie o schludność ma dodatkowe znaczenie. Nałożenie na nieoczyszczoną powierzchnię gumy preparatu będzie zwyczajnie nieskuteczne, dlatego należy pozbyć się zawczasu zalegającej warstwy błota czy kurzu. 

Mycie opon można wykonać razem z czyszczeniem samochodu, np. podczas wizyty na myjni. Zarówno na tej automatycznej, jak i ręcznej, padający pod odpowiednim ciśnieniem strumień wody poradzi sobie z większymi zabrudzeniami. Wówczas z powierzchni ogumienia znikną osady, błoto, a przy okazji zaliczymy domywanie felg z nieczystości. Niekoniecznie pozbędziemy się mniejszych elementów skrywających się w zakamarkach bieżnika, jak np. kamyczków. Z tego powodu przed samym myciem i sięgnięciem po środek do konserwacji opon samochodowych, wymagane jest dokładne oczyszczenie ogumienia z piachu, kurzu i przede wszystkim kamieni. Atrakcyjne koła to jednak nie tylko kwestia ogumienia. Warto pamiętać również o regularnym czyszczeniu felg oraz kołpaków.

Sięgnij po preparat do konserwacji opon

Preparat do konserwacji opon ma za zadanie nawilżyć, zabezpieczyć i odświeżyć gumę. Zawiera składniki odżywcze, które pomagają w zachowaniu właściwości ogumienia. Dodatkowo mogą zawierać dodatkowe składniki ochronne, np. przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, woda, sól drogowa czy zanieczyszczenia. Dzięki regularnemu stosowaniu preparatu guma będzie wyglądać lepiej.

Czym konserwować opony? Jeżeli myślimy o fabrycznym błysku i ich ochronie, warto zainteresować się nabłyszczaczem, czernidłem czy dressingiem. Środki często wykorzystywane są w celach estetycznych, które nadają ładnego wykończenia, jednocześnie zabezpieczają ogumienie przed czynnikami atmosferycznymi. 

Konserwacja opon po sezonie

Konserwacja opon po sezonie jest kluczowa dla zachowania ich odpowiedniej kondycji i przedłużenia żywotności. Po intensywnym użytkowaniu ogumienia przez cały sezon zimowy, zabrudzenia w postaci resztek soli drogowej lub zanieczyszczenia z asfaltu po lecie są priorytetowe do usunięcia. Właściwymi krokami, które należy podjąć, będą więc dokładne oczyszczenie, a następnie zaaplikowanie odpowiedniego środka. Przy okazji warto poświęcić również czas na kontrolę ogólnego stanu, poziomu ciśnienia powietrza, czy przyjrzenie się bieżnikowi opony, aby zachować bezpieczeństwo podczas jazdy w kolejnym sezonie.

Domowe sposoby konserwacji opon

Istnieje wiele domowych sposobów na zachowanie opon w dobrym stanie, które warto poznać i stosować regularnie. Czyszczenie, smarowanie a przy okazji sprawdzanie ciśnienia pozwoli nam cieszyć się komfortową i bezpieczną podróżą.

Jak wyczyścić opony domowym sposobem?

Czyszczenie opon domowym sposobem nie jest niczym skomplikowanym, ale to czynność nieco czasochłonna. Niemniej jednak nie należy się zrażać, ani robić tego byle jak. Trudy naszej pracy zostaną wynagrodzone w postaci dokładnie oczyszczonego i umytego ogumienia, które będzie wyglądać estetycznie. Wystarczy stosować się do poniższych zasad, wykonując je krok po kroku:

  1. W pierwszej kolejności z powierzchni opony powinniśmy usunąć wszelkie zalegające ciała obce (kamyki, gałązki itp.). Warto jednak zachować przy tym ostrożność i nie korzystać z ostrych przedmiotów jak scyzoryk czy kombinerki.
  2. Następnie należy bardzo dokładnie umyć zewnętrzną warstwę opony. Najlepsze efekty uzyskamy, wykorzystując myjkę ciśnieniową. Warto jednak zachować odstęp dyszy od gumy (co najmniej 30 cm).
  3. Kiedy zakończymy dwa pierwsze kroki, możemy przejść do faktycznego czyszczenia ogumienia. Przydadzą się nam do tego: ciepła woda, gąbka, szczotka i preparat do czyszczenia opon, np. szampon. 
  4. Ostatni krok, czyli dokładne spłukanie opony. Po wszystkim należy zostawić ją do wyschnięcia. Nie zalecamy przyspieszania tego procesu przy użyciu ciepłego powietrza.

Czy da się odświeżyć opony domowymi sposobami?

Nie ulega wątpliwości, że żaden domowy sposób nie zastąpi profesjonalnych środków do pielęgnacji i konserwacji opon. Jeśli chcemy wykonać odświeżanie samodzielnie, warto zainwestować w produkty od sprawdzonych marek, których składu możemy być pewni. 

Najbardziej pożądany jest efekt mokrej opony. Na forach internetowych nie brakuje pomysłów, z których większość, jak pastowanie gum pastą do butów czy olejem kuchennym, jest zwyczajnie nieskuteczna, a nawet niezalecana. Użycie lakierów do włosów czy paliwa nie zastąpi produktu profesjonalnego. Potraktowanie w ten sposób ogumienia nie tylko może obniżyć jego skuteczność, ale również być zagrożeniem dla auta i pasażerów.