Wyjazd kamperem to doskonały sposób na wakacyjną przygodę. Niezależnie od tego, czy celem podróży jest długi weekend w uroczym zakątku Polski, czy kilkutygodniowy roadtrip po całej Europie – przemieszczanie się „domem na kołach” daje sporo swobody. Nie bez powodu w ostatnim czasie możemy dostrzec silny wzrost zainteresowania taką formą spędzania urlopu. Przed wyjazdem należy pamiętać o właściwym przygotowaniu pojazdu. Jednym z kluczowych czynników dla bezpiecznej i komfortowej jazdy jest dobór odpowiednich opon do kampera.
Podstawę udanego caravaningu stanowi dobrze przygotowany, pewny i sprawdzony sprzęt. Opony to fundament „domu na czterech kółkach” – odpowiadają za utrzymywanie kilkutonowego ciężaru pojazdu, przenoszenie siły napędowej na podłoże oraz efektywność hamowania.
Specyfika kampera stanowi dla ogumienia dużo większe wyzwanie niż w przypadku samochodu osobowego, czy nawet dostawczego. Dlatego warto zainwestować w specjalne, przeznaczone do kamperów opony.
Czym charakteryzują się opony do kampera?
Opony do kampera muszą wyróżniać się pewnymi cechami, które sprawiają, że poradzą sobie przy specyficznym użytkowaniu właściwym dla caravaningu. Przede wszystkim ich konstrukcja musi być na tyle wytrzymała, aby radzić sobie z dużymi obciążeniami. Wymagany jest więc dość wysoki indeks nośności. Masa większości kamperów wynosi około 3-4 tony, dlatego potrzebne są do nich modele z indeksem wskazującym więcej niż 110, najlepiej około 116 lub wyżej. Parametr o wartości 116 oznacza, że nośność jednej opony to 1250 kilogramów, czyli łączna masa pojazdu może wynosić jej czterokrotność – 5 000 kg.
Ogumienie musi jednak udźwignąć ciężar pojazdu nie tylko w trakcie jego przemieszczania się, ale także wykazywać się dużą odpornością na pozostawienie/zaparkowanie w jednym miejscu przez dłuższy okres czasu. Dlatego wykorzystane do jego produkcji mieszanki gumowe są bardzo wytrzymałe, a konstrukcje wyposażone w dodatkowy oplot kordu. Dzięki temu nie odkształcają się nawet podczas długich, międzysezonowych postojów. Najlepsze modele opon do kamperów charakteryzuje się również dużą sztywnością i wzmocnionymi brzegami.
Czy wiesz, że…
Zainteresowanie caravaningiem w Polsce wzrasta z roku na rok. Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez CEP i opracowanymi przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w 2024 roku liczba pierwszych rejestracji nowych samochodów typu kamper zwiększyła się w stosunku do roku 2023 o 47,3%. Jeszcze większy wzrost odnotowano pod względem pierwszych rejestracji sprowadzanych pojazdów używanych – to aż 50,3%! Podobne zwyżki można dostrzec w przypadku przyczep, choć tam wartości zarówno przy rejestracji modeli nowych, jak i używanych oscylują wokół 10%.
Jak zauważył Prezes PZPM, Jakub Faryś:
„Patrząc na wyniki rejestracji nowych samochodów kempingowych w pierwszym półroczu 2024, można z zadowoleniem stwierdzić, że wzrost jest imponujący, bo blisko 50%. Nieco gorszy, ale wciąż satysfakcjonujący – ponad 10% wynik zanotowały przyczepy kempingowe. Z bardzo podobnymi wynikami mamy do czynienia w przypadku rejestracji używanych przyczep i samochodów kempingowych. Dane rejestracyjne wskazują, że czas, kiedy doświadczaliśmy problemów z dostępnością pojazdów do zabudów kempingowych, już minął.(…)”
*źródło: raport rejestracji nowych i używanych kamperów oraz przyczep kempingowych w pierwszym półroczu 2024 roku opracowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Stowarzyszenie Polska Grupa Caravaningowa na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Jakie opony do kampera wybrać?
Jakie opony do kampera wybrać i jak właściwie rozpoznać odpowiednie? Producenci dają jasne wskazówki w oznaczeniach i nazwach produktów. Modele zaprojektowane z myślą o użytku w pojazdach campingowych zazwyczaj mają w nazwie słowa „Camping” albo „Camper” lub symbol w postaci liter „CP” będących skrótem od określenia Camping Pneu, czyli opona campingowa. Koniecznie należy też zwrócić uwagę na właściwy rozmiar opony oraz wspomniany wcześniej indeks nośności, a także indeks prędkości. Warto stawiać na popularne i dobrze oceniane modele, zwłaszcza od znanych marek, takich jak choćby Continental czy Michelin.
Polecane modele opon do campera
Prawidłowe ciśnienie w oponach do kampera
Wybór odpowiednich opon do kampera to nie wszystko – trzeba też o nie odpowiednio dbać. Duże znaczenie dla bezpiecznej oraz komfortowej jazdy ma utrzymywanie właściwego ciśnienia. Warto pamiętać, że powinno być ono dopasowane do liczby pasażerów oraz masy przewożonego bagażu. Zalecane wartości można sprawdzić w instrukcji pojazdu, na klapce wlewu paliwa lub na słupku bocznym przy drzwiach kierowcy.
A dlaczego ilość powietrza ma takie znaczenie? Odpowiednie ciśnienie sprawia, że opony mogą prawidłowo pracować i wolniej się zużywają. Wpływa więc na przyczepność i dobrą temperaturę. Ma również znaczenie w kwestii spalania, dlatego dbając o właściwe napompowanie ogumienia, możemy również zaoszczędzić trochę pieniędzy na paliwie, zwłaszcza na długich trasach.
Warto pamiętać, aby przy dłuższym postoju sprawdzać, czy ogumienie cały czas ma dobre ciśnienie. Zbyt małe mogłoby doprowadzić do odkształcenia.
Sprawdź naszą ofertę na opony do przyczepek i przyczep campingowych.
Opony zimowe do kampera
Choć typowy sezon campingowy przypada w okresie wiosenno-letnim, wiele osób decyduje się na podróż także podczas zimy. W końcu na południu Europy nadal jest całkiem ciepło, a ruch turystyczny jesienią i zimą znacznie maleje, więc można uniknąć tłumów, co docenią zwłaszcza osoby lubiące ciszę i spokój. Na rynku nie ma zbyt wiele zimowych opon przeznaczonych do kamperów. Jeżeli nie planujemy podróżować w typowo „śnieżnych” warunkach, możemy zdecydować się na campingowe opony letnie bądź całoroczne z oznaczeniem M+S (Mud and Snow) – choć nie są to modele całoroczne, to ich producenci deklarują, że powinny one sobie poradzić np. przy lekkich opadach śniegu.
Natomiast, jeśli pojazd ma być przystosowany nawet do bardzo wymagających warunków drogowych, to nie pozostaje nic innego, jak wybór zimowych opon typu cargo (oznaczenie „C”). Jest to ogumienie do samochodów dostawczych, dostosowane do dużych obciążeń, które dobrze się sprawdzi także w kamperach.
Choć opony dostawcze nie są tak przystosowane do długotrwałych postojów pod dużym obciążeniem, jak modele typu camping, to w przypadku wersji zimowej nie ma to takiego znaczenia, ponieważ i tak są one użytkowane wyłącznie sezonowo. Jeżeli nie będziemy przez dłuższy czas potrzebować ich stricte zimowych właściwości, możemy je łatwo zamienić np. na typowo kampingowy model letni. Kiedy nie będą używane, należy pamiętać o zasadach właściwego przechowywania opon.
Pamiętaj!
Wybierając się w podróż kamperem w okresie zimowym, trzeba dobrze się przygotować. Oprócz odpowiednich opon, warto mieć przy sobie także łańcuchy śniegowe. Umożliwią one przejazd po bardzo wymagających nawierzchniach, a tym samym mogą naprawdę uratować całą podróż.