Każdy rozsądny rodzic jeżdżący ze swoją pociechą autem, stara się zapewnić jej maksimum bezpieczeństwa w czasie podróży. Prócz wyboru odpowiedniego fotelika, równie ważne jest przewożenie małego pasażera na właściwym miejscu w samochodzie. Część dorosłych staje wtedy przed dylematem, czy dziecko może jechać z przodu?

dziecko na przednim siedzeniuKiedy rodzic może przewozić dziecko na przednim siedzeniu?

Musimy pamiętać, że inaczej będzie wyglądał przewóz niemowlaka, a inaczej – przedszkolaka czy nastolatka. Prócz zagwarantowania im komfortowych warunków, obowiązkowo zadbajmy także o ich bezpieczeństwo, na które w znacznej mierze wpłynie przestrzeganie przepisów prawa. Poniżej znajdziemy najważniejsze zasady dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie z przodu, obowiązujące w naszym kraju.

Od jakiego wieku dziecko może jeździć z przodu?

Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wożenie dziecka z przodu jest możliwe bez względu na jego wiek. Oznacza to, że na przednim fotelu może podróżować nawet noworodek czy kilkumiesięczne niemowlę. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo komfortowe dla wielu rodziców. Pozwala bowiem na łatwiejsze kontrolowanie pociechy w sytuacji, gdy w pojeździe znajduje się tylko jedna osoba dorosła.

Musimy mieć jednak na uwadze, że do pewnego wieku dzieci muszą obowiązkowo podróżować w dopasowanym do ich wagi foteliku. Przez kilka pierwszych miesięcy życia – gdy niemowlę jest przewożone na przednim siedzeniu w nosidełku, musi ono znajdować się tyłem do kierunku jazdy. Obowiązkowo zadbajmy wtedy o wyłączenie poduszki powietrznej przed siedzeniem pasażera! Jej wystrzał w trakcie wypadku mógłby doprowadzić do poważnych obrażeń u niemowlęcia podróżującego tyłem.

Co zrobić, jednak gdy nasza starsza pociecha wyrosła już z fotelika i nie da się dopasować dla niej odpowiedniego modelu? Czy dziecko może jeździć z przodu w takiej sytuacji? Również tutaj odpowiedź w niektórych przypadkach będzie twierdząca. Młodszy pasażer o wadze powyżej 36 kg może podróżować na przednim fotelu bez specjalnego siedziska pod warunkiem, że będzie mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia będzie tutaj także wzrost dziecka – o którym przeczytamy poniżej.

Przewożenie dziecka z przodu a jego wzrost

Wiemy już, od kiedy dziecko może jechać z przodu – w foteliku, jak ma to miejsce w przypadku młodszych pasażerów, lub bez niego. Nie każdy dorosły zdaje sobie jednak sprawę, że przewóz starszych pociech na przednim siedzeniu jest regulowany prawnie nie tylko z uwagi na ich wagę, ale również wysokość.

Ile trzeba mieć wzrostu, żeby jeździć z przodu bez fotelika? Zgodnie z przepisami, pociecha może podróżować na przednim siedzeniu, gdy przekroczy wagę 36 kg oraz osiągnie wysokość 150 cm. Po spełnieniu obu tych warunków nie musi korzystać z fotelika podczas jazdy obok kierowcy. 

Dziecko z przodu bez fotelika – czy grozi nam mandat?

Choć przepisy nie zabraniają przewożenia pociech na przednim siedzeniu to niezależnie od ich wieku – musimy pamiętać, że w pewnych sytuacjach może grozić nam mandat za nieprawidłowy transport małego pasażera. Mowa tu o przypadku, gdy dziecko o wzroście poniżej 150 cm podróżuje z przodu bez fotelika.

W razie kontroli i stwierdzenia nieprawidłowości, policja może wymierzyć nam karę w postaci grzywny 300 zł oraz 5 punktów karnych za każde dziecko przewożone w sposób niezgodny z przepisami. Jeżeli zależy nam na uniknięciu takiego wydatku, dopilnujmy, by pociecha korzystała z fotelika bez względu na fakt, czy siedzi w samochodzie z przodu, czy z tyłu.

Ile trzeba mieć wzrostu żeby jeździć z przodu?

Zastanawiacie się, od kiedy dziecko może siedzieć z przodu? Poniżej znajdziemy tabelę dotyczącą wieku i wzrostu małych pasażerów. Pamiętaj! Każda pociecha rośnie w swoim własnym tempie, dlatego podane wartości mają charakter poglądowy. 

Wiek
Wzrost*
Czy może jeździć z przodu?
3 lata
84-107 cm
Tak, w specjalnym foteliku dopasowanym do wagi małego pasażera.
4 lata
90-116 cm
Tak, w specjalnym foteliku dopasowanym do wagi małego pasażera.
5 lat
96-124 cm
Tak, w specjalnym foteliku dopasowanym do wagi małego pasażera.
6 lat
100-130 cm
Tak, w specjalnym foteliku / podstawce dopasowanym do wagi małego pasażera.
7 lat
110-137 cm
Tak, w specjalnym foteliku / podstawce dopasowanym do wagi małego pasażera.
8 lat
110-144 cm
Tak, w specjalnym foteliku / podstawce dopasowanym do wagi małego pasażera.
9 lat
115-150 cm
Tak, w specjalnym foteliku / podstawce do wagi 36 kg i wzrostu 150 cm.
10 lat
128-157 cm
Tak, w specjalnym foteliku / podstawce do wagi 36 kg i wzrostu 150 cm.

* Na podstawie danych z siatek centylowych opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).