Funkcjonariusz policji podczas rutynowej kontroli drogowej może zweryfikować wiele rzeczy – uprawnienia kierującego, ważność polisy OC czy stan techniczny pojazdu. W przypadku stwierdzenia jakiejkolwiek nieprawidłowości, jest on zobowiązany do podejmowania odpowiednich kroków, w tym ukarania kierowcy zgodnie z taryfikatorem. Czy wypisanie mandatu za brak płynu do spryskiwaczy będzie zasadne? Przeczytaj nasz artykuł.

Kapsel zbiornika na płyn do spryskiwaczy.Zbiornik bez płynu do spryskiwaczy może być uznany za urządzenie, które nie spełnia należycie swojego przeznaczenia. Niestety grozi to mandatem.

Przednia szyba brudzi się najczęściej i najszybciej ze wszystkich w aucie. W natychmiastowym przywróceniu przejrzystości pomaga skorzystanie z płynu do spryskiwaczy – kilka psiknięć, przetarć wycieraczkami i już możemy cieszyć się lepszą widocznością. O sprawdzeniu jego poziomu często zapominamy i przypominamy sobie wtedy, kiedy po wciśnięciu dźwigni, nic już praktycznie nie wydostaje się z dysz. Do takiej sytuacji lepiej nie dopuszczać i zawczasu uzupełnić braki. Należy także regularnie sprawdzać stan wycieraczek, ponieważ to one odpowiadają za skuteczne usuwanie zabrudzeń i deszczu z przedniej szyby. Jeśli są zużyte lub mają nierówne krawędzie, mogą nie spełniać swojej funkcji. W takim przypadku najlepiej jest wymienić wycieraczki na nowe, aby zapewnić sobie odpowiednią widoczność na drodze.

Płyn do spryskiwaczy – obowiązkowy czy jednak nie?

Mimo braku konkretnego przepisu o płynie do spryskiwaczy w prawie, istnieją pewne normy, z których wynika, że jazda z pustym zbiornikiem może skutkować ukaraniem mandatem. Funkcjonariusz, powołując się na nie podczas kontroli, ma jasny argument na to, aby nałożyć sankcję na kierowcę. Może zrobić to również w przypadku niesprawności podzespołów odpowiedzialnych za czyszczenie szyby.

Zarówno Kodeks wykroczeń, jak i ustawa Prawo o ruchu drogowym nakładają na właścicieli, posiadaczy lub prowadzących pojazd obowiązek zapewnienia, że ich środek lokomocji jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i nic nie zaburza pola widzenia.

Spryskiwana płynem przednia szyba w aucie.Najczęściej brudzi się przednia szyba, a to jej przejrzystość najbardziej wpływa na bezpieczeństwo kierowania pojazdem.

Kodeks wykroczeń:

Art.  96.  [Dopuszczenie do prowadzenia pojazdu wbrew wymaganiom]

§  1. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza:

5) pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia.

Prawo o ruchu drogowym:

Art. 66. o ruchu drog.

§  1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;


Nieprzestrzeganie przepisów może skutkować nałożeniem kary pieniężnej. W ten sposób legislator dba o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego i minimalizuje ryzyko wypadków spowodowanych przez pojazdy niesprawne technicznie.

Mężczyzna trzyma butle z płynem do spryskiwaczy pod otwartą maską.Zimą lepiej zadbać o płyn do spryskiwaczy, który zamarza w niższej temperaturze niż letni odpowiednik.

Mandat za płyn do spryskiwaczy może być wysoki

Już wiemy, że warto pamiętać o regularnym uzupełnianiu środka do szyb, aby uniknąć potencjalnych konsekwencji podczas kontroli drogowej. Należy również uzmysłowić kierowców, jaki mandat za brak płynu do spryskiwaczy grozi im, kiedy jednak zbiornik okaże się pusty. Rozpiętość cenowa jest dość duża i wiele zależy od decyzji funkcjonariusza.

Ile mandatu za brak płynu do spryskiwaczy?

Najłagodniejszą sankcją będzie wypisanie kierowcy druku na 20 zł. W najgorszym wypadku, zamiast tej kwoty może znaleźć się tam aż 3000 zł – to maksymalny wymiar kary według taryfikatora mandatów, jaki można nałożyć na kierującego pojazdem za tego typu wykroczenie. O tym, jak zapłacić należność, dowiesz się z naszego artykułu o płaceniu mandatów.

Obowiązkowy płyn do spryskiwaczy w bagażniku – co na ten temat mówią przepisy?

Warto posiadać w samochodzie dodatkowe żarówki, koło zapasowe oraz niezbędne wyposażenie zgodne z przepisami. Czasami nawet pozornie niepotrzebne przedmioty, takie jak mała latarka, mogą okazać się przydatne w nagłych sytuacjach. Mimo że płyn do spryskiwaczy pomaga w utrzymaniu czystości przedniej szyby i dobrej widoczności podczas jazdy, co ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze, nie ma obowiązku wożenia go ze sobą. Policjant podczas kontroli drogowej nie będzie sprawdzał, czy mamy zapasową butelkę płynu, dlatego jej brak nie będzie skutkował mandatem.