Pośpiech, chwila nieuwagi czy świadome złamanie przepisów mogą poskutkować otrzymaniem mandatu. Jeżeli nie zamierzamy się od niego odwoływać, powinniśmy opłacić go natychmiast bądź w terminie 7 lub 14 dni – zależnie od jego rodzaju. Istnieje kilka sposobów, w jakie możemy uregulować taką należność. Gdzie zapłacić mandat od policji, jak sprawdzić, czy nasza wpłata dotarła oraz co zrobić, gdy zgubimy otrzymany formularz?

mandat karnyPłacenie mandatu, to żadna przyjemność, ale trzeba to zrobić w terminie.

Gdzie zapłacić mandat? 

Dostaliśmy mandat policyjny? Jeśli faktycznie zawiniliśmy i przyjmujemy nałożoną na nas grzywnę, powinniśmy opłacić ją w wymaganym terminie. Możemy wybrać jedną z trzech dróg: dokonać wpłaty na poczcie, wykonać przelew bankowy bądź zrealizować płatność mandatu na miejscu. Czym różnią się poszczególne rozwiązania?

Płacenie mandatu na poczcie

Zastanawiamy się, jak zapłacić mandat na poczcie? Powinniśmy udać się do placówki, biorąc ze sobą oryginał druku otrzymanego od policjanta (odcinek A i B). Na formularzu musimy wpisać swoje imię i nazwisko, adres, kwotę oraz serię i numer mandatu. Czasami konieczne może także okazać się uzupełnienie danych do przelewu. Płacenie mandatu na poczcie wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów transakcji, które wynoszą 10 złotych. 

Jak zapłacić mandat przelewem?

Przelew bankowy to jeden z najwygodniejszych sposobów uiszczenia grzywny nałożonej przez policjanta. Jak zapłacić mandat przez Internet? Po zalogowaniu się na stronę swojego banku poszukajmy zakładki dotyczącej przelewu podatkowego i symbolu formularza MANDATY. Numer konta oraz dane osoby wpłacającej powinny uzupełnić się automatycznie. Następnie wpiszmy kwotę należności, serię i numer policyjnego druku oraz wybierzmy typ przelewu – standardowy bądź natychmiastowy. Wygląd formularza do opłaty za mandat online może nieco różnić się w zależności od tego, w jakim banku posiadamy konto.

Na jaki numer konta zapłacić mandat? 

Jeżeli chcemy zapłacić grzywnę nałożoną przez policjanta, na druku mandatu bądź przelewu bankowego musimy wpisać następującą nazwę i adres oraz numer rachunku: 

I Urząd Skarbowy w Opolu, ul. Rejtana 3B 45-331 Opole. Konto numer 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000. *

Pamiętajmy, że powyższe dane do wpłaty obowiązują w przypadku mandatów wystawionych przez policję. Grzywny nałożone przez urząd skarbowy, Inspekcję Transportu Drogowego, straż miejską lub gminną powinny zostać opłacone na inny numer konta.

*Dane do przelewu aktualne na dzień 03.07.2023

Płatność mandatu na miejscu u policjanta

Czasami może okazać się, że grzywnę należy uregulować bezpośrednio u policjanta. Ta forma płatności mandatu jest obowiązkowa dla obcokrajowców, którzy przebywają na terenie kraju tymczasowo i nie mają stałego miejsca pobytu czy zamieszkania w Polsce. W takiej sytuacji wystarczy uiścić należność gotówką. Od kilku lat w naszym kraju mandat karny u funkcjonariusza można zrealizować także przy użyciu karty płatniczej, kodu BLIK lub telefonu. Karę na miejscu mogą opłacić także polscy kierowcy, jeżeli wyrażą taką chęć, w ich przypadku nie jest to jednak obligatoryjne.


policjant wystawiający mandatMandat można zapłacić od razu u policjanta.


Jak zapłacić mandat na raty? 

Zgodnie z aktualnym taryfikatorem mandatów, grzywny nałożone na kierowców potrafią być bardzo wysokie. Nierzadko może więc zdarzyć się, że uiszczenie całej należności w wymaganym terminie będzie dla nas niemożliwe. Warto wtedy skorzystać z rozwiązania, jakim jest płacenie mandatu na raty. W tym celu w terminie 7 dni od otrzymania policyjnego druku należy złożyć wniosek o rozłożenie płatności na kilka części. 

Jak zapłacić mandat na raty? Na początku konieczne jest dokonanie opłaty skarbowej w wysokości 10 złotych. Następnie powinniśmy wypełnić stosowne podanie, dołączając do niego m.in. kopię odcinka C mandatu czy oświadczenie o stanie majątkowym. Komplet dokumentów wyślijmy pocztą, poprzez ePUAP lub eUrząd Skarbowy bądź dostarczmy osobiście. Po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku wymagana płatność zostanie podzielona na raty.

Jak zapłacić mandat zagraniczny? 

Coraz więcej kierowców decyduje się na podróż własnym samochodem za granicę. Niestety nieznajomość przepisów obowiązujących w obcym kraju czy zwykła niefrasobliwość to prosta droga do otrzymania kosztownego mandatu. Warto przy tym pamiętać, że taka grzywna jest naliczana w walucie funkcjonującej w państwie, w którym popełniliśmy wykroczenie. Choć potrafi być ona bardzo dotkliwa, jej nieuregulowanie może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Jak zapłacić mandat zagraniczny? Poniżej przedstawimy kilka przykładów z popularnych kierunków wybieranych przez polskich kierowców.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru z Czech?

Beztroskie pokonywanie autostrady w Europie bardzo często może skończyć się złapaniem przez fotoradar. Co zrobić, gdy i nam przydarzyła się taka sytuacja? Jeśli mandat za prędkość został wystawiony u naszych czeskich sąsiadów, przyjdzie on pocztą na adres domowy sprawcy. Jak zapłacić mandat z Czech? Najlepiej wykonać przelew typu OUR, pamiętając o wpisaniu numeru rachunku odbiorcy w międzynarodowym formacie IBAN.

Jak zapłacić mandat z Niemiec?

Przemieszczając się po terenie Niemiec wystarczy przekroczyć prędkość ledwie o kilkanaście km/h, aby w ciągu 1-2 miesięcy odnaleźć w swojej skrzynce pocztowej zdjęcie z fotoradaru z wezwaniem do zapłaty. Jak zapłacić niemiecki mandat? Należy wypełnić i odesłać otrzymany formularz drogą elektroniczną lub pocztową. Następnie trzeba wykonać przelew europejski SEPA, wpisując numer rachunku bankowego i dane odbiorcy z odebranego dokumentu.

Jak zapłacić mandat z Austrii przez Internet?

Wycieczka w Alpy zakończyła się otrzymaniem grzywny za wykroczenie drogowe? Najwygodniej będzie uiścić karę przez Internet. Jak zapłacić mandat z Austrii w ten sposób? Powinniśmy zalogować się na stronę austriackiego Ministerstwa Sprawiedliwości i odnaleźć sekcję dotyczącą płatności online. Następnie wybierzmy opcję „mandaty” i wprowadźmy numer naszego formularza. Po wskazaniu metody zapłaty i uzupełnieniu niezbędnych informacji możemy potwierdzić dokonanie przelewu. 

Radiowóz policyjnyZłamanie przepisów za granicą może być bardzo kosztowne.

Jaki jest czas na zapłacenie mandatu?

Termin, w jakim powinniśmy opłacić grzywnę, jest uzależniony od rodzaju otrzymanego dokumentu. W przypadku druku gotówkowego należność trzeba uiścić bezpośrednio u policjanta. Jeżeli otrzymaliśmy mandat kredytowany – który staje się prawomocny w momencie pokwitowania – mamy 7 dni na wykonanie przelewu bankowego bądź uregulowanie kary na poczcie. Jaki czas na zapłacenie obowiązuje w przypadku grzywny zaocznej? Gdy znajdziemy formularz za przednią wycieraczką pojazdu, powinniśmy dokonać opłaty w terminie 14 dni od jego wystawienia.

Jak zapłacić zgubiony mandat?  

Niewielki druczek, na którym policjant wypisał grzywnę, może dość łatwo się zawieruszyć. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku uregulowania należności. Zatem jak zapłacić zgubiony mandat? 

Numer konta do wpłaty został podany powyżej; jest także łatwy do odnalezienia w Internecie. Będziemy jednak potrzebować indywidualnego numeru i serii naszego mandatu. W celu ich uzyskania powinniśmy udać się osobiście bądź zadzwonić do dowolnego urzędu skarbowego. Jego pracownicy po zapoznaniu się z sytuacją udzielą nam niezbędnych informacji, umożliwiających uiszczenie należności. 

Nie ma natomiast powodu, aby kontaktować się z policją. Rola funkcjonariusza kończy się bowiem w chwili wypełnienia formularza. Dalej sprawą kary zajmuje się Urząd Skarbowy w Opolu, obsługujący płatności mandatów z terenu całej Polski.

Jak sprawdzić, czy mandat został zapłacony? 

Nie pamiętamy, czy uiściliśmy już grzywnę za popełnione wykroczenie drogowe? Na szczęście istnieje sposób, który pozwoli nam to skontrolować. Jak zatem sprawdzić, czy mandat został zapłacony? 

Wystarczy, że założymy konto na stronie Biura Informacji Gospodarczej ERIF. Pobierzemy tam raport, w którym znajdują się informacje na temat wszelkich naszych zadłużeń – w tym zaległych kar grzywny. Jak najszybsze opłacenie mandatu po terminie pozwoli nam uniknąć konieczności uiszczenia odsetek, które powiększają się z każdym dniem zwłoki.