Nawet najlepszym kierowcom może przydarzyć się chwila nieuwagi skutkująca otrzymaniem mandatu. To jeszcze nie koniec świata, ale trzeba szybko go opłacić, aby nie piętrzyć dodatkowych kłopotów. Warto wiedzieć, że w zależności od sposobu dostarczenia oraz instytucji, która tego dokonała, różnić się mogą metody płatności. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są możliwie szybkie drogi do uregulowania należności.

Radiowóz policyjnyZatrzymanie przez patrol policyjny często kończy się postępowaniem mandatowym.

Kto może wystawić mandat?

Najpowszechniejszą formą mandatu karnego jest wersja kredytowana. Używają jej najczęściej funkcjonariusze Policji, ale karę za wykroczenie może nakładać też kilka innych służb państwowych i samorządowych.

Podobne uprawnienia mają również funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego. Ta instytucja dodatkowo obsługuje całą sieć urządzeń rejestrujących wykroczenia w trybie automatycznym. Są to zarówno fotoradary, jak i rejestratory przejazdu na czerwonym świetle. 

W mniejszym zakresie kar w formie mandatu udzielać mogą także funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej.

Wiele dróg do celu, czyli jak zapłacić mandat?

Sposób zapłaty kary nałożonej za popełnione wykroczenie jest w pewien sposób zależny od źródła wystawienia dokumentu. Najpowszechniej stosowane upomnienia w postaci mandatu kredytowanego wystawione przez Policję ma również najprostszą formę uregulowania. W pozostałych przypadkach sytuacja nieco się komplikuje, ale nadal jest to w miarę proste do zrobienia. Poniżej zostały opisane poszczególne sposoby postępowania.

Jak zapłacić mandat na poczcie?

Poczta Polska to nadal często wybierana instytucja do dokonywania opłat. Mimo że podobnie jak w przypadku kasy banku trzeba się liczyć najczęściej z prowizją za operację, to możliwość skorzystania ze wsparcia osoby, która pomoże wypełnić przelew za mandat, skłania do skorzystania z tej opcji. Warto jednak pamiętać, aby zabrać ze sobą oryginał druku (odcinek A i B) wręczony przez funkcjonariusza.

Ciekawą alternatywą dla osób lubiących korzystać z usług krajowego operatora pocztowego, jest opcja dostępna na jej stronie internetowej, oferująca częściowo wypełniony formularz i nawet o połowę niższą prowizję niż w przypadku transakcji kasowej.

Gdzie zapłacić mandat w sieci?

Zwiększona ilość usług dostępnych drogą elektroniczną stworzyła również możliwość uregulowania zobowiązania on-line. W sieci mamy także kilka odpowiedzi na pytanie, jak zapłacić mandat przez Internet? W pierwszej kolejności z pomocą przyjść może bank, w którym posiadamy konto. Wystarczy wyszukać zakładki dotyczącej przelewów podatkowych i wybrać formularz mandaty. Uproszczenie to sprawdza się jednak tylko w przypadku wykroczeń wykrytych przez Policję, gdyż tylko te przelewy adresowane są na konto Urzędu Skarbowego w Opolu obsługującego ogólnopolskie mandaty na rzecz Skarbu Państwa.

Od niedawna możliwość opłacenia kary oferuje również e-Urząd Skarbowy. Ta ścieżka wygląda analogicznie jak zapłata mandatu przelewem podatkowym w banku. Wymaga jednak dodatkowego uwierzytelnienia i działa, podobnie jak w bankowości internetowej, wyłącznie na kary wystawiane przez Policję.

Jak zapłacić mandat online od innych służb mundurowych?

Przy karach nałożonych przez pozostałe służby w grę wchodzą tradycyjne przelewy lub aplikacje bankowe. Niestety nie otrzymamy w tym przypadku możliwości wyboru gotowego formularza z kontem bankowym. Szczególną uwagę należy zwrócić przy drukach wystawionych przez Inspekcję Transportu Drogowego, gdyż posługuje się ona blankietami z indywidualnymi numerami rachunków. Nie da się zatem opłacić kilku mandatów jednym przelewem.

Kary nałożone przez Straż Miejską/ Gminną zasilają lokalną kasę. Z racji tego opłacenie mandatu przelewem możliwe jest po wybraniu konta, które najczęściej umieszczone jest na stronie właściwego urzędu lub w biuletynie informacji publicznej, pod hasłem numery rachunków.

Czy mandat można opłacić na miejscu?

Natychmiastowa płatność za przewinienie drogowe to najszybszy i jednocześnie najskuteczniejszy sposób ochrony przed niedotrzymaniem terminu zapłaty. Od 2018 roku patrole Policji Drogowej wyposażone są w terminale umożliwiające zarówno płatność kartą, jak i kodem BLIK. Jeśli tylko na koncie znajdują się odpowiednie środki, warto skorzystać z tej możliwości. Zaoszczędzi to konsekwencji przekroczenia okresu 7 dni, jakie są wymagane w przypadku mandatów kredytowanych.

policjant wystawiający mandatMandat można zapłacić od razu u policjanta.

Czy można zapłacić mandat w ratach?

Aktualny taryfikator mandatów podniósł grzywny nakładane na kierowców. Potrafią one być bardzo wysokie nawet w przypadku takich wykroczeń jak np. brak płynu do spryskiwaczy, nie wspominając o znacznym przekroczeniu prędkości. Nierzadko może więc zdarzyć się, że uiszczenie całej należności w wymaganym terminie będzie bardzo uciążliwe, a wręcz niemożliwe.

Warto wtedy skorzystać z rozwiązania, jakim jest płacenie mandatu na raty. W tym celu w terminie 7 dni od otrzymania policyjnego druku należy złożyć wniosek o rozłożenie płatności na kilka części. Można również złożyć wniosek o odroczenie lub umorzenie mandatu. Sposoby i terminy są tutaj analogiczne.

Jak skorzystać z rozłożenia mandatu na raty?

Konieczne jest dokonanie opłaty skarbowej. Następnie trzeba wypełnić stosowne podanie, dołączając do niego m.in. kopię odcinka C mandatu czy oświadczenie o stanie majątkowym. Komplet dokumentów należy wysłać pocztą, poprzez ePUAP lub eUrząd Skarbowy bądź dostarczyć osobiście. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wymagana płatność zostanie podzielona na raty.

Dlaczego warto możliwie szybko zapłacić mandat karny?

Może nie każdy kierowca wie, ale termin opłacenia mandatu ma wpływ na przyznane punkty karne. W jaki sposób? Otóż okres przedawnienia wykroczenia, po którym konsekwencje zostaną usunięte z rejestru to w myśl ostatniej nowelizacji przepisów rok. Nie zawsze jest jednak jasne, że czas ten liczy się nie od chwili popełnienia wykroczenia, lecz od zapłaty mandatu. Oznacza to, że nieświadomie można powtórzyć wyczyn sprzed roku i zostać objętym tzw. „recydywą” co skutkuje podwojeniem kary. Jest to zatem jeden z największych argumentów, aby pozbyć się balastu w postaci mandatu karnego już na etapie postępowania prowadzonego przez funkcjonariuszy drogówki.

mandat karnyPłacenie mandatu, to żadna przyjemność, ale trzeba to zrobić w terminie.

Chcesz wiedzieć więcej o mandatach - sprawdź

Jeśli chcesz wiedzieć, czy masz jakieś nieopłacone mandaty albo sprawdzić, kiedy upływa okres przedawnienia punktów karnych, masz taką możliwość. Wszystkie szczegóły można sprawdzić w aplikacji mObywatel dzięki usłudze „Mandaty”.

Oprócz najczęstszego mandatu kredytowanego istnieją jeszcze dwie formy kary, gotówkowa i zaoczna. O ile gotówką należność mogą opłacać osoby niemające stałego zameldowania na terenie UE, to trzecia z form jest często stosowana przez strażników miejskich/ gminnych lub funkcjonariuszy ITD. W przypadku korespondencji od Inspekcji Transportu Drogowego związanej z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości czy też przejazdem przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. ITD, a konkretnie podlegające tej służbie CANARD, które odpowiada m.in. za sieć fotoradarów.