Kontrolek zapalających się na desce rozdzielczej nie wolno ignorować. Dotyczy to również symbolu EPC, którego pojawienie się może oznaczać różne awarie. Choć w wielu przypadkach nie musi stanowić wskazania do przerwania jazdy, to jednak warto od razu sprawdzić, gdzie leży przyczyna. W tym artykule dowiesz się, co powoduje wyświetlanie się tego oznaczenia oraz jak należy postąpić, kiedy do niego dojdzie.
EPC – co to jest?
Wielu kierowców widząc zapalenie się kontrolki, zaczyna się zastanawiać – EPC? Co to znaczy? Często mylą ją z systemem ESP. Tymczasem każdy powinien wiedzieć, z czym wiąże się to oznaczenie, ponieważ może mieć ono duże znaczenie dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Sam skrót pochodzi od angielskich słów Electronic Power Control. Jest to zaawansowany, elektroniczny układ, który odpowiada za kontrolowanie poszczególnych komponentów. Dzięki niemu odpowiednie systemy w samochodzie prawidłowo spełniają swoje zadanie. Mechanizm ten wyposażony jest w liczne czujniki. Umożliwiają one szybkie wykrywanie wszelkich zakłóceń w działaniu elektroniki w aucie.
EPC – Mercedes, Skoda, Audi i inne samochody
Warto wiedzieć, że nie w każdym samochodzie znajduje się kontrolka EPC. Skoda, Audi, Volkswagen, Seat, czyli przede wszystkim auta z grupy VAG, to marki, w których zazwyczaj jest ona obecna, jednak pojawia się także w niektórych modelach Mercedesa. Za taki stan rzeczy odpowiada fakt, że ta lampka sygnalizacyjna nie należy do obligatoryjnych. Producenci aut nie są więc zobowiązani do umieszczania jej na desce rozdzielczej. Dlatego często pojazdy niektórych firm w razie ewentualnych awarii systemów elektronicznych, wyświetlają inne informacje. Mogą to być np. wiadomości tekstowe informujące o nieprawidłowym działaniu któregoś z systemów.
Jeżeli nie masz pewności, czy jest ona obecna w Twoim samochodzie, wystarczy, że odpalisz zapłon i przyjrzysz się desce rozdzielczej.
Co oznacza EPC – kontrolka świecąca się na żółto?
Przyjrzyjmy się teraz możliwym przyczynom, czyli temu, co oznacza kontrolka EPC. Powodów jej wyświetlenia może być wiele, a samo pojawienie się symbolu na desce rozdzielczej często nie daje żadnych wskazówek, co do zaistniałej usterki. Może ona świecić stale lub migać. W każdym z tych wypadków warto zwrócić uwagę na to, czy nie wystąpiły problemy w pracy auta, ponieważ mogą one naprowadzić Cię na trop awarii.
Jedną z przyczyn, najbardziej zresztą prozaicznych, może być awaria oświetlenia, a dokładnie świateł stopu. Uszkodzeniu czasem ulega czujnik lub włącznik. W konsekwencji przy hamowaniu światła stopu nie będą się zapalały, przez co jadący za Tobą kierowcy nie zobaczą, że zwalniasz, a to może stwarzać duże zagrożenie.
Kolejnym z możliwych powodów są awarie poszczególnych układów – wtryskowego, sterowaniem silnika lub zapłonowego. Wówczas oprócz kontrolki EPC może pojawić się też symbol „check engine”. Mogą również wystąpić różnego rodzaju objawy ze strony samochodu – utrata mocy, nierówna praca silnika itd. Podobne przypadłości zdarzają się także przy problemach z pedałem gazu, przy awarii ciśnienia ładowania turbiny oraz w przypadku uszkodzeń przepustnicy.
Jeżeli na desce rozdzielczej jednocześnie pojawi się kontrolka EPC i akumulator, może to sygnalizować problem z baterią lub odpowiedzialnym za jej ładowanie alternatorem. Taki stan rzeczy często wiąże się z gaśnięciem silnika lub problemami z odpaleniem auta. Czasami wystarczy po prostu doładować akumulator, aby pozbyć się problemu. Jeżeli ładowanie nic nie da, prawdopodobnie konieczna będzie wymiana komponentu, choć warto udać się do mechanika, który zdiagnozuje, czy problem nie jest szerszy.
Zapalenie się kontrolki EPC często jest także skutkiem uszkodzenia czujnika położenia wału. Może się to wiązać z gaśnięciem silnika w czasie jazdy lub jego nierówną pracą. Na szczęście ta część nie należy do drogich, więc wymiana nie powinna być kosztowna. Będzie jednak konieczna i zdecydowanie nie warto odkładać jej na później, ponieważ zlekceważona usterka może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika.
Podsumowując, kontrolka EPC i brak mocy lub jakiekolwiek inne zakłócenia w funkcjonowaniu silnika są wskazaniem do jak najszybszego odstawienia auta do mechanika.
Pamiętaj!
Warto wiedzieć, co oznaczają wszystkie kontrolki w samochodzie. Opisujemy oznaczenia na desce rozdzielczej w osobnym artykule. Poznasz tam znaczenie różnych symboli wyświetlających się w aucie, np. znaku systemu ASR, poduszek powietrznych, poziomu oleju silnikowego i innych.
Co zrobić, kiedy pojawi się błąd EPC?
Kierowcy często zastanawiają się, jak należy postąpić, kiedy na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka EPC. Czy można jeździć dalej, czy trzeba natychmiast przerwać podróż? Żółty kolor, podobnie jak w przypadku symbolu systemu ABS, oznacza, że pełni ona funkcję ostrzegawczą i informacyjną. Jej zapalenie powinno więc sprawić, że kierowca zachowa nadzwyczajną ostrożność i w dogodnej chwili sprawdzi, co się stało. W teorii nie musi jednak od razu przerywać jazdy, jak w przypadku lampek świecących się na czerwono. W praktyce jednak warto od razu poszukać bezpiecznego miejsca na postój. Zwłaszcza jeżeli na desce wyskoczył symbol EPC i kontrola silnika, czyli popularne „check engine” lub auto przestało zachowywać się normalnie.
Nawet pozornie drobne usterki, jak omawiany wcześniej problem ze światłami stopu, mogą być niebezpieczne. Taki stan rzeczy może spowodować wypadek lub poskutkować mandatem, jeśli zauważy to policja. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć kontrolki EPC i najlepiej jak najszybciej udać się do serwisu.
Gdzie szukać pomocy, kiedy świeci się EPC w samochodzie?
Marka samochodu może mieć pewne znaczenie, kiedy na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka EPC. Audi, Skoda, Volkswagen lub inne auto może być wówczas serwisowane w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) właściwej dla danego pojazdu, dzięki czemu będziemy mieć pewność fachowego serwisu. Dodatkowo stosowny wpis zostanie wprowadzony do książeczki serwisowania ASO, która wpływa na cenę auta na rynku wtórnym.
Po pomoc można jednak udać się też do innego warsztatu, najlepiej takiego, który zajmuje się elektroniką. W obu przypadkach mechanicy podłączą do samochodu komputer, za pomocą którego zdiagnozują problem i usuną usterkę. Koszt usługi będzie oczywiście zależny od tego, jak poważna okaże się awaria. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie któryś z czujników lub światła, cena nie powinna być jednak zbyt wysoka.
System EPC – nie lekceważ kontrolki, a wszystko będzie dobrze
Wiesz już, czym jest EPC, co to za kontrolka i za co odpowiada. Pamiętaj, że producenci nie bez powodu umieszczają ją na desce rozdzielczej, dlatego nawet jeśli mimo jej zapalenia, auto funkcjonuje poprawnie, nie warto odkładać wizyty u mechanika. Szybka reakcja pozwoli uniknąć kłopotliwych sytuacji, np. awarii auta podczas wyjazdu na urlop. Pozwoli też zapobiec poważniejszym uszkodzeniom wynikającym z nieprawidłowej pracy czujników lub innych części, a tym samym może uchronić Cię przed kosztowną naprawą.