Zastanawiasz się nad zakupem nowych obręczy, ale nie wiesz, jak dobrać felgę do auta? Spokojnie, to naprawdę nic trudnego! Wystarczy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Przeczytaj nasz poradnik, w którym zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Felga może diametralnie zmienić wygląd samochodu

Felga może kompletnie zmienić wygląd samochodu.

Obręcze mają niebagatelny wpływ na wygląd auta. Mogą całkowicie zmienić jego charakter, sprawić, że będzie prezentował się bardziej luksusowo lub podkreślić sportową linię jego nadwozia. Prezencja samochodu, to jednak nie wszystko, bo oprócz niej wpływają także na komfort prowadzenia oraz czucie pojazdu. Jeżeli zastanawiasz się, jakie felgi wybrać, to na sam początek zwróć uwagę na parametry techniczne, takie jak rozmiar.

Jak sprawdzić czy felgi będą pasować?

Podejmując decyzję o tym, jak dobrać felgi do samochodu, należy koniecznie zwrócić uwagę na ich parametry. Składają się na nie przede wszystkim rozmiar (średnica i szerokość), rozstaw śrub i ET. Aby dobrać właściwe obręcze najlepiej kupić model o parametrach takich samych, jak obecnie używany. Jeśli jednak chcesz coś zmienić, koniecznie sprawdź odpowiednie dane techniczne w książeczce z instrukcją obsługi pojazdu lub w innych źródłach producenta.

Jaki rozmiar felg wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie felgi aluminiowe lub stalowe wybrać, najpierw pomyśl o ich rozmiarze. Wymiary obręczy mają nie tylko znaczenie techniczne, ale i wpływają na wygląd oraz prowadzenie samochodu. 

Rozpoznanie tego parametru nie jest skomplikowane. Wystarczy tylko zapoznać się z tym, co oznaczają poszczególne liczby w jego kodzie. Rozmiar felgi składa się z dwóch liczb, np. 6,5x15. Pierwsza z nich oznacza szerokość, a druga średnicę obręczy. Obie wartości wyrażone są w calach.

Felga podwójnie pięcioramiennaFelgi mocno wpływają na wygląd samochodu.

Stojąc przed wyborem, jak dobrać felgi, warto również wiedzieć, jak sam rozmiar wpływa na prowadzenie pojazdu. Modele o mniejszej średnicy pozwalają na założenie opon o wyższym profilu. Takie rozwiązanie przekłada się na lepsze tłumienie nierówności i wyższy komfort jazdy. Większe warianty w połączeniu z ogumieniem o niskim profilu nie zapewnią natomiast takiej wygody, ale sprawią, że auto będzie się pewniej prowadziło. Dobrze wpływają także na prezencję pojazdu.

Jest to zatem kwestia wyboru. Dla jednych większe znaczenie będzie miał wygląd auta, dla drugich – aspekty czysto praktyczne.
Naszym zdaniem, optymalnym rozwiązaniem jest montaż dużych obręczy i opon niskoprofilowych latem, gdy drogi są w lepszym stanie i jeździ się łatwiej. Na zimę lepiej zamontować mniejsze felgi i opony o wyższym profilu. Postaraj się dobrać alufelgi do samochodu i swoich indywidualnych potrzeb.

Pozostałe parametry decydujące o tym, jak dobrać felgi

Oprócz rozmiaru są jeszcze inne, niezwykle ważne parametry, decydujące o tym, czy dana obręcz będzie pasowała do auta. Pozostałe technikalia to:

  • rozstaw śrub (rozstaw szpilek) - to bardzo ważny czynnik, mający kluczowe znaczenie dla prawidłowego montażu. Oznacza się go za pomocą kodu, np. 5x110, gdzie cyfra 5 oznacza ilość śrub, które mocują obręcz, a 110 to średnica okręgu, na którym znajdują się otwory montażowe. Nie musisz się już zastanawiać, jak zmierzyć rozstaw śrub, bo te informacje zazwyczaj są wybite na feldze.
  • ET (odsadzenie felgi) – to inaczej offset lub odsadzenie (może występować także pod skrótem IS). Informuje on o odległości powierzchni montażu od geometrycznego środka felgi. Wartość ta jest podawana w milimetrach. Podczas wyboru obręczy należy zwrócić uwagę na dopuszczalny offset, ponieważ między innymi to od tego parametru zależy położenie koła we wnęce nadkola.

Duże ułatwienie podczas wyboru stanowi nasz kalkulator ET felgi, w którym możesz sprawdzić wartości odpowiednie dla konkretnych pojazdów. 

  • średnica otworu centralnego Ø – oznaczana jest symbolem „Ø”, a jej wartość wyraża się w milimetrach. Znajomość tego parametru umożliwia optymalne centrowanie felgi w przypadku, w którym występuje różnica między rozmiarem otworu centralnego w feldze a średnicą piasty. W takich sytuacjach stosuje się pierścienie centrujące umożliwiające redukcję powstałej rozbieżności. Stosowane są one najczęściej w przypadku felg aluminiowych i pozwalają na dopasowanie konkretnego modelu felgi do danego samochodu.

W filmie jeszcze raz wyjaśniamy, co oznacza ET felgi:

Z jakiego materiału wybrać felgi?

Obecnie na rynku dominują dwa rodzaje obręczy – aluminiowe oraz stalowe. To, jakie felgi do auta będą najlepsze zależy przede wszystkim od Twoich oczekiwań. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak dostępny budżet i preferencje dotyczące estetyki.

Jeżeli nie chcesz wydawać dużej sumy i nie zależy Ci tak bardzo na wyglądzie kół, to lepiej będzie zdecydować się na produkty wykonane ze stali. Zwłaszcza, że są one również tańsze w utrzymaniu. Mniej zapłacisz zarówno przy sezonowej wymianie opon, jak i w razie konieczności naprawy obręczy.

Felgi stalowe na regaleFelgi stalowe nie prezentują się tak atrakcyjnie, jak aluminiowe, ale są znacznie tańsze.

Jeśli jednak możesz przeznaczyć na nowe felgi większą kwotę i cenisz sobie przede wszystkim atrakcyjny design, to warto postawić na alufelgi. Dostępne są one w różnych wzorach i kolorach, więc mogą całkowicie odmienić charakter Twojego auta sprawiając, że będzie ono prezentowało się bardziej elegancko lub zyska trochę sportowego sznytu. Wbrew powszechnym opiniom, obręcze wykonane z aluminium charakteryzują się także nieco większą wytrzymałością od swoich stalowych odpowiedników.

Należy wspomnieć również o innych materiałach, takich jak tytan czy magnez. Są one niezwykle lekkie, a jednocześnie mocne, jednak ich koszty sprawiają, że na takie rozwiązanie pozwolić sobie mogą raczej nieliczni kierowcy. Ciekawostką mogą być też modele z karbonu, które bardzo powoli wchodzą do produkcji i montowane są w prestiżowych autach, takich jak Porsche, McLaren, czy Lamborghini.

Więcej o felgach aluminiowych i stalowych możesz przeczytać w artykule:

Felgi stalowe czy aluminiowe? Fakty i mity

Jak dobrać alufelgi  – zwróć uwagę na metody produkcji

Przy wyborze obręczy warto zwrócić uwagę na metody wykorzystywane do produkcji felg aluminiowych. Zdecydowana większość dostępnych na rynku alufelg produkowana jest przy pomocy odlewu niskociśnieniowego. Pozwala ona uzyskać konstrukcje trwalszą niż odlew grawitacyjny i wiernie odwzorować zamierzenia projektantów. 

W droższych modelach wykorzystuje się natomiast zaawansowane metody flow formingu i kucia. Umożliwia to uzyskanie większej trwałości przy mniejszej ilości materiału. To dość kosztowne technologie, jednak w ten sposób wytwarza się tylko obręcze najwyższej jakości. Są one bardzo odporne na uszkodzenia, a przy tym lekkie.

Pora roku a felgi – jak dobrać odpowiednie?

Podczas lata bardzo ważne jest odpowiednie chłodzenie układu hamulcowego. Dlatego dobrze sprawdzą się wówczas felgi, które mają dużo otwartych przestrzeni. Taka konstrukcja przekłada się na sprawną cyrkulację powietrza, co sprzyja prawidłowemu działaniu hamulców. Większość produkowanych obecnie modeli ma różnego rodzaju otwory, dlatego znalezienie odpowiedniego produktu na ciepłe dni nie będzie stanowiło żadnego problemu.

O ile w okresie letnim wszystkie obręcze sprawdzą się równie dobrze, o tyle w chłodniejsze pory roku, warto przemyśleć to, jak dobrać felgi do auta, aby poradziły sobie w niesprzyjających warunkach. Będą musiały sprostać takim trudnościom, jak niskie temperatury, wilgoć oraz sól rozsypywana na drogach. Wśród kierowców krąży sporo mitów, m.in. o tym, że zimą sprawdzą się jedynie modele wykonane ze stali – to nieprawda.

Najczęściej za zimowe uznaje się obręcze o prostych wzorach, które łatwiej jest myć i konserwować. Należy przy tym pamiętać, że niezależnie od wybranego wzoru o koła należy odpowiednio dbać, aby dłużej cieszyć się ich użytkowaniem. Regularne czyszczenie felg to podstawa.

Więcej o tym, jakie felgi wybrać na zimę i dlaczego, przeczytasz w naszym poradniku:

Jakie felgi na zimę? Stalowe czy aluminiowe?

Kwestie wizualne – jak dobrać felgi do samochodu ze względu na wygląd

Zastanawiając się, jak dobrać felgi stalowe do auta, wygląd nie ma wielkiego znaczenia, bo najczęściej stosowane są one w połączeniu z kołpakami. Poza tym większość produktów wygląda niemal identycznie i próżno będzie szukać tam wymyślnych wzorów. Odstępstwem od tej reguły są tzw. felgi strukturalne, ale i w ich przypadku do osiągniecia zamierzonego efektu, czyli wyglądu przypominającego „alusy” również konieczne są dedykowane kołpaki.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku modeli aluminiowych. Można wybierać z ogromnej liczby projektów i kolorów obręczy. Wśród najpopularniejszych wzorów znajdują się:

  • pięcioramienne,
  • podwójnie pięcioramienne,
  • wieloramienne,
  • szprychowe,
  • typu mesh.

Najbardziej klasycznym przykładem obręczy są te o pięcioramiennej konstrukcji. W zależności od koloru i wykończenia mogą one podkreślać elegancki wygląd auta lub jego sportowy charakter. Dzięki prostemu, łatwemu w utrzymaniu czystości wzorowi są chętnie wybierane na sezon zimowy.

W przypadku felg podwójnie pięcioramiennych jest podobnie – prezentują się one dobrze na wielu modelach aut i charakteryzują się dużą wszechstronnością.

Jeżeli chcesz osiągnąć smuklejszy i delikatniejszy wygląd auta, dopasuj felgi wieloramienne. Sprawiają one, że samochód zyskuje lekkość i dobrze prezentuje się zarówno w ruchu, jak i podczas postoju.

Ciekawym wyborem są również obręcze szprychowe, na które decyduje się coraz więcej kierowców. Ze względu na oryginalną formę, zdecydowanie zmieniają one charakter auta. To rozwiązanie dla osób, które chcą, aby ich pojazd przyciągał wzrok niepowtarzalnym wyglądem.

Kolejny typ felg – mesh, to nowoczesne i efektowne rozwiązanie dla miłośników designu. Rozdwajające się ramiona ułożone w kształcie litery „Y” sprawiają, że samochód wygląda zgrabnie i dynamiczne. Opcja ta szczególnie przypadnie do gustu kierowcom, którym zależy na nietuzinkowych rozwiązaniach.

Ostatnio popularne stają się także felgi typu concave  - wklęsłe. Cechują się one wklęsłością, która podkreśla sportowy charakter oraz sprawia, że auto wygląda efektownie i unikalnie. Z reguły stosuje się obręcze o większej wklęsłości na tylnej osi pojazdu, co dodatkowo wpływa na wyjątkowy efekt wizualny.

O prezencji felg w równym stopniu, co wzór decyduje także kolor. Do najpopularniejszych barw należą wszelkie odcienie srebra, które wyglądają elegancko i pasują do większości karoserii. Wybór grafitu lub czerni sprawia natomiast, że auto wygląda drapieżnie i dynamicznie. Obecne możliwości produkcyjne nie stawiają ograniczeń w wyborze kolorów obręczy. Wiele firm posiada w swojej ofercie możliwość personalizacji, tak by felga była niepowtarzalna i podkreślała indywidualność użytkownika. Zatem decydując się na zakup, dobierz alufelgi do swojego auta tak, aby nie tylko dobrze się prezentowały, ale i podkreślały Twój charakter.

W ofercie Oponeo znaleźć można felgi w różnych kolorach: czarne, grafitowe, złote, a nawet różowe. Dla użytkowników ceniących oryginalny wygląd i zastosowanie, producenci oferują felgi z rantem, skręcane, wklęsłe, sportowe oraz off road.