Ile ważą felgi aluminiowe, a ile stalowe? To pytanie często zadają sobie kierowcy wybierający nowy komplet obręczy. Jeżeli ciekawi Cię różnica pomiędzy masą obręczy ze stali a tych z aluminium lub interesujesz się wpływem wagi felgi na parametry jazdy, to w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.


Felgi aluminioweWaga felgi zależy od wielu czynników - m.in. materiału oraz metody produkcji.


Ile waży felga aluminiowa?

Alufelgi to częsty wybór osób, którym zależy na poprawie wyglądu samochodu. Po modele z aluminium chętnie sięgają zarówno kierowcy preferujący szybszą jazdę, jak i ci stawiający na pierwszym miejscu ekonomiczną eksploatację oraz mniejsze obciążenie zawieszenia i układu hamulcowego.

Od czego zależy waga felgi aluminiowej? Jej ciężar determinuje kilka czynników. Wpływ na masę obręczy mają przede wszystkim jej:

  • średnica,
  • szerokość,
  • wzór tarczy, określający wygląd zewnętrzny felgi,
  • metoda produkcji,
  • stop materiału, z jakiego została ona wyprodukowana.

Co istotne, niektórzy producenci alufelg stosują technologie umożliwiające dodatkowe obniżenie masy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej trwałości. Mowa tu między innymi o wytłaczaniu na gorąco czy obróbce CNC.

Waga felgi aluminiowej – metoda produkcji ma znaczenie

Warto nieco dokładniej przyjrzeć się metodom produkcji felg. Odgrywają ona niezwykle istotną rolę w kwestii masy oraz wytrzymałości produktu. Kierowcy, którzy z różnych względów chcą, aby ich obręcze ważyły jak najmniej, powinni decydować się na modele wykonane poprzez kucie lub rolowanie (tzw. flow forming). Te techniki sprawiają, że komponenty są niezwykle lekkie. Wszystko za sprawą bardzo dokładnej obróbki mechanicznej, pozwalającej usuwać nadmiar materiału i stosowania najwyższej jakości aluminium. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami produkcji, co ma odzwierciedlenie w dość wysokich cenach produktów końcowych. 

Waga felgi aluminiowej 16 cali

Ile waży felga aluminiowa 16 cali? Średnia masa obręczy z aluminium w najpopularniejszym rozmiarze 16 cali wynosi zazwyczaj od 6 do 9 kilogramów. Za przykład weźmiemy produkt producenta Anzio, pochodzący z polskiej fabryki w Stalowej Woli. Masa modelu Spark o wymiarach 6,5x16 5x112 ET46 PS wynosi około 8,66 kg. W przypadku tej felgi aluminiowej 16” waga jest więc zbliżona do górnego przedziału. 

Ile waży felga aluminiowa 17”?

Waga felgi aluminiowej 17-calowej, czyli w rozmiarze należącym do jednych z najpopularniejszych, podobnie zresztą jak w przypadku modeli w innych wielkościach, zależna jest przede wszystkim od jej szerokości, stopu aluminium, z którego powstała, metody produkcji, a także wzoru. Najlżejsze są wersje kute, zwłaszcza te pięcioramienne lub o wzorze mesh, które mają dużo otwartych przestrzeni. Zazwyczaj jednak masa produktu o tej średnicy mieści się w przedziale między 8 a 12 kg.

Ile waży felga stalowa?

Zastanawiając się, ile waży felga stalowa 15” lub w innym rozmiarze, warto wiedzieć, że obręcze wykonane ze stali mogą – choć wcale nie muszą – być cięższe od swoich aluminiowych odpowiedników. W niektórych przypadkach okazują się one nawet lżejsze niż egzemplarze o identycznych wymiarach wykonane ze stopu metali lekkich. Dlaczego tak się dzieje?

Podczas produkcji ekonomicznych alufelg wykorzystuje się większą ilość materiału. Ma to na celu poprawę wytrzymałości obręczy – wpływa jednak na wzrost ich wagi. Aby tego uniknąć, w trakcie wytwarzania droższych felg z aluminium stosuje się wspomniane wcześniej metody flowformingu lub kucia. Dzięki temu ich struktura jest bardziej zwarta, a zarazem są one lżejsze i trwalsze.

Wróćmy jednak do tematu samej masy. Uśredniony ciężar jednej z najmniejszych obręczy do aut osobowych, czyli o średnicy 13” wynosi niecałe 6 kg. A ile waży felga stalowa 15”? Takie warianty są nieco masywniejsze i ważą do 9 kg. Większe, 17-calowe modele – stosowane m.in. w pojazdach typu SUV – wyróżniają się natomiast średnią masą około 11 kg.

Ciekawym zagadnieniem jest także to, ile waży felga stalowa 22,5 cala, wykorzystywana najczęściej w samochodach ciężarowych. Mowa tu już o znaczącej masie mogącej oscylować w granicach od 30 do nawet 50 kg. Z perspektywy kierowcy auta osobowego to naprawdę dużo, jednak biorąc pod uwagę to, ile ważą tego typu pojazdy, waga obręczy nie powinna dziwić.

Jak waga felgi aluminiowej lub stalowej wpływa na parametry jezdne?

Ciężar obręczy ma duży wpływ na właściwości jezdne samochodu. Lekka felga z aluminium bądź ze stali może poprawić sterowność pojazdu. Przyczynia się do zmniejszenia masy nieresorowanej auta, optymalizując jego reakcję na dodawanie gazu i skręcanie oraz ograniczając zużycie paliwa. Komplet lekkich obręczy może więc przyczynić się do pewnych oszczędności, choć różnice w masie nie są aż tak duże, żeby były to wartości mocno odczuwalne dla budżetu kierowcy.

Lekkie felgi redukują również moment bezwładności koła, skracając czas reakcji na zmianę kierunku czy prędkości. Przekłada się to na lepsze osiągi podczas pokonywania zakrętów, hamowania i przyspieszania. Lżejsze felgi mniej obciążają też zawieszenie, przez co zwiększają komfort podczas jazdy, sprzyjając skuteczniejszemu tłumieniu drgań i pokonywaniu nierówności na drodze.

Należy przy tym pamiętać, że niewielkie różnice w wadze felgi nie wpływają szczególnie mocno na parametry jezdne. Dopiero w sytuacji, gdy każda z obręczy jest o kilka kilogramów cięższa niż inne dostępne w sprzedaży egzemplarze o tych samych wymiarach, warto rozważyć zakup lżejszego zestawu felg.