Olej silnikowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania samochodu spalinowego. Zapewnia on jednostce napędowej odpowiednie smarowanie, chłodzenie a także uszczelnienie poszczególnych elementów. By jednak spełniał swoją rolę, należy go regularnie wymieniać. Jednak co zrobić ze zużytym olejem silnikowym?
Z każdym kolejnym przejechanym kilometrem postępuje eksploatacja naszego samochodu. Chcąc zachować go w dobrej kondycji przez długie lata, powinieneś pamiętać o regularnej kontroli jego stanu oraz wymianie części, jak np. klocki hamulcowe, filtr powietrza czy płyn chłodniczy. Należy do nich także wymiana oleju silnikowego. Jest to dość prosta czynność, którą możesz wykonać samodzielnie. Jeżeli dysponujesz odpowiednim miejscem i nie boisz podjąć się tego zadania, pozwoli Ci to nieco zaoszczędzić na wizycie w warsztacie samochodowym. W tym przypadku pojawia się jednak jeden dość poważny problem – co zrobić ze zużytym olejem?
Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?
Chcąc pozbyć się przepracowanego oleju silnikowego w bezpieczny sposób, masz do wyboru kilka opcji:
- Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Punkty te zostały stworzone z myślą o bezpiecznym składowaniu odpadów generowanych przez gospodarstwa domowe, m.in. właśnie jak olej silnikowy. Wpierw jednak upewnij się, czy ten konkretny punkt zajmuje się utylizacją płynów pochodzących z eksploatacji samochodu. Istnieje również limit przypadający na jedno domostwo – zazwyczaj jest to 10 litrów na rok.
- Warsztaty samochodowe. Każdy warsztat ma obowiązek odpowiedniej utylizacji przepracowanego oleju silnikowego. Dlatego często w ramach dobrej współpracy z klientami nierzadko oferują możliwość odpłatnego pozostawienia zlanego oleju. Następnie zostanie on odsprzedany do firmy zajmującej się jego profesjonalną utylizacją.
- Sklepy motoryzacyjne. Część sklepów motoryzacyjnych przy zakupie butelki świeżego oleju silnikowego oferuje możliwość pozostawienia starego.
Pamiętaj!
Nigdy nie wylewaj oleju do kanalizacji lub na ziemię, a tym bardziej nie próbuj spalać go w piecu. Jest to substancja, która stwarza poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi, jeśli nie zostanie prawidłowo utylizowana. Co więcej, za takie zachowanie możemy otrzymać grzywnę w wysokości do 500 zł.
Dlaczego odpowiednia utylizacja zużytego oleju silnikowego jest tak ważna?
Prawidłowy recykling samochodowych płynów eksploatacyjnych jest niezwykle ważną kwestią. Jeżeli zużyty olej silnikowy nie będzie prawidłowo przechowywany, lub co gorsza – zostanie wyrzucony do ogólnodostępnego śmietnika, będzie stanowić poważne zagrożenie. Jest to substancja zawierająca toksyczne związki chemiczne, metale ciężkie oraz inne niebezpieczne składniki, które po przeniknięciu do gleby i wód gruntowych zanieczyszczą je na wiele lat.
Ważne jest, aby utylizacją oleju silnikowego zajęły się profesjonalne firmy posiadające odpowiedni sprzęt. Poddanie go procesowi regeneracji pozwala na jego ponowne wykorzystanie. Po oczyszczeniu i usunięciu zanieczyszczeń, może on posłużyć jako baza do produkcji nowego oleju lub zostać wykorzystywany w przemyśle jako paliwo do specjalnych pieców. Taki recykling jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem, pozwalającym ograniczyć zużycie surowców naturalnych i zmniejszyć ilość niebezpiecznych odpadów.
Jeżeli nie masz możliwości samodzielnie zająć się wymianą płynów eksploatacyjnych w samochodzie, warto to zadanie powierzyć profesjonalistom. Dzięki temu pozbędziesz się dość uciążliwego problemu utylizacji starego oleju silnikowego.
Przechowanie przepracowanego oleju przed utylizacją
Jeśli musisz tymczasowo przechowywać zużyty olej silnikowy, upewnij się, że używasz szczelnych pojemników odpornych na działanie substancji chemicznych. Sprawdzą się do tego butelki po nowym oleju lub specjalne pojemniki przeznaczone do przechowywania niebezpiecznych substancji. Ważne, aby pojemnik był dobrze zakręcony i nienarażony przewrócenie. Oddając zużyty olej do PSZOK-u pamiętaj, że powinien być on nie tylko odpowiednio zabezpieczony przed rozlaniem, ale też właściwie opisany.