Zgodnie z literą prawa, aby móc kierować dopuszczonym do ruchu pojazdem mechanicznym, konieczne jest posiadanie prawa jazdy. Od ilu lat możemy zasiąść za kierownicą samochodu osobowego, ciężarowego, ciągnika czy motocykla i cieszyć się ze zdobytych uprawnień?
Badania lekarskie, kursy nauki jazdy, egzaminy państwowe – to one są obowiązkowe na drodze prowadzącej do uzyskania prawa jazdy. Wiek przyszłego kierującego, a dokładniej jego minimalna granica, wśród wszystkich wymogów również ma niebagatelne znaczenie. Jeżeli kandydat na kierowcę, niezależnie od kategorii, o którą się ubiega, nie osiągnie określonego wieku, nie będzie on mógł zacząć starań o wymarzony dokument.
Od ilu lat prawo jazdy?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i wielu osobom może sprawić ona problem. W Polsce rozróżniamy 17 kategorii prawa jazdy, które będą warunkowały z goła różny wiek kierujących. W niektórych przypadkach już 14-latkowie mają szansę na zdobycie odpowiednich uprawnień. Na większość trzeba jednak poczekać – nawet do 24. urodzin.
Jeżeli chcemy wiedzieć, od ilu lat można mieć prawo jazdy na motorower, motocykl, samochód osobowy, auto ciężarowe, traktor lub inny pojazd, zapoznajmy się z Ustawą o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku, a dokładniej treścią Artykułu 8.1.
Kategorie AM, A1, A2, A
Minimalny wiek uprawnionego do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim (kategoria AM) wynosi 14 lat. Jeżeli kandydat przed przystąpieniem do egzaminów nie ukończył 18. roku życia, rodzic lub opiekun prawny powinien wydać pisemną zgodę.
Prawo jazdy kategorii A1 można mieć już w wieku 16 lat. Uprawnia ono do kierowania:
- motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i maksymalnej mocy 11 kW i stosunku mocy do masy własnej graniczącym z wartością 0,1 kW/kg,
- motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW.
Wymagane jest pisemne pozwolenie rodzica lub opiekuna. Bez niego niepełnoletni kandydat nie może przystąpić do egzaminów.
Kiedy tylko przyszły kierowca skończy 18 lat, ubieganie się o prawo jazdy kategorii A2 jest w jego zasięgu. Mając je, osoba w świetle prawa zasiądzie za kierownicą:
- motocykla o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej graniczącej z wartością 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
- motocykla trójkołowego o mocy nieprzekraczającej 15 kW.
Od ilu lat można zrobić prawo jazdy na motocykl? Jeżeli kandydat od 2 lat jest posiadaczem kategorii A2, to już od 20. roku życia. W przeciwnym wypadku należy czekać do 24. urodzin.
Kategorie B1, B, B+E
Aby móc zgodnie z prawem zasiąść za kierownicą czterokołowca (oznaczenie B1), wystarczy mieć ukończone 16 lat. Tak, jak w przypadku kategorii AM i A1, zgoda rodzica lub opiekuna jest wymagana.
Od ilu lat prawo jazdy „B” na świecie i Polsce jest możliwe do wyrobienia? W większości krajów, w tym również w naszym, kierowanie samochodem osobowym przysługuje osobom pełnoletnim – mającym 18 lat. W świetle przepisów nasi rodacy mogą również na terenie Rzeczypospolitej prowadzić ciągnik rolniczy i pojazd wolnobieżny (oba pojazdy również z lekką przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg). Ponadto Polacy z prawem jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat są uprawnieni tylko w granicach naszego państwa do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg.
Samochód osobowy z przyczepką (kategoria B+E) także może prowadzić 18-latek. Pamiętajmy, że nie może ona przekraczać 3,5 t.
Kategorie C1, C1+E, C, C+E
Po uzyskaniu odpowiednich uprawnień za kierownicą mniejszych pojazdów ciężarowych ważących od 3,5 t do 7,5 t (kategoria C1) lub ciągnących również przyczepę i nieprzekraczających łącznie 12 t (C1+E) ma prawo zasiąść 18-letnia osoba.
W przypadku chęci prowadzenia dużego pojazdu ciężarowego (kategoria C) ważącego ponad 3,5 t (nie może być to autobus) lub jadącego wraz z przyczepą (kategoria C+E) osoba kierująca musi mieć 21 lat.
Kategorie D1, D1+E, D, D+E
Kierowcą małego autobusu, którego długość wynosi maksymalnie 8 m, a wnętrze pozwala na przewóz łącznie 17 osób (kategoria D1) może zostać osoba mająca 21 lat. Wspomniana granica wieku prowadzącego obowiązuje również dla kategorii D1+E, czyli małego autobusu i przyczepionej do niego przyczepy.
Minimalny wiek osoby zasiadającej za kierownicą autobusu (kategoria D) lub zespołu składającego się z tego pojazdu i przyczepy (kategoria D+E) wynosi 24 lata.
Pozostałe kategorie
Ciągniki rolnicze lub pojazdy wolnobieżne mogą być prowadzone przez 16-latków (kategoria T). Jeżeli przed przystąpieniem do egzaminów nie ukończyli oni 18 lat, wymagana jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna.
Aby prowadzić tramwaje trzeba ukończyć 21 lat i uzyskać odpowiednie pozwolenie.
Czy wiesz, że…
Kierowcą kolejki turystycznej może stać się osoba, która co najmniej od dwóch lat posiada prawo jazdy kategorii T bądź B+E.