Międzynarodowe prawo jazdy – to właśnie o ten dokument najczęściej ubiegają się kierowcy, którzy chcą legalnie prowadzić pojazdy w krajach nienależących do Unii Europejskiej. Przydaje się ono zwłaszcza w trakcie wakacyjnych czy świątecznych wyjazdów, podczas których naszym głównym środkiem lokomocji jest auto.
Polskie prawo jazdy za granicą jest jak najbardziej respektowane, ale tylko na terenach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jeżeli wjedziemy do kraju niebędącego członkiem ani jednej, ani drugiej organizacji, podczas kontroli drogowej lub przy wypożyczaniu auta możemy zostać poproszeni o potwierdzenie swoich kwalifikacji. Wówczas przydaje się międzynarodowe prawo jazdy. W jaki sposób je uzyskać?
Międzynarodowe prawo jazdy – kraje, w których musisz je mieć
W sporządzonych przed kilkoma dekadami traktatach – Konwencji Wiedeńskiej z 1968 roku i Genewskiej z 1949 roku – odnajdziemy szereg międzynarodowych zasad. Odnoszą się one, chociażby do szeroko pojętych przepisów ruchu drogowego i niosą za sobą istotne ustalenia. Z treści powyższych dokumentów możemy dowiedzieć się między innymi, że międzynarodowe prawo jazdy na świecie jest wydawane w dwóch wzorach, zależne od ustaleń danej konwencji.
Z oczywistych względów, nie posiadamy wiedzy, na temat tego, czy państwo, będące celem naszej podróży jest sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej, czy może Genewskiej. Przed wyjazdem jesteśmy jednak zobligowani do wywiedzenia się tej istotnej informacji. Nie jest ona tajna, a Internet szybko przychodzi z pomocą. Najpewniejszymi źródłami są strony rządowe, ale możemy udać się też osobiście do ambasady danego kraju i tam zapytać o wzór respektowanego prawa jazdy.
Brazylia, Seszele, Bahamy, Demokratyczna Republika Konga, Kazachstan, Kenia czy Kuwejt są stronami Konwencji Wiedeńskiej.
Traktat Genewski podpisały między innymi: Argentyna, Bangladesz, Barbados, Chile, Dominikana, Egipt, Indie i Japonia.
Może zdarzyć się, że interesujący nas kraj podpisał obie konwencje, jak jest to w przypadku Kuby, Gruzji, Izraela, Monako, Peru albo Wietnamu. W takiej sytuacji najbezpieczniej wyrobić dwa odpisy międzynarodowe, potwierdzające nasze umiejętności prowadzenia auta, aby na miejscu nie mieć problemów z wynajęciem samochodu czy podczas kontroli policji.
Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?
Międzynarodowe prawo jazdy to przetłumaczony odpis polskiego dokumentu, mający formę książeczki przypominającej paszport. Dzięki niemu obcokrajowcy za granicą nie będą mieli problemów z odczytaniem informacji, świadczących o naszych kwalifikacjach.
Cała procedura ubiegania się o ten specyficzny wariant prawa jazdy nie należy do bardzo skomplikowanych. Jedyne, co należy zrobić, to udać się do starostwa powiatowego i tam złożyć stosowne druki – można przesłać je również listownie. Najważniejszy z nich to wniosek, który bez problemu znajdziemy na stronie polskiego rządu. Dokładnie i z uwagą uzupełniamy go. Podajemy także, czy potrzebujemy jednego, czy obu odpisów uprawnień – inny wzór obowiązuje w krajach będących sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej i Konwencji Genewskiej. Prawo jazdy międzynarodowe w obu tych stronach będzie się nieco różniło, stąd warto zawczasu zaznaczyć swój wybór.
Do wypełnionego wniosku dołączamy także aktualną fotografię, ważne, polskie prawo jazdy oraz uiszczamy dowodu wpłaty. Prawo jazdy międzynarodowe nie kosztuje wiele. Wydanie jednej sztuki to opłata rzędu 35 zł 50 gr. W przypadku chęci posiadania obu wzorów, kwotę należy podwoić.
Okres oczekiwania na dokument wynosi do 3 dni roboczych od momentu zaksięgowania wpłaty.
Czy międzynarodowe prawo jazdy może być wydane na okres dłuższy niż 3 lata?
Międzynarodowe prawo jazdy może zostać wystawione maksymalnie na 3 lata. Krótszy termin uwarunkowany jest sytuacją, w której krajowym uprawnieniom zbliża się termin ważności.
To warto wiedzieć!
Jeżeli przyjdzie nam ubiegać się o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, nie należy wpadać w panikę. Nie oznacza to, że czeka nas powtórka z rozrywki, czyli przejście tych samych procedur, które były niezbędne do otrzymania krajowych kwalifikacji. Nie są wymagane ponowne badania lekarskie ani pozytywne wyniki egzaminów. Jeżeli posiadamy ważne, polskie prawo jazdy, możemy ubiegać się o wydanie jego „międzynarodowej” kopii. Co ważne, jeden dokument nie zastępuje drugiego! Oznacza to, że aby legalnie poruszać się po zagranicznych, nieeuropejskich drogach, musimy mieć przy sobie oba poświadczenia naszych umiejętności prowadzenia pojazdów.
Warto również wiedzieć, że w świetle polskiego prawa o ruchu drogowym, międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane podczas kontroli rodaków w naszym kraju.
Wybierasz się do USA? Sprawdź, czy prawo jazdy międzynarodowe będzie Ci potrzebne
Stany Zjednoczone są chętnie odwiedzane przez Polaków, głównie w celach turystycznych. Zwiedzanie najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc z perspektywy czterech kółek to bardzo popularne zjawisko. Możliwość przejechania się amerykańskimi samochodami po miejscowych drogach to marzenie niejednego kierowcy, które może ziścić się tylko za oceanem.
Na terytorium USA, Polacy z ważną wizą turystyczną powinni móc swobodnie prowadzić, mając polskie prawo jazdy. Konwencja Genewska, którą podpisały nasz kraj i Stany, tak właśnie zakłada, ale mimo wszystko, warto mieć się na baczności. Zważając na rozbieżności w regulacjach obowiązujące w poszczególnych stanach, lepiej na wszelki wypadek zabrać ze sobą międzynarodowy odpis. Z pewnością muszą go mieć Rosjanie, Japończycy, Grecy, Chińczycy i Tajlandczycy podróżujący do USA, którzy nie posługują się alfabetem łacińskim. Przetłumaczony dokument ułatwi ich identyfikację, a także potwierdzi nadane uprawnienia.
Ważność międzynarodowego prawa jazdy w USA upływa po roku od daty jego wydania. Po tym czasie możemy starać się o ponowne przedłużenie dokumentu, składając stosowne pisma.