Felga to istotny element każdego auta. Nie tylko umożliwia założenie wybranej opony, ale także dzięki ciekawemu designowi może sprawić, że linia nadwozia będzie wyglądała bardziej elegancko, sportowo czy nawet niecodziennie. Część kierowców chcących poprawić prezentację swojego samochodu, a zarazem poczynić pewne oszczędności, decyduje się na zakup felg na rynku wtórnym. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie? W tym artykule przybliżymy zarówno wady, jak i zalety takiego wyboru.
Używane felgi – zalety i wady
Zainteresowały Cię felgi z drugiej ręki? W sklepach, na aukcjach internetowych czy giełdach miejskich bez trudu znajdziesz alufelgi używane, czy obręcze stalowe pochodzące z demontażu. Choć niska cena i zapewnienia sprzedawców o dobrym stanie przedmiotu mogą wydawać się kuszące, zachowaj zdrowy rozsądek i szukaj egzemplarzy wyłącznie u sprawdzonych dystrybutorów.
Wśród najważniejszych zalet zakupu obręczy na rynku wtórnym należy wymienić:
- niską cenę;
- możliwość łatwiejszego dopasowania do starszych modeli pojazdów typu oldtimer.
Takie rozwiązanie nie jest również pozbawione wad. Należą do nich:
- krótszy czas użytkowania;
- brak certyfikacji w sprawie oryginalności, historii i stanu wybranego egzemplarza;
- brak lub niepewna gwarancja producencka;
- zazwyczaj także brak możliwości dokupienia pojedynczej obręczy do kompletu.
Trwałość felg z drugiej ręki
Ze względu na wcześniejszy, często nieznany, okres eksploatacji, używane obręcze zazwyczaj będą cechować się zmniejszoną trwałością. Warto również mieć na uwadze, że w przypadku zniszczenia jednego egzemplarza, trudno będzie dokupić taką samą felgę do kompletu.
Brak informacji o pochodzeniu obręczy z rynku wtórnego
Głównym problemem, z którym związane są używane felgi aluminiowe lub stalowe, jest także brak pewności odnośnie ich źródła oraz stanu. Mogą one pochodzić np. z kradzieży bądź demontażu z auta uszkodzonego w wyniku wypadku. Kupując egzemplarze u producenta lub sprawdzonego dystrybutora zyskujesz pewność, że są one fabrycznie nowe i nie posiadają defektów związanych z ich wcześniejszą eksploatacją.
Brak gwarancji i możliwe uszkodzenia felg używanych
Sporo mankamentów obręczy można naprawić i skutecznie ukryć, dzięki czemu poszczególne modele będą prezentować się doskonale. Niestety nie przywróci to ich pierwotnych właściwości, które wpływają na bezpieczeństwo osób przemieszczających się po drogach. Wybierając produkt z drugiej ręki, zazwyczaj nie możesz także skorzystać z gwarancji producenta. Sprzedawcy rzadko bowiem posiadają dowód zakupu obręczy bądź okres gwarancyjny dla towaru zwyczajnie się zakończył.
Tanie obręcze z rynku wtórnego
Felgi używane to propozycja, której główną zaletą jest atrakcyjna cena zakupu. Koszt nowego zestawu obręczy z aluminium może sięgać nawet kilku tysięcy złotych, podczas gdy komplet nabyty na rynku wtórnym będzie zazwyczaj oferowany znacznie taniej.
Używane felgi do oldtimerów
Obręcze z drugiej ręki to także ciekawa opcja dla posiadaczy starszych modeli pojazdów, czyli oldtimerów pochodzących sprzed 1980 roku. Z uwagi na fakt, iż takie samochody nie są produkowane już od dłuższego czasu – znalezienie odpowiednich nowych obręczy może być trudne lub wręcz niewykonalne. Używane felgi umożliwią natomiast zachowanie odpowiedniej stylistyki bardziej wiekowego auta.
Felgi aluminiowe używane – na co zwrócić uwagę?
Chcesz nabyć alufelgi z drugiej ręki? Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że wybrane obręcze – choć wyglądają jak nowe – były już wcześniej naprawiane. Co gorsza, jeżeli felgi aluminiowe używane pochodzą ze starej, niedostępnej już kolekcji – dosztukowanie może okazać się niewykonalne.
Problem więc poniekąd leży w różnorodności; w końcu jednym z głównych atutów wpływających na popularność alufelg jest szeroki wybór ich wzornictwa oraz kolorystyki. W sprzedaży dostępne są zarówno klasyczne, pięcioramienne obręcze, jak i skomplikowane, wyróżniające się projektem modele wieloramienne, szprychowe czy Mesh. Jeśli chcesz uzyskać konkretny efekt wizualny, zdecydowanie postaw na nowe obręcze. Choć koszt zakupu pełnego kompletu nie należy do najniższych, jest on podyktowany wysoką jakością wyrobu oraz gwarancją producenta.
Czy wiesz, że…
W Niemczech ustanowiono zakaz przemieszczania się na alufelgach po renowacji, która powoduję utratę ich homologowanych parametrów. Został on poparty przez Niemieckie Stowarzyszenie Tunerów Samochodowych VDAT, zrzeszające firmy specjalizujące się w tuningu pojazdów.
Felgi stalowe używane – czy to się opłaca?
Wybierając obręcze z drugiej ręki, zazwyczaj tracisz okres gwarancji. Co więcej, możesz także trafić na nieuczciwego sprzedawcę, oferującego produkt wyglądający na nowy, a w rzeczywistości kryjący niekoniecznie dobrą historię pod warstwą świeżego lakieru.
Naprawa felg ze stali jest bowiem dość prosta – wystarczy kilka uderzeń młotka, by wyprostować ewentualne wgniecenia. Niestety trwałość takiej obręczy budzi już sporo wątpliwości, a jej użytkowanie na dziurawych nawierzchniach może szybko doprowadzić do ponownego uszkodzenia.
A może wybrać używane felgi z oponami?
Na aukcjach lub giełdach możesz spotkać gotowe zestawy opon z obręczami, pochodzące z demontażu. Niestety ich zakup to podwójne ryzyko. Wady takie, jak pęknięcia, przetarcia czy wybrzuszenia gumy są dość łatwe do wychwycenia gołym okiem. Jednak ewentualne uszkodzenia wewnątrz opony już niekoniecznie - a sprawią one, że ogumienie będzie mniej trwałe, generując konieczność szybszej wymiany.
Z tego względu lepszym wyborem będzie zakup nowych opon klasy ekonomicznej. Nie nadwyrężą one budżetu, zapewnią zrównoważone osiągi, a zarazem będą nieużywane – posiadając wydłużoną żywotność i gwarancję producenta.