W sezonie jesienno-zimowym parujące szyby w aucie mogą stać się bardzo uciążliwym problemem. Jest to dość powszechne, a przy tym i nielubiane przez kierowców zjawisko. Dlaczego w ogóle do niego dochodzi? W naszym artykule dowiesz się, jakie mechanizmy za nim stoją oraz jakie techniki stosować, aby szybko przywrócić widoczność i komfort jazdy.


zaparowana szyba od strony kierowcyZaparowane szyby w aucie to problem, z którym wielu kierowców się zmaga. 


Niech pierwszy rzuci kamieniem ten właściciel auta, który nie wie, czym jest zaparowana szyba w aucie. Ona potrafi zepsuć humor – zwłaszcza w chłodny, deszczowy jesienno-zimowy poranek, kiedy spieszymy się do pracy i musimy odczekać, aż para zniknie. Zjawisko to spotykane jest nawet w najnowszych modelach samochodów, więc wiek pojazdów nie ma tutaj za wiele wspólnego. Dlaczego parują szyby w samochodzie? To fizyka, której zasady rządzą naszym codziennym życiem, a umiejętność radzenia sobie z tym problemem może okazać się kluczowa nie tylko dla komfortu jazdy, ale też dla bezpieczeństwa na drodze.

Skąd bierze się zaparowana szyba w aucie?

Do tego zjawiska dochodzi z powodu reakcji między ciepłym, wilgotnym powietrzem w kabinie samochodu a zimną powierzchnią szyby. W rezultacie kierowcy dostrzegają ograniczoną widoczność i muszą poczekać, aż wszystko odparuje. Ponadto, im większa różnica temperatur między wnętrzem auta a szybą, tym intensywniejsze zaparowanie. Jeżeli dodatkowo powietrze w kabinie jest szczególnie wilgotne z powodu oddechu pasażerów, to niestety problem parowania szyb w aucie może się nasilać.

Dlaczego parują szyby w aucie? Najczęstsze przyczyny

Zastanawiasz się, czemu parują szyby w aucie? Poznaj przyczyny tego zjawiska.

  1. Różnica temperatur. Głównym powodem zaparowania szyb jest różnica temperatur między wnętrzem pojazdu a powierzchnią szyb. Gdy temperatura wewnątrz kabiny jest wyższa niż temperatura szyby, ciepłe powietrze styka się z zimną powierzchnią, co prowadzi do kondensacji pary wodnej.
  2. Wilgotność powietrza. Wysoka wilgotność wewnątrz samochodu, spowodowana jest np. deszczem pozostałym na ubraniach, wilgotnymi butami czy oddechem pasażerów, które zwiększają ilość wody w powietrzu. W momencie, gdy to cieplejsze, wilgotne powietrze styka się z chłodnymi szybami, dochodzi do szybszej kondensacji.
  3. Problemy z wentylacją. Nieprawidłowe działanie systemu wentylacji samochodu, zanieczyszczone filtry kabinowe lub ustawienia klimatyzacji mogą przyczyniać się do podwyższonej wilgotności w kabinie. Odpowiednie ustawienie nawiewu ma kluczowe znaczenie w walce z parującymi szybami.
  4. Nieszczelna nagrzewnica. Jeżeli dojdzie do jej usterki, płyn wydobywający się z chłodnicy może osadzać się na szybie, co będzie zauważalne w postaci tłustych plam na jej powierzchni.
  5. Brak izolacji. W starszych modelach samochodów lub tych z uszkodzeniem uszczelek drzwiowych czy okien może dochodzić do wymiany powietrza, co wprowadza do wnętrza wilgotne powietrze z zewnątrz i sprzyja parowaniu.
  6. Problemy z właściwą cyrkulacją powietrza. Dbając o szczelność auta, zapominamy o dopływie do wnętrza świeżego powietrza, by para mogła swobodnie wydostać się na zewnątrz. Brak korzystania z obiegu zewnętrznego i ciągłe użytkowanie wewnętrznego obiegu powietrza może prowadzić do gromadzenia się wilgoci wewnątrz pojazdu, co prowadzi do zaparowania szyb w aucie.
  7. Zabrudzenia szyb. Zanieczyszczenia na szybach, takie jak kurz, tłuszcz czy pozostałości po dezynfekcji, mogą sprzyjać powstawaniu kondensatu, ponieważ brudne powierzchnie są bardziej podatne na zaparowanie.

Sposoby na zaparowane szyby w aucie

Na parowanie szyb w aucie istnieje kilka sprawdzonych metod, więc kierowcy nie są bezradni w obliczu tego problemu. Co warto wypróbować?

  1. Umycie szyb od wewnątrz. Przy gruntownym sprzątaniu auta tego kroku nie należy pomijać, a przy parujących szybach, zacząć właśnie od niego. Piasek i kurz znajdujący się na szklanej powierzchni jest niczym gąbka dla wilgoci, przez co ta może osiadać i tworzyć zamglony obraz. Czym umyć szyby w samochodzie, żeby nie parowały? Sposobów jest kilka. W asortymencie chemii samochodowej istnieje pojęcie anti fog, czyli antypara. To nic innego, jak preparat przeciw parowaniu szyb, który tworzy warstwę osłonową, aby wilgoć więcej się nie osadzała – przynajmniej na kilka tygodni.
  2. Odpowiednie ustawienie nawiewu. Jeżeli problem nie jest rozległy, można w ten oto sposób szybko pozbyć się zaparowanych szyb w aucie. Jaki nawiew ustawić? Ciepłe powietrze skierowane bezpośrednio na jej powierzchnię powinno pomóc zimą i w deszczowych warunkach. Warto połączyć to z funkcją „obieg wewnętrzny”, co spowoduje jego szybsze ogrzanie i pomoże na parowanie szyb w samochodzie. Z klimatyzacją można osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty, ponieważ działa ona na zasadzie osuszania powietrza. Z kolei w cieplejsze dni sprawdzi się opcja zimnego nawiewu.
  3. Otworzenie okna. Choć brzmi to mało prawdopodobnie, ale w przypadku dłuższego postoju pojazdu, np. na parkingu, dobrze jest otworzyć je na chwilę, aby wypuścić wilgotne powietrze. To doprowadzi do obniżenia poziomu nawilgocenia, co zmniejszy zaparowanie szyb.
  4. Wymianę dywaników na gumowe. Być może mało kierowców zdaje sobie, ale modele materiałowe pochłaniają dużo wilgoci. Pochodzi ona np. z mokrych podeszew czy śniegu od butów – wnika do wewnątrz dywaników i może przenikać pod ich spód. Wybierając wersje gumowe, eliminujemy problem związany z absorbowaniem wilgoci, ponieważ są one łatwe do czyszczenia i odprowadzają wodę na zewnątrz, co pozwala utrzymać wnętrze samochodu w lepszym stanie.


Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie

Aby zwalczać wilgoć, można również skorzystać z domowych metod, takich jak użycie ryżu na zaparowane szyby. Umieszczony w skarpetce działa jak pochłaniacz wilgoci i przynosi najlepsze rezultaty, gdy jest umiejscowiony blisko okna. Wewnątrz skarpetki można umieścić także sól lub nawet żwirek dla kotów. Taki gadżet działa przez pewien czas, stąd zawartość należy regularnie wymieniać.

Kolejnym trikiem jest wykorzystanie pianki do golenia jako odtłuszczacza. Należy nią natrzeć umytą szybę i wytrzeć do sucha. Efekt może utrzymywać się do tygodnia, a nawet dwóch. Podobnie ma działać roztwór z wodą, octem i cytryną.