Zamarzające zamki w drzwiach są jednymi z najczęstszych zmartwień kierowców w okresie jesienno-zimowym. Silny mróz, marznący deszcz czy opady mokrego śniegu to prosta droga, by mieć problemy z otworzeniem auta. Dotyczą one w szczególności kierowców, którzy parkują „pod chmurką”. Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji w nadchodzącym sezonie, podpowiadamy, jak odmrozić zamek w samochodzie.
Dlaczego zamki w samochodzie zamarzają?
Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków możemy spodziewać się problemu z otwarciem rano auta. Woda, która dostała się wcześniej do środka mechanizmu, pod wpływem niskiej temperatury tworzy tzw. korek lodowy. Uniemożliwia on przekręcenie kluczyka, a w rezultacie otwarcie pojazdu. Jak więc otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie?
Jak szybko odmrozić zamek w samochodzie?
Gdy zdarzy Ci się sytuacja, że rankiem będziesz miał problemy z dostaniem się do auta, postaraj się nie działać pochopnie. Przede wszystkim nie możesz szarpać drzwi, gdyż bardzo łatwo uszkodzić w ten sposób klamkę bądź wyrwać uszczelki. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań sprawdź, czy wszystkie drzwi są zablokowane. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z innego wejścia i ogrzanie samochodu od środka.
Kierowco, pamiętaj!
Dozwolony czas postoju pojazdu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym wynosi minutę. Za dłuższy postój możesz zostać ukarany mandatem.
Aby problem z otwarciem auta nie zaskoczył Cię w najmniej dogodnym momencie, musisz się wcześniej przygotować, najlepiej wyposażając się w odpowiednie akcesoria. Co robić, gdy spotka nas taka niemiła niespodzianka? Poniżej prezentujemy najpopularniejsze sposoby jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie.
Miej pod ręką odmrażacz do zamków samochodowych
Najszybszą i najpopularniejszą metodą jest użycie odmrażacza do zamków samochodowych. Pamiętajmy, żeby trzymać go on w łatwo dostępnym miejscu, np. w mieszkaniu czy garażu. Niektórzy kierowcy po zakupie chowają preparat do schowka w aucie lub do bagażnika, gdzie niestety w sytuacji awaryjnej nie będzie zbyt przydatny.
Na rynku można znaleźć duży wybór odmrażaczy do zamków, gdzie kupić je można w różnych formach – aerozolu, emulsji czy płynie. Zasada ich działania jest zawsze taka sama – wystarczy wcisnąć aplikator w mechanizm, aby po odczekaniu chwili bez problemu otworzyć drzwi. Preparaty te z łatwością dostaniesz na stacji benzynowej, w markecie, sklepie motoryzacyjnym czy Internecie, a ich ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych.
Pamiętajmy, że zbyt częste używanie tego typu specyfików negatywnie wpłynie na mechanizm zamka. Dlatego ich stosowanie powinno być ostatecznością, a nie codziennością.
Elektryczny odmrażacz do zamków w aucie
Niezwykle przydatny w okresie zimowym może okazać się odmrażacz do zamków samochodowych na baterie. Swoim wyglądem przypomina on kluczyk samochodowy i jest na tyle mały, że można go nosić w formie breloczka. Mimo, że kosztuje odrobinę więcej niż środki w aerozolu, jego rozmiary sprawiają, że będzie wiele bardziej poręczny. Zasada działania elektrycznego odmrażacza jest bardzo prosta – po jego umieszczeniu w zapadce, metalowy bolec nagrzewa się, odmrażając zamek w samochodzie.
Domowe metody na zamarznięty zamek w aucie
Wśród kierowców krąży wiele domowych sposobów na zamarznięty zamek w samochodzie. Niektóre z nich są skuteczne, zaś niektóre nieumiejętnie zastosowane mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia kluczyka. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane metody.
Butelka lub termofor z ciepłą wodą pomogą otworzyć zamek w samochodzie
Po przyłożeniu do zamka auta butelki z wodą, pod wpływem oddziaływania ciepła lód zacznie się rozpuszczać. Co ważne, nie może być zbyt ciepła, a tym bardziej wrząca. Za duża różnica temperatur doprowadzi do pęknięcia plastiku. Nie należy także bezpośrednio polewać wodą zamarzniętego zamka w drzwiach, gdyż może to się skończyć uszkodzeniem mechanizmu lub lakieru.
Otwarcie auta za pomocą podgrzanego kluczyka
Jednym ze sposobów jak skutecznie odmrozić zamek w samochodzie jest podgrzanie kluczyka za pomocą zapalniczki lub zapałek. Przede wszystkim należy go jedynie ogrzać, ale nie rozgrzewać. Po włożeniu gorącego metalu do mechanizmu zamka może dojść do uszkodzenia delikatnej elektroniki w jego wnętrzu, powodując jeszcze większe szkody. Jest to metoda wysoce ryzykowna, dość łatwo bowiem można zniszczyć kluczyk czy stopić plastik obudowy. W żadnym wypadku nie powinno przykładać się źródła ognia bezpośrednio do samochodu!
Użycie dezynfekującego środka do rąk do otwarcia drzwi
Żyjemy w czasach, gdzie wielu z nas nosi przy sobie żel dezynfekujący do rąk. Może być on również pomocny przy otworzeniu zamarzniętego zamka w samochodzie. Zawarty w nim alkohol izopropylowy oraz etanol pomagają rozpuścić zalegający lód. Wystarczy posmarować kluczyk środkiem odkażającym, a następnie włożyć go do mechanizmu. Jest to jednak łatwa droga do uszkodzenia zamka i nie zalecamy jej stosować.
Jak zabezpieczyć zamek w samochodzie przed zamarzaniem?
Czy istnieje sprawdzony sposób, jak zabezpieczyć zamek w samochodzie przed zamarzaniem? Oczywiście. Przede wszystkim – profilaktyka. Przed nadejściem zimy przygotuj odpowiednio swój pojazd. Jednym ze skuteczniejszych sposobów zapobiegawczych jest smarowanie uszczelek drzwi oraz mechanizmu zamka odpowiednim specyfikiem.
Postaraj się również unikać wizyt na myjni w mroźne dni. Jeżeli jednak będzie ona konieczna, spróbuj zasłonić otwór zamka, np. za pomocą taśmy klejącej. Postaraj się dokładnie pozbyć się zalegającej wody, a następnie zabezpiecz wszystkie wrażliwe elementy auta odpowiednim preparatem.
Jeżeli masz taką możliwość, staraj parkować się w miejscu dobrze nasłonecznionym. Nawet przy silnym mrozie promienie słoneczne sprawią, że krople wody nie będą tak szybko zamieniać się w lód. Jest to bardziej sposób na zapobieganie niż bezpośrednia metoda pozbycia się zamarzniętego zamka w samochodzie, jednak w słoneczne dni pozwoli ona uniknąć tego problemu.
Najważniejsze, nie próbuj wciskać kluczyka do otworu na siłę. Choć zazwyczaj rankiem czas nas goni, w tym przypadku pośpiech jest bardzo niewskazany. W najgorszym przypadku możesz złamać kluczyk, przez co kłopot stanie się jeszcze większy.
Porada
Jeżeli udało Ci się otworzyć zamek, ale dalej nie możesz dostać się do samochodu, najprawdopodobniej masz również problem z zamarzającymi zimą drzwiami. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić!
Nie tylko problem zamarzającego zamka w aucie – o czym jeszcze należy pamiętać?
Zamarznięty zamek samochodu to tylko jeden z problemów, z jakimi borykają się kierowcy w okresie jesienno-zimowym. Aby jak najlepiej zabezpieczyć pojazd przed niechcianymi usterkami, dobrze jest je odpowiednio przygotować na nadejście chłodniejszych dni.
O czym powinieneś pamiętać? Nim nadejdą mrozy sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych oraz stan uszczelek w aucie. Pamiętaj także, że odpowiednio zakonserwowane podwozie oraz karoseria nie będą tak podatne na korozję, co pozwoli zmniejszyć ryzyko pojawienia się ognisk rdzy. Zimowa aura czy środki chemiczne wykorzystywane do posypywania dróg potrafią mieć bardzo niekorzystny wpływ na stan blachy w samochodzie. I co najważniejsze, aby czuć się pewnie na drodze, w odpowiednim czasie wymień opony na zimowe.