Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu właścicielowi pojazdu, a wina nie zawsze stoi po stronie kierowcy. Zwykle dochodzi do niej poprzez nieostrożność, choć bywa też wynikiem chuligańskich zachowań osób trzecich czy rezultatem niekorzystnych warunków pogodowych. Co zrobić w przypadku uszkodzenia auta na parkingu będąc sprawcą lub poszkodowanym?
O uderzenie drzwiami, przytarcie lusterkiem, zbicie reflektora czy zarysowanie auta na parkingu naprawdę nietrudno. Jakiekolwiek tego typu zniszczenia wiążą się z konsekwencjami, a przede wszystkim z finansowym obciążeniem, na które przeważnie nie jesteśmy gotowi. Wielu z nich zapewne możemy uniknąć, ale nie zawsze jest to możliwe.
Czym jest szkoda parkingowa?
Pewnie nieraz byliśmy świadkami lub nawet sami doświadczyliśmy szkody na parkingu. Najogólniej ujmując to zdarzenie, które wystąpiło na prywatnym lub publicznym miejscu postoju, skutkujące uszkodzeniem uczestniczących w nim pojazdów. Skala takiego incydentu zazwyczaj jest niewielka, a jeżeli są osoby biorące w nim udział, to nie odnoszą one żadnych obrażeń.
Zarysowanie auta na parkingu – ile kosztuje?
Czy wiesz, że policjant może wystawić mandat na aż 1000 zł za zarysowanie auta na parkingu? Nieuniknione, że sprawca otrzyma także dodatkową grzywnę, gdy mundurowy pozna przyczynę tego zdarzenia.
Rodzaje szkód na parkingach
Pośpiech i roztargnienie są najczęstszymi przyczynami uszkodzenia pojazdu na parkingu. Bywa, że kierowcy zaniedbują dokładne obserwowanie otoczenia, co prowadzi do kolizji z innymi autami. Czasami jednak wina nie leży po stronie osoby prowadzącej auto.
Uderzenie drzwiami na parkingu
Kiedy zaparkujemy w ciasnym miejscu i nie mamy dostatecznie dużo przestrzeni, by swobodnie wysiąść, o uderzenia drzwiami w sąsiadujący z nami pojazd naprawdę nietrudno. Tak możemy zrobić nie tylko my, ale też ktoś, kto zaparkował obok. Takie stuknięcie nie zawsze zostawia ślad, ale bywa, że będzie ono widoczne. Uszkodzenia auta na parkingu i ucieczka to niestety częste zjawisko, które nie powinno mieć miejsca.
Otarcie i zarysowanie samochodu na parkingu
Tego typu szkoda często ma miejsce w zatłoczonych parkingach, gdzie przestrzeń do manewrowania jest ograniczona. Myślimy, że mamy jej dostatecznie dużo, a w rzeczywistości dochodzi do kontaktu z innym pojazdem bądź elementem infrastruktury parkingowej. To prowadzi do otarć swojego lub sąsiedniego pojazdu. Przyczynia się do nich także nieostrożne przechodzenie między autami, np. z torbami pełnymi zakupów. Uważne parkowanie krok po kroku w ciasnych miejscach, to dobry sposób, aby uniknąć przypadkowego zarysowania karoserii.
Wgniecenie zaparkowanego samochodu
Wgniecenie samochodu na parkingu to zdarzenie, które najczęściej występuje w przepełnionych lub wąskich przestrzeniach parkingowych, gdzie manewrowanie pojazdem jest utrudnione. Tego rodzaju szkoda może być wynikiem różnych sytuacji, np. gdy kierowca przez przypadek uderza w zaparkowany pojazd, mija go zbyt blisko, gwałtownie otwiera drzwi czy wjeżdża w element infrastruktury parkingowej. Dochodzi nawet do celowych wgnieceń samochodu przez osoby trzecie bądź uszkodzeń w wyniku wichury.
Zbicie lusterka lub reflektora
Zdarzenie związane ze zbiciem lusterka lub reflektora na parkingu to rodzaj szkody parkingowej, która może wystąpić w wyniku nieostrożności kierowców, ale też niewłaściwego parkowania. Bywa, że dochodzi do niej poprzez nieumiejętny wjazd w miejsce parkingowe, a nawet z powodu spadnięcia gałęzi drzew po wichurze. Zbicie lusterka lub reflektora na parkingu może być wynikiem nie tylko nieostrożności innych kierowców, ale także aktów wandalizmu.
Uszkodzenia felgi na parkingu
Zarysowania felgi bądź jej wgniecenia to sytuacje związane z kolizją z przeszkodą parkingową lub innym pojazdem. Bywa też, że kierowca nieumyślnie wjedzie na krawężnik, co zakończy się rysami, odkształceniami lub nawet pęknięciami obręczy.
Dobierz obręcze do swojego auta z konfiguratorem felg Oponeo.pl!
Szkoda parkingowa – oświadczenie
Zdarzenia związane z uszkodzeniem samochodu na parkingu mogą dotyczyć zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego, a każda ze stron ma swoje konkretne obowiązki.
Kiedy znamy winowajcę zajścia, ten powinien przyznać się do występku, że to właśnie on dokonał szkody parkingowej. Oświadczenie sprawcy kolizji w takim wypadku będzie nieuniknione. Konieczne jest jasne wskazanie, kto ponosi odpowiedzialność, wraz z podaniem danych osobowych, pojazdów biorących udział, dokładnej daty, godziny i miejsca zdarzenia oraz opisem tego, co się wydarzyło. Musi znaleźć się tam także numer polisy OC sprawcy, dzięki czemu likwidacja szkody będzie pokryta z jego ubezpieczenia. Jeżeli nie wiemy, kto dokonał uszkodzenia samochodu na parkingu, wezwijmy policję. Stróże prawa mogą okazać się także pomocni w przypadku braku porozumienia stron, aby rozwiązać spór w sposób sprawiedliwy. Incydent można zgłosić do swojego ubezpieczyciela, zwłaszcza gdy nie wiemy, kto uszkodził auto i mamy wykupione AC. Szkoda parkingowa z tego tytułu może zostać zlikwidowana.
Gdy to my jesteśmy sprawcą, nie uciekamy z miejsca zdarzenia i poczekajmy na właściciela drugiego pojazdu. Spiszmy z nim także oświadczenie.
Dobrą praktyką jest udokumentowanie całego zajścia, dlatego warto zrobić kilka zdjęć uszkodzeń.
Szkoda parkingowa a zniżki OC
Szkoda parkingowa ma wpływać na zniżki polis samochodu. Jeśli kierowca jest jej sprawcą, zazwyczaj skutkuje to utratą części lub całkowitą upustów, co z kolei może prowadzić do zwiększenia składki kolejnego ubezpieczenia.