Kolorowe kropki na oponach wbrew pozorom nie są elementami dekoracyjnymi, ani też przypadkowymi symbolami. W rzeczywistości niosą za sobą konkretne informacje, owiane nieco tajemnicą dla przeciętnego kierowcy. Dlaczego niewiele się o nich mówi? Co oznaczają kropki na oponach? Odpowiadamy w tym artykule.
Bok ogumienia to przestrzeń, na której oprócz standardowych oznaczeń opon, mogą znajdować się kolorowe punkty. Zwłaszcza na nowych modelach są one dobrze widoczne, dlatego przykuwają uwagę kierowców.
Kolorowe kropki na oponach – dlaczego się pojawiają?
Kolorowe kropki na oponie samochodowej mogą pełnić różne funkcje i dostarczać rozmaitych informacji w zależności od producenta oraz regionu. Najczęściej oznaczają one:
- różne etapy kontroli jakości podczas procesu produkcyjnego;
- specyficzne parametry produkcji lub niosą za sobą informacje ważne dla linii produkcyjnej;
- punkt, który powinien zostać dopasowany do zaworu powietrza podczas wyważania opony na kole samochodu (jest to ważne, aby uniknąć drgań i nierówności podczas jazdy);
- odpowiednią pozycję opony na kole - kropki pomagają mechanikom w trakcie prac serwisowych zachować poprawną orientację w trakcie zmiany jej pozycji.
Ze względu na brak ujednoliconych, globalnych standardów i luki w przepisach, każdy z wytwórców opon dość niezobowiązująco podchodzi do tematu tego typu oznaczeń na ogumieniu. Nieobce są przypadki opracowania przez producentów własnego systemu znakowania nowych opon za pomocą punktów, którego wartość użytkowa dla przeciętnego kierowcy jest prawie zerowa. Jedynie pracownicy fabryki zostają z nim zaznajomieni.
Co oznaczają kolorowe kropki na oponach?
Znaczenie owych kropek jest zmienne, w zależności od danego producenta, a nawet w obrębie tej samej marki, ale różnych modeli opon. Sporo nieścisłości pojawia się w przypadku żółtych i czerwonych oznaczeń.
Nie wszyscy producenci decydują się na umieszczenie kolorowych kropek na oponach. Ich brak nie powinien zniechęcać do zakupu ogumienia – nie jest to żadna wada, przemawiająca za tym, by poszukiwać tylko modeli oznakowanych w ten charakterystyczny sposób.
Czerwona kropka na oponach
Marka Bridgestone za pomocą czerwonego punktu oznacza maksymalne wychylenie zmiennej siły promieniowej. Z kolei Yokohama w taki sam sposób zaznacza najcięższe miejsce ogumienia, które montowane po raz pierwszy w pojeździe, powinno znaleźć się naprzeciwko wentyla.
Żółta kropka na oponach
Kropki w tym kolorze także można znaleźć na ogumieniu marek Yokohama i Bridgestone. Obu producentom ułatwiają one oznaczenie najlżejszego miejsca opony, które powinno znaleźć się tuż nad zaworem.
Zielona kropka na oponach
Najczęściej zielona kropka na ogumieniu mówi o położeniu zaworu. Jest to informacja montażowa, często będąca formą umowy między producentem opon a producentem samochodowym, który kupuje większą partię produktu do swojego modelu auta.
Biała kropka z czarnym środkiem
W niektórych fabrykach taki symbol jest potwierdzeniem pozytywnego przejścia kontroli jakości. Producenci podchodzą indywidualnie do decyzji o jego umieszczeniu na ogumieniu, więc należy mieć na uwadze, że brak punktu nie będzie wcale świadczył o gorszej klasie produktu.
Czemu służą kropki na felgach?
Nie tylko na ogumieniu, ale także na felgach mogą znaleźć się charakterystyczne, kolorowe punkty – zwłaszcza, gdy pochodzą one z większych partii produkcyjnych. Ten sposób oznaczenia stosuje się w przypadku fabrycznego wyposażenia nowo wyprodukowanych aut i jest efektem współpracy producentów opon oraz obręczy. Wspólny system znakowania to niebezcelowy zabieg. Służy uzyskaniu jak najlepszych parametrów wyrobów i lepszemu spasowaniu ogumienia z felgą, co ma realne przełożenia na właściwości jezdne.