Gaśnica samochodowa niejednokrotnie pomogła ugasić nagły pożar na drodze, zapobiegając doprowadzeniu do większej tragedii, dlatego wiedza, jak z niej korzystać, jest w takim przypadku niezbędna. Choć dla wielu odbezpieczenie i samo gaszenie przy jej użyciu wydaje się być banalne, to pod wpływem emocji, nerwów i stresu wywołanych pojawieniem się płomieni, może już takie nie być. To, jak prawidłowo posługiwać się nią, przedstawimy w naszym poradniku.
Choć w świetle polskich przepisów gaśnica samochodowa musi obowiązkowo znajdować się w pojeździe, to skorzystanie z niej w kryzysowej sytuacji, może wprawiać w zakłopotanie. Wiedza, co krok po kroku należy robić, nie jest niestety przekazywana od samego początku, czyli już na kursie prawa jazdy. Nic więc dziwnego, że nawet doświadczeni posiadacze uprawnień do kierowania pojazdami często nie wiedzą, jak używać gaśnicy. Na naukę nigdy nie jest za późno, więc warto się doszkolić.
Zastanawiasz się nad kupnem gaśnicy? Koniecznie przeczytaj poradnik, na jaką warto postawić.
Jak używać gaśnicy – zasady korzystania
Biorąc gaśnicę samochodową do ręki, zauważymy, że znajduje się na niej instrukcja użytkowania. Obejmuje ona krótkie i treściwe komunikaty, które powinny zapaść w pamięci. Przedstawimy jej nieco rozszerzoną wersję z ważnymi wskazówkami, co krok po kroku należy zrobić w przypadku pożaru. Pamiętajmy, nawet najlepsza gaśnica jest bezużyteczna, jeśli nie wiemy, jak jej używać.
Jak używać gaśnicy samochodowej krok po kroku?
Na samym początku warto ocenić sytuację. Zweryfikować, jak duży jest pożar oraz upewnić się, czy są poszkodowani. Niezbędnym krokiem będzie powiadomienie służb ratunkowych o całym zdarzeniu, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Jeżeli w pobliżu są jakieś osoby, warto poprosić je o pomoc, co usprawni działania.
Bez względu na to, czy doszło do pożaru auta elektrycznego czy spalinowego, przed przystąpieniem do akcji gaśniczej niezwykle istotną kwestią jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje i osób biorących udział w zdarzeniu. W tym celu w pojeździe nie może nikt się znajdować, a silnik musi być wyłączony. W przypadku pożaru, upewnij się, że stajesz w bezpiecznym miejscu, oddalonym od ognia i dymu – informuje Rzecznik Prasowy Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej, Nina Mirgos-Kilanowska. Zachowanie bezpiecznej odległości od płomieni jest niezwykle ważne, a podejście zbyt blisko może skończyć się źle.
INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA GAŚNICY
Jeżeli gaśnica do samochodu zostanie wykorzystana, a ogień nie będzie do końca opanowany, należy odsunąć się na bezpieczną odległość od pojazdu i poczekać na przyjazd straży pożarnej. Po zakończeniu akcji, gaśnicę warto oddać do autoryzowanego serwisu i uzupełnić w niej środek gaśniczy.
Mimo nerwowej sytuacji pożar należy gasić rozsądnie, a emocje trzymać na wodzy. Stres, chaos są złymi doradcami, przez co nietrudno o pomyłki.
Gdzie powinna być gaśnica w aucie?
W świetle przepisów, a dokładniej Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku pojazd musi być wyposażony w „gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla” (Paragraf 11 ust. 1 pkt 14). Nie jest więc wprost podana lokalizacja gaśnicy samochodowej. Gdzie umieścić ją, by w razie pożaru móc z niej szybko skorzystać?
Poznaj wymagania na temat gaśnicy samochodowej. Przeczytaj artykuł na ten temat.
Mocowanie gaśnicy pod siedzeniem to popularne rozwiązanie, dlatego najoptymalniej ulokować ją pod fotelem pasażera lub kierowcy, a dokładniej w profilach podłogi. Rekomendowanym miejscem jest również ściana boczna bagażnika. W obu tych przypadkach należy zwrócić uwagę na dobre zabezpieczenie przedmiotu, by podczas jazdy nie przemieszczał się on we wnętrzu samochodu, a w momencie zahamowania o nic nie uderzył. Wybierając pierwszą opcję, w szczególności warto pamiętać, by spod fotela kierowcy akcesorium nie przedostało się pod pedały – to bardzo niebezpieczne zjawisko, prowadzące do dużego zagrożenia. Zaleca się sięgnięcie po gaśnicę samochodową z rzepem. Dzięki niemu możliwe jest jej stabilne przyczepienie np. do wykładziny w wybranym miejscu, przez co niekontrolowane przemieszczanie nie będzie problemem. Do kupienia są również wersje gaśnic samochodowych z uchwytem, które przykręca się we wnętrzu auta.