VW
Firma powstała w 1937 roku i była odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Przed Volkswagenem niemiecki przemysł motoryzacyjny był zdominowany przez producentów aut luksusowych. Przeciętnego Niemca stać było co najwyżej na motocykl. Dlatego Adolf Hitler chciał, by w Niemczech powstawał model, który by mieścił dwie osoby dorosłe i troje dzieci i rozpędzałby się do prędkości 100 km/h. Samochód miał kosztować około 990 marek niemieckich (tyle co motocykl). Projekt powierzono Ferdynandowi Porsche, jednak nie doczekał on realizacji na szerszą ze względu na wybuch wojny II wojny światowej.
Rozwój. Po wojnie pomysł powrócił. Produkcja Volkswagen Garbusa ruszyła od 1945 roku. Auto spełniało założenia Hitlera. Ostatecznie model wyprodukowano w 22 milionach egzemplarzy. Kolejnym ważnym modelem w historii firmy był model Transporter. Jest on produkowany od 1950 roku do dziś. Oczywiście po drodze doczekał się wielu zmian. W 1973 roku z taśm produkcyjnych zszedł pierwszy Passat. Rok później zaprzestano produkcji Garbusa w niemieckich zakładach w Wolfsburgu (ostatni model został wyprodukowany dwadzieścia lat później w Meksyku). Następcą tego samochodu został Golf, którego przyjęto z życzliwością. Dwa lata po rozpoczęciu produkcji tego modelu pokazano Polo – mniejszego niż Golf.
Obecnie. W 1997 roku koncern podjął decyzję o wskrzeszeniu Garbusa. New Beetle – bo tak się nazywała jego reinkarnacja – stał się hitem w Stanach Zjednoczonych, w Europie przyjęto go trochę chłodniej. Dziś Volkswagen, a ściśle Volkswagen Group, to trzeci producent aut silnikowych na świecie, po Toyocie i General Motors, i pierwszy w Europie. Do koncernu Volkswagena należą: Seat, Audi, Škoda, Lamborghini , Bentley i Bugatti. Dziś głównym udziałowcem jest firma Dr. Ing. h. c. Ferry Porsche AG, która posiadała 42,6 proc. akcji koncernu Volkswagen AG. Na przełomie lat 2008-2009 zwiększyła te udziały do 50,76%, przejmując kontrolę nad firmą.
Wkład w motoryzację. „Garbus” należy do najbardziej znanych samochodów świata. Konstrukcja sprawiła, że samochód był trwały i niezawodny. W Polsce samochód popularny był jako „garbus”, w krajach anglojęzycznych jako Volkswagen Beetle (ang. żuk), a na świecie miał jeszcze inne przezwiska. Na Kubie mówiono na niego „jajeczko” (el huevito), we Francji „biedronka” (coccinelle). Jest jednym z najliczniej produkowanych samochodów na świecie. Do „garbusa” należy pierwszy rekord liczby wyprodukowanych samochodów jednego modelu.
Ciekawostki. Polskie przedstawicielstwo Volkswagena powstało w 1991 roku. Rok później powstała w naszym kraju montownia Volkswagenów. Od 1994 roku w poznańskiej fabryce montowane są Transportery (później doszedł także model Caddy). Koncern jest głównym sponsorem klubu piłkarskiego VfL Wolfsburg.
Ważniejsze współczesne modele Volkwagena: VW Caddy, VW Crafter, VW Eos, VW Golf, VW Jetta, VW New Beetle, VW Passat, VW Phaeton, VW Polo, VW Scirocco, VW Sharan, VW Tiguan, VW Touareg, VW Touran, VW Transporter, VW Multivan.
Opony. Volkswagen współpracuje z wieloma producentami ogumienia.
Producenci opon, tacy jak Yokohama, Michelin, Kumho, Hankook, Bridgestone, Continental, Goodyear, Pirelli, dostarczają opon na pierwsze wyposażenie do niemal wszystkich modeli koncernu VW. Przykłady współpracy:
Opony marki Yokohama znalazły się na seryjnym wyposażeniu Touarega (ADVAN Sport) oraz Routana (AVID S33). Dunlop zapewnił zaś opony na pierwsze wyposażenie aut serii EUROVAN (Dunlop SP Sport 2000E), Touareg (Grandtrek WT M2, Grandtrek PT 4000 N0, PT8000 i WT M2 +) oraz Phaeton (SP Sport 9000).
Bridgestone zapewnił opony OE dla Touaregów (Dueler HP Sport oraz ER30 YT), Tiguanów (dueler HP Sport TZ), Golfów Cabriolet, Cabrio EOS, Golfów GTI (RE050A EZ), T5 Kombi (R410 AZ), Tiguan (Dueler HP Sport VZ), EOS (ER300 PZ XL RTF), Passat Tdi (ER300 MZ) oraz Touran (ER300XL GZ). Z kolei
opony Firestone znalazł się na wyposażeniu modeli Polo (F590 i FH700) i Candy (F590). VW Transporter korzysta natomiast z opon Hankook RA 28.
Wyłączenie czujnika ciśnienia w oponach VW – praktyczne informacje
W wielu samochodach osobowych, w tym marki Volkswagen, wyłączenia czujników TPMS dokonamy za pomocą opcji znajdujących się w ustawieniach głównego komputera – tego samego od sterowania rozrywką czy nawigacją. Trzeba jednak pamiętać, że ten sposób nie pasuje do wszystkich pojazdów. Może być on inny w zależności od serii czy rocznika auta.