Klimatyzacja stała się obecnie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia samochodów, bez którego wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy. W letnie dni znacznie zwiększa komfort podróżowania, gwarantując ochłodę i odpoczynek od wysokich temperatur. Aby prawidłowo działała, a jej użytkowanie było w pełni bezpieczne, należy jednak zadbać o regularną konserwację. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o ozonowaniu klimatyzacji.

świeże powietrze po ozonowaniu klimatyzacjiWarto regularnie wykonywać ozonowanie klimatyzacji. 

Czym jest ozonowanie klimatyzacji?

Ozonowanie klimatyzacji to jeden z podstawowych elementów prawidłowej eksploatacji samochodu. W wysokich stężeniach ozon jest substancją niebezpieczną, jednak szybko wietrzeje, dlatego wystarczy kilkanaście minut i jego wartość w pomieszczeniu się normalizuje, czyli wraca do bezpiecznego stanu.

Branża motoryzacyjna szybko zaadoptowała tę technologię do swoich potrzeb – głównie do czyszczenia wnętrz pojazdów oraz odgrzybiania trudno dostępnej klimatyzacji. Wszystko za sprawą właściwości ozonu, czyli tritlenu (O3). Okazuje się on skuteczniejszym środkiem odkażającym niż chlor lub inne substancje chemiczne. Co więcej, występuje w postaci gazu, dlatego świetnie nadaje do czyszczenia powierzchni trudno dostępnych, a właśnie taka cecha wyróżnia kanały wentylacyjne w samochodzie. Ozon jest także środkiem w 100% ekologicznym oraz – przy właściwym użytkowaniu – bezpiecznym, ponieważ w ciągu kilkunastu minut od zastosowania, wietrzeje i rozpada się do postaci tlenu.

Ale jak to właściwie działa? Wyładowania koronowe (czyli wyładowania elektryczne wywołane jonizacją gazu) powodują rozszczepienie się cząsteczek tlenu do pojedynczych atomów. Powstały w taki sposób ozon (tritlen) utlenia napotkane przez siebie związki chemiczne, czyli usuwa wszelkie drobnoustroje i grzyby, a przy okazji neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Dlaczego warto zdecydować się na ozonowanie klimatyzacji samochodu?

Klimatyzacja w samochodzie, zarówno ta automatyczna, jak i manualna, jest układem, w którym przez wzgląd na skraplanie się pary wodnej panuje duża wilgotność. Takie warunki są wręcz idealnym środowiskiem do rozwoju szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów, a także grzybów oraz pleśni. Ich obecność może szybko spowodować różnego rodzaju dolegliwości, takie jak złe samopoczucie, alergie, a nawet choroby, z niebezpiecznym zakażeniem legionellą na czele. 

Warto więc zawczasu zapobiegać powstawaniu takich mikroorganizmów. Najlepiej przeprowadzać ozonowanie klimatyzacji samochodowej regularnie, przynajmniej dwa razy w roku. Koniecznie należy się na nie zdecydować, kiedy z nawiewów zaczną wydobywać się nieprzyjemne zapachy, będące pierwszym symptomem zalęgnięcia się w środku bakterii bądź grzybów.

Czy warto samodzielnie przeprowadzić ozonowanie klimatyzacji w samochodzie?

Najlepszym sposobem na to, jak ozonować klimatyzację w samochodzie jest zlecenie przeprowadzenia tej usługi w profesjonalnym serwisie. Fachowcy dysponują odpowiednim wyposażeniem, obejmującym nie tylko ozonatory, ale również certyfikowane czujniki mierzące stężenie ozonu. Znają również zasady bezpieczeństwa, co jest kluczowe, aby nie ponieść uszczerbku na zdrowiu podczas czyszczenia klimatyzacji.

Ozonowanie można oczywiście przeprowadzić także samodzielnie, jednak trzeba będzie zakupić niezbędny do tego sprzęt, a to spore koszty. Choć najtańsze wersje można dostać już za kilkaset zł, to jednak zwykle nie są one warte uwagi i na urządzenia o zadowalającej jakości trzeba przeznaczyć znacznie więcej.

ozonator
Ozonator, czyli urządzenie generujące ozon.

Jak przebiega i ile trwa ozonowanie klimatyzacji w aucie?

Ozonowanie klimatyzacji nie jest czasochłonne, cały proces zajmuje od ok. 15 minut do godziny. Serwisanci najpierw ustawiają specjalne urządzenie, czyli tzw. ozonator generujący gaz. Następnie włączają silnik i nawiew na najniższej możliwej temperaturze oraz obieg zamknięty. W ten sposób gaz bez problemu przedostaje się nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków. Dzięki profesjonalnym miernikom pracownicy warsztatu kontrolują stężenie ozonu w pojeździe, dbając, aby utrzymywało ono odpowiednią wartość. Na koniec auto wietrzy się przez kilka minut, aby pozbyć się specyficznego zapachu z wnętrza klimatyzacji.

Ile kosztuje ozonowanie klimatyzacji?

Odgrzybianie klimatyzacji ozonem nie jest na szczęście kosztowną usługą i w większości przypadków kosztuje mniej lub tyle samo, co przegląd samochodu. Ceny za ozonowanie oscylują zwykle w granicach 50-100 zł. Zależne jest to oczywiście od konkretnego warsztatu, a także, jak w przypadku wymiany opon, od miejscowości bądź regionu.