Wybierz parametry swojego Maserati i dobierz odpowiedni rozmiar opon
Szukaj wg auta
Maserati
Wybierz model
Wybierz rok produkcji
Wybierz generację
Początki. Firma Maserati jest włoskim producentem luksusowych samochodów sportowych. Marka produkuje również auta przeznaczone typowo pod wyścigi. Jej historia sięga 1914 roku. Przedsiębiorstwo założyli bracia Alfieri, Ernesto, Bindo i Ettore Maserati. Początki marki związane były z warsztatem samochodowym w Bolonii, gdzie bracia Maserati budowali auta wyścigowe. Były to pojazdy z silnikami 4-, 6-, 8- oraz 16-cylindrowymi, które odnosiły wiele sukcesów sportowych. W 1926 roku Alfieri Maserati zdobył mistrzostwo w wyścigu Targa Florio (za kierownicą Tipo 26). Po jego śmierci założyciela przedsiębiorstwo zostało wykupione przez firmę Orsi. Główna siedziba zakładu produkcyjnego trafiła do Modeny (fabryka Maserati znajduje się tutaj do chwili obecnej). Orsi z dużym powodzeniem dalej konstruowało samochody wyścigowe kontynuując tradycje zakładu. Dobrą passę przerwał wybuch II wojny światowej. Do 1945 roku przedsiębiorstwo było zobligowane do produkcji sprzętu dla armii.
Rozwój. Po wojnie Maserati powróciło do budowy samochodów wyścigowych. Bardzo dobrym okresem w historii firmy były lata pięćdziesiąte XX wieku, w których marka osiągała wiele sukcesów na torach wyścigowych (m.in. w Formule 1). W roku 1957 Juan Manuel Fangio za sterami Maserati zdobył po raz piąty tytuł mistrza świata. W tym samym roku firma Maserati zrezygnowała z budowy aut wyścigowych (nie zaprzestała jednak produkcji silników przeznaczonych pod Formułę 1). Na rynek trafił wtedy Maserati 3500 coupe z silnikiem R6 o pojemności 3,5 litra i mocy 270 KM. W 1959 roku firma wyprodukowała dwudrzwiowe Maserati 5000 GT. Kolejnym modelem, który odniósł duży sukces komercyjny był Maserati Sebring (premiera w 1962 roku). Model ten produkowano do 1967 roku. Dostępna była wersja coupe oraz kabriolet. W 1964 roku w sprzedaży pojawił się Maserati Mistral. Było to auto dwudrzwiowe typu coupe z silnikiem R6 (pojemność 3.5, 3.7 lub 4.0 litra) i pięciobiegową skrzynią biegów.
Obecnie. W 1990 roku 49% akcji przedsiębiorstwa Maserati wykupił włoski Fiat. W 1993 w ręce Fiata trafił pakiet większościowy – 51% udziałów. W 1997 Fiat połączył Maserati z Ferrari. Rok później swoją premierę miał model Maserati 3200 GT. Samochód posiada silnik V8 biturbo (moc 370 KM). Charakterystycznym elementem tego auta są stylowe tylne światła kształtem przypominające bumerangi. W 2004 zaprezentowano model MC12 z silnikiem z Ferrari Enzo. Obecnie Maserati wykorzystuje koncepcje Ferrari. Przedsiębiorstwo wciąż nawiązuje jednak do swojej bogatej tradycji. W listopadzie 2012 roku wyprodukowano szóstą generację Maserati Quattroporte (pierwsza generacja miała premierę w 1963 roku). Oficjalna premiera nowej odsłony tego modelu odbyła się na Międzynarodowych Północnoamerykańskich Targach Motoryzacyjnych w Detroit na początku 2013 roku. Najnowsze Maserati Quattroporte to luksusowy samochód z silnikiem o mocy sięgającej do 530 KM (marka produkuje różne wersje). W aucie wykorzystano 8-biegową, automatyczną skrzynię biegów.
Wkład w motoryzację. Marka Maserati na stałe wpisała się do historii motoryzacji. Jej początki związane są z produkcją aut wyścigowych, co wyraźnie widać w najnowszych modelach. Maserati to szybkie, stylowe auta, które u wielu kierowców wywołują szybsze bicie serca. Podobnie, jak Ferrari są one synonimem ekstrawagancji i luksusu stanowiąc obiekt pożądania wśród fanów czterech kółek.
Ciekawostki. Maserati GranTurismo to jeden z najpiękniejszych samochodów świata. Niestety design nie idzie w parze z komfortem – rzut oka do środka kabiny może wzbudzić duże rozczarowanie.
Najważniejsze aktualne modele: Maserati Ghibli, Maserati GranCabrio, Maserati GranTurismo, Maserati Levante, Maserati Quattroporte.
Opony. Maserati GranCabrio posiada opony w rozmiarze fabrycznym 245/35 R20 (przód) i 285/35 R20 (tył). Można je znaleźć m.in. w ofercie firmy Pirelli, Falken, Hankook, Imperial i Dunlop. Rozmiar fabryczny opon w Maserati Quattroporte sedan V 4.2 to 245/45 R18 (przód) i 285/40 R18 (tył). Produkowane są one m.in. przez markę Fulda, Barum, Zeetex, Nexen, Barum oraz Hankook.
Rozwiń
Zwiń