Wybierz parametry swojego Lancia i dobierz odpowiednie felgi
Szukaj wg auta
Lancia
Wybierz rok produkcji
Wybierz generację
W 1906 roku w Turynie Vincenzo Lancia założył firmę „Lancia & Cie”. Po zaledwie dwóch latach z fabryki wyjechał pierwszy model pojazdu – Alfa. Początkowo samochody wytwarzane w fabryce Lancii uważano za luksusowe, kierowcom imponowały zwłaszcza bardzo eleganckie nadwozia. Z czasem pojazdy włoskiego przedsiębiorstwa zaczęły porzucać elegancki sznyt na rzecz bardziej sportowego charakteru. W latach 50. Lancia była już postrzegana jako firma wytwarzająca auta sportowe. Tendencja znalazła również swoje odzwierciedlenie w motorsporcie. W 1951 roku w rajdach wystartowała Lancia Aurelia B20 GT, a kolejne generacje turyńskiej Delty pozwoliły firmie zdobyć tytuł mistrza świata producentów w rajdach samochodowych, a następnie pięciokrotnie to mistrzostwo obronić.
Pod koniec lat sześćdziesiątych Lancia została wykupiona przez włoskiego potentata – Fiata. W roku 1980 firma ściśle współpracowała z SAAB-em. Model Delta sprzedawany był w Szwecji jako Saab 600 i Lancia Thema. Auta powstawały na tej samej platformie co Fiat Croma, Saab 9000 i Alfa Romeo 164. Współcześnie pojazdy Lancii produkowane są w fabrykach Fiata.
Lancia była pierwszym na świecie samochodem z niezależnym zawieszeniem kół przednim i tylnym, a także nadwoziem samonośnym. Tym przełomowym modelem była Lambda. Produkowano ją od 1922 roku. 9 lat później zaprezentowano Asturę, a wraz z nią elastyczne mocownie silnika. Lancia Augusta była natomiast pierwszym na świecie sedanem wyposażonym w hamulce hydrauliczne, a Aprilia z 1937 była jednym z pierwszych pojazdów poddawanych próbom aerodynamicznym.
W 2018 roku ze względu na słabe wyniki Lancia wycofała się ze sprzedaży pojazdów na rynku europejskim (z wyjątkiem produkowanej w Polsce Lancii Ypsilon wciąż oferowanej we Włoszech).
Kolejne modele włoskiego producenta od lat przyciągają uwagę elegancką stylistyką i sportowym charakterem (przoduje pod tym względem niedościgniona Lancia Delta). Dobrze dopasowane felgi stalowe (lub alufelgi) mogą sprawić, że auto będzie prezentowało się jeszcze lepiej.
Rozwiń
Zwiń