Wybierz parametry swojego Daewoo i dobierz odpowiednie felgi
Szukaj wg auta
Daewoo
Wybierz rok produkcji
Wybierz generację
Dzieje Daewoo sięgają czasów sprzed drugiej wojny światowej. W 1937 w mieście Pupyong założono firmę zajmującą się montażem samochodów ciężarowych – National Motor Co. Przedsiębiorstwo przeszło gruntowne przemiany latach 60., najpierw nazwę zmieniono na Saenara Motor Company. Następnie marka została przejęta przez koreański koncern Shinjin Industrial. Na początku lat 70. we współpracy z amerykańskim General Motors przemienił się on w spółkę GM Korea, w której rozpoczęto produkcję Opla Rekord oraz kilku modeli Chevroleta.
W latach dziewięćdziesiątych południowokoreańskie Daewoo ruszyło na podbój rynków zagranicznych. W roku 1995 na Starym Kontynencie pojawiły się modele Espero oraz Nexia. Na rynku europejskim zaoferowano następnie auta, takie jak Lanos, Nubira i Leganza. Prawdziwym hitem okazał się zaprezentowany po raz pierwszy w 1998 r. Daewoo Matiz. We Włoszech trzykrotnie otrzymał prestiżowy tytuł samochodu roku (1998-2000). Natomiast wypuszczona na rynek w 2004 roku Nubira III okazała się ostatnim nowym modelem Daewoo w Europie.
Daewoo przez dekadę było częścią koncernu General Motors. GM Daewoo powstało w 2001 roku na zgliszczach Daewoo Group, który zbankrutował w 1999 roku. 20 stycznia 2011 roku General Motors ogłosiło, że marka Daewoo zostanie uśmiercona, a przedsiębiorstwo zostanie przemianowane na GM Korea.
Co ciekawe, przez lata samochody Daewoo były produkowane także w Polsce – w Lublinie (model Nexia) i Daewoo-FSO w Warszawie (Espero, Matiz, Nubira, Lanos, Leganza). Choć produkcja samochodów Daewoo już w Europie ustała, to warto wymienić najpopularniejsze modele produkowane w przeszłości: Espero, Chevrolet Aveo, Lanos, Leganza, Nexia, Nubira, Lacetti, Polonez Atu Plus, Caro Plus, Tico i Matiz.
Daewoo to marka „uśmiercona” przez General Motors z powodów ekonomicznych. Nie oznacza to oczywiście, że samochody Daewoo nagle znikną z ulic. Do części modeli koreańskich aut wciąż można dopasować odpowiednie obręcze – felgi stalowe lub aluminiowe.
Rozwiń
Zwiń