Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, od 2014 roku auta sprzedawane na terenie UE muszą być obowiązkowo wyposażone  w czujnik TPMS. Toyota szybko dostosowała się do tych wymogów, montując w nowych samochodach systemy kontroli ciśnienia.

W pojazdach popularnej japońskiej marki stosowane są tylko sensory wysokiej jakości, dlatego kupując model Toyoty, nie musisz obawiać się szybkiej konieczności wymiany. Warto jednak wiedzieć, że przy każdej zmianie opon lub przełożeniu kół, czujniki trzeba ponownie zaprogramować w serwisie.

Czujniki TPMS Toyota – jak działają?

TPMS to bardzo ważny system odpowiadający za bezpieczeństwo na drodze. Jego rolą jest informowanie kierowcy o ewentualnych spadkach ciśnienia w oponie, co pozwala na odpowiednio szybką reakcję – zatrzymanie auta, a następnie sprawdzenie, czy ogumienie nie uległo uszkodzeniu i dopompowanie go do właściwych wartości.

Charakteryzuje je bardzo prosty, skuteczny sposób działania. Czujnik ciśnienia opon w Toyotach umieszczony jest w feldze, zazwyczaj pełni zarazem funkcję wentyla. Powietrze wewnątrz opony wywiera nacisk na przyrządy pomiarowe wewnątrz sensora, dzięki czemu urządzenie precyzyjnie odnotowuje wartość ciśnienia, a następnie poprzez nadajnik radiowy przesyła dane do modułu sterującego skąd przekazywane są do komputera pokładowego.

Wyłączenie czujnika ciśnienia w oponach – Toyota

Jeżeli w aucie marki Toyota kontrolka ciśnienia w oponach stale się pali, to znak, że ogumienie nie jest odpowiednio napompowane lub system TPMS uległ awarii. Aby pozbyć się problemu, należy uzupełnić powietrze do prawidłowych wartości. Czasem zdarza się, że nawet wtedy kontrolka nadal pozostaje widoczna. Wielu kierowców zastanawia się wówczas, jak wyłączyć TPMS w Toyotach. Takie rozwiązanie nie jest przewidziane przez producenta ani zalecane, ponieważ technologia ta zaimplementowana została ze względu na bezpieczeństwo.

Poza tym może się okazać, że aby pozbyć się problemu wystarczy ponowne uruchomienie sensorów. Warto przy tym pamiętać, że sposoby na przeprowadzenie resetu zależne są nie tylko od samych modeli, ale też od roczników pojazdów. Dlatego przed przystąpieniem do działania, zawsze trzeba zapoznać się z instrukcją. Należy mieć też na względzie, że reset może wiązać się z koniecznością ponownego programowania.

Jeśli napompowanie ani reset nie pomogły, może to oznaczać awarię systemu TPMS. Jej przyczyną często jest po prostu rozładowany nośnik energii. Niestety, wymiana baterii w czujniku ciśnienia opon w Toyotach i innych pojazdach nie jest możliwa. W takiej sytuacji trzeba kupić nowe czujniki.