Japoński producent samochodów Mazda, podobnie jak inne marki, od 2014 roku dostosował się do obowiązku wprowadzenia w swoich autach czujników TPMS. To właśnie wtedy powstał wymóg stosowania ich fabrycznie w pojazdach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej.

Sensory instalowane w samochodach tej znanej firmy gwarantują dokładny monitoring ciśnienia w oponach. To przekłada się na bezpieczeństwo podczas jazdy, gdyż niedopompowane ogumienie stwarza duże zagrożenie w ruchu drogowym. Jeżeli przyjedzie czas na ich wymianę, kierowcy mogą zdecydować się na zakup oryginalnych czujników TPMS. Mazda dopuszcza także stosowanie zamienników, ale należy zweryfikować kodowanie, aby mieć pewność kupna odpowiedniej wersji.

Rodzaje systemów monitorowania ciśnienia TPMS – Mazda 

Czujniki ciśnienia umożliwiają monitorowanie poziomu napompowania opon. Jeżeli spadnie ono poniżej wartości zgodnych ze specyfikacją, na desce rozdzielczej pojawi się stosowna kontrolka. TMPS w Mazdach może występować w formie bezpośredniej i pośredniej – umieszczenie konkretnego typu systemu zależy od modelu samochodu.

W układzie bezpośrednim dane na temat ciśnienia ze wszystkich czterech kół wysyłane są z czujników drogą radiową do odbiornika w aucie. W przypadku drugiego wariantu – pośredniego – wykorzystywana jest technologia ABS, która ocenia poziom napompowania opon na podstawie zmian prędkości obrotów każdego z kół.

Paląca się kontrolka TMPS w Mazdzie – co robić?

Pojawiająca się kontrolka TPMS w Mazdach to sygnał ostrzegawczy dla kierowcy.  Producent tych pojazdów zaleca, aby nie poruszać się autem z dużą prędkością, gdy jest ona widoczna – świeci lub miga. W takich okolicznościach działanie układu kierowniczego oraz hamulców mogą być ograniczone, co wiąże się z dużym ryzykiem wypadku. Ignorowanie lampki ostrzegawczej TPMS niesie za sobą ryzyko przegrzania i wybuchu opony, dlatego nie wolno próbować wyłączać jej na własną rękę.

Jedynym słusznym rozwiązaniem jest zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu i dopompowanie opon do zalecanych wartości. Jeżeli ten sposób nie spowoduje jej zgaśnięcia, może być to sygnał, że układ uległ awarii. Usterki mogą pojawić się np. po montażu alternatywnych opon/kół, które zaburzają pracę TPMS w Mazdach.