W związku ze wprowadzonym w 2014 roku ustawodawstwem, wszystkie nowe samochody Honda sprzedawane na terenie Unii Europejskiej wyposażone są w czujniki ciśnienia. Dzięki temu kierowcy mogą na bieżąco kontrolować stan napompowania ogumienia.
Japoński producent stosuje w swoich samochodach czujniki, które szybko odczytują wartość ciśnienia i regularnie przesyłają dane do komputera pokładowego. Dzięki mocnym materiałom charakteryzują się dobrą trwałością. Gwarantują także bardzo długi czas działania na jednej baterii.
Jak działa system TPMS w Hondzie?
Działanie systemu TPMS w samochodach japońskiego producenta zależne jest przede wszystkim do tego, jakie rozwiązanie zastosowano w danym modelu auta. W pojazdach z pośrednią opcją pomiaru ciśnienia działanie opiera się na mechanizmie ABS. Mierzy on obroty koła, wykrywając szybkość jego toczenia. Na tej podstawie określa, czy doszło do spadku ciśnienia.
W samochodach z systemem bezpośrednim każde koło ma zamontowany osobny sensor. Zazwyczaj jest on zintegrowany z wentylem i na bieżąco dokonuje pomiarów wewnątrz opony, a zebrane informacje przesyła drogą radiową do komputera pokładowego. Kierowca ma więc stały wgląd w poziom ciśnienia w ogumieniu. Takie czujniki wymagają jednak aktywacji oraz odpowiedniego zaprogramowania u wulkanizatora.
Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Niedopompowane opony często ulegają uszkodzeniu, co w skrajnych wypadkach może nawet zakończyć się ich wystrzałem. Takie zjawisko często prowadzi do utraty panowania nad autem, będącej jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach.
Wyłączanie kontrolki TPMS w Hondach
W trakcie jazdy autem wyposażonym w system TPMS może dojść do zapalenia kontrolki tego systemu. Należy wówczas zatrzymać bezpiecznie pojazd i sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia opony. Jeżeli nie, trzeba dopompować ją do prawidłowej wartości ciśnienia określonej przez producenta. W przypadku, gdy kontrolka nadal świeci, może się okazać, że trzeba ją zresetować. To, w jaki sposób się tego dokonuje zależne jest od modelu oraz rocznika pojazdu. Może wiązać się np. z koniecznością przytrzymania przycisku „i” na kierownicy, aż do czasu wejścia w menu ustawień, następnie odnalezienia ekranu z oznaczeniem TPMS i wciśnięcia przycisku SEL Reset oraz zatwierdzenia i potwierdzenia operacji.
Czasem zdarza się jednak, że kontrolka nie gaśnie. Może być to spowodowane wyczerpaniem baterii, której żywotność wynosi zwykle kilka lat. W rzadkich sytuacjach wynika również z uszkodzenia sensora. W obu przypadkach należy udać się po pomoc do wulkanizatora, który wymieni czujnik.