Pies w aucie to dość specyficzny pasażer, który od czasu do czasu staje się naszym towarzyszem podczas podróży. Powody tego bywają różne – wakacyjny wyjazd, wizyta u weterynarza lub przeprowadzka. Jednak dylemat pozostaje zawsze ten sam – jak przewozić psa w aucie, by bez żadnych nieprzyjemności dotrzeć bezpiecznie do celu? W poniższym artykule zbieramy najważniejsze informacje i porady na ten temat.
W obowiązku każdego właściciela czworonoga, który zamierza przetransportować swojego pupila samochodem, jest zapewnienie mu należytych warunków. Liczy się nie tylko wygodne miejsce, będące zastępczym legowiskiem na czas jazdy, ale też odpowiednie zabezpieczenie zwierzęcia, by to bez komplikacji zniosło całą podróż, a przy tym nie przyczyniło się do spowodowania zagrożenia.
Pies w samochodzie – przepisy. Co warto wiedzieć?
Tyle mówi się o przestrzeganiu przepisów, a tymczasem obowiązujące regulacje nie zakładają w sposób jednoznaczny, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie. Rodzi to pewne zakłopotanie, a może nawet rozczarowanie, ponieważ nie do końca wiadomo, jak należy postępować.
Wszelkie paragrafy dotyczą jedynie transportu komercyjnego, a wzmianki na ich temat znajdują się w Ustawie o ochronie zwierząt (art. 6.2) oraz Kodeksie Drogowym (art. 60.1 i art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4). Brak przejrzystej normy nie oznacza jednak, że czworonogi mogą dowolnie biegać po całym aucie w czasie jazdy. Przewóz zwierząt powinien spełniać pewne standardy.
Z treści wspomnianych dokumentów można wywnioskować, że należy bezpiecznie przewozić psa w samochodzie, aby nie utrudniał on prowadzenia pojazdu, nie ograniczał widoczności i był zabezpieczony przed zmianą położenia. Wyobraźmy sobie, że nagle wskakuje na kolana kierującego w czasie manewru wyprzedzania albo wchodzenia w zakręt, odwracając uwagę swojego właściciela. Podstawą niezagrażającego nikomu transportu zwierzęcia jest pewność, że nie ma ono możliwości zbędnego snucia się po aucie. Do tego wszystkiego na względzie trzeba mieć także kwestie humanitarnego traktowania psa i nie dopuszczenie do jego cierpienia oraz stresujących sytuacji.
Niewłaściwy transport psa w aucie? Oto, jakie mogą być tego konsekwencje!
Policjant podczas kontroli drogowej może stwierdzić niewłaściwe przewożenie przewożeniu psa w aucie. Mandat, nawet na 500 zł, zostanie wypisany w przypadku, gdy według oceny stróża prawa zwierzę zagraża bezpieczeństwu.
Dużą kontrowersją nadal pozostaje kwestia pozostawienia czworonoga w lecie w zamkniętym i nagrzanym samochodzie bez dostępu do świeżego powietrza oraz wody. To oczywiście zachowanie karygodne i podchodzące pod znęcanie się nad zwierzętami, za co grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia jej!
Przewożenie psa w samochodzie – praktyka i zdrowy rozsądek
Teoria teorią, ale warto wspomnieć jeszcze o sprawdzonych rozwiązaniach, by dowiedzieć się, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie. Akcesoria, które to umożliwiają, szturmem podbijają serca właścicieli czworonogów, ale zanim przybliżymy nieco więcej informacji na ich temat, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Wybierając się w dalszą trasę z ukochanym pupilem, trzeba pamiętać o częstych i regularnych postojach. Zaleca się planowanie ich najlepiej co około 2 godziny. Obowiązkowym elementem ekwipunku do przewożenia psa w samochodzie powinien być zapas świeżej wody, a dodatkiem np. ulubiona zabawka wypełniająca mu czas. Wiele czworonogów źle znosi jazdę samochodem, dlatego w miarę możliwości warto od małego przyzwyczajać je najpierw do krótkich, a dopiero później do dalszych podróży. Także sposób prowadzenia auta powinien być możliwie jak najspokojniejszy i płynny – bez zbędnych przyspieszeń, zakrętów czy gwałtownych hamowań. Nie zaleca się także karmić psa na krótko przed wejściem do auta, ponieważ może to wzmagać u niego nudności.
Jak przewozić małego psa w samochodzie?
Najwięcej zależy od rozmiaru zwierzęcia. W przypadku małych i średnich psów poleca się specjalne transportery / foteliki samochodowe, które przypina się pasami do tylnego siedzenia. Oprócz tego, że są bezpieczne dla pupila i innych pasażerów, to w przypadku postoju mogą służyć jako legowisko. Najlepiej postawić na modele z wbudowaną smyczą, pozwalającą na zapięcie zwierzaka.
Jak przewozić dużego psa w samochodzie?
Większe psy, czyli takie, które nie mieszczą się do specjalnych transporterów, powinny jeździć w bagażnikach. Najlepiej, jeśli przestrzeń jest do tego dostosowana – wyłożona chroniącą przed zabrudzeniami matą oraz oddzielona kratką od przedniej części auta.
Mniej bezpieczną, ale w niektórych wypadkach możliwą do zastosowania metodą, jest podróż pupila na tylnej kanapie. Często to jedyny wybór dla kierowców, którzy jadą z bardzo bojaźliwym czworonogiem lub po prostu nie mają miejsca do przewożenia psa w bagażniku. Mogą oni wybierać pomiędzy odporną na zabrudzenia matą, która zamienia tylną kanapę w ogromny kojec, a szelkami (zakładanymi na psa tak jak smycz) przypinanymi do pasów. Zaletą pierwszego rozwiązania jest ochrona tapicerki przed zabrudzeniami oraz wygodna pozycja dla zwierzęcia. Druga opcja jest bezpieczniejsza, ale wymaga przyzwyczajenia psa i może okazać niezbyt komfortowa na dalekich trasach.
Jak przewieźć psa za granicę? Nie zapomnij o podstawach
Wybierasz się na zagraniczny wyjazd na urlop ze zwierzęciem, a może masz chęć odwiedzenia rodziny mieszkającej w innym kraju? Z różnych powodów decydujemy się zabrać psa ze sobą, zamiast zostawiać go pod opieką. Aby uniknąć mandatu, a niekiedy nawet punktów karnych, czyli nieprzyjemnych konsekwencji nieodpowiedniego transportu naszego czworonoga w obcym państwie, warto przeszukać Internet w poszukiwaniu informacji, jak przewieźć go prawidłowo autem.
Jeśli wybierasz się ze swoim zwierzęciem za granicę, to musisz zabrać ze sobą kilka dokumentów. Wewnątrz UE należy mieć ze sobą paszport dla zwierząt, zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie oraz tatuaż identyfikacyjny lub elektroniczny chip. Zarówno dokumenty, jak i chip, mogą być wystawione jedynie przez weterynarzy o odpowiednich uprawnieniach. Kłopot może stanowić próba wyjazdu za granicę z kotem lub psem poniżej 3 miesiąca życia, ponieważ jest do tego potrzebne specjalne zezwolenie.
W niektórych krajach obowiązują bardziej rygorystyczne zasady dotyczące transportu zwierząt domowych. Najlepiej przed podróżą sprawdzić przepisy obowiązujące w odwiedzanych przez nas krajach. Można to zrobić w Internecie, na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Czy wiesz, że…
Przewożenie psa w samochodzie w Niemczech traktowane jest, podobnie jak w Polsce, bardzo poważnie. Nasi zachodni sąsiedzi obowiązkowo zabezpieczają swoich pupili za pomocą specjalnych klatek lub transporterów dostosowanych do ich wielkości i ciężaru – zwierzę nie może swobodnie biegać po samochodzie. Karą za nieodpowiednie przewożenie będzie mandat wynoszący ok. 90 euro. Taka sama zasada obowiązuje również w Czechach i na Słowacji. Niektóre kraje zabraniają wwożenia na swój teren psów niebezpiecznych ras, takich jak rottweiler czy pitbull.